Majitel stadionu Slavie není schopen vyplatit stamilionové dluhopisy. Ovlivní to dění v Edenu?

Majitel stadionu Slavie není schopen vyplatit stamilionové dluhopisy. Ovlivní to dění v Edenu?

[hot]PSALI JINDE[/hot] Jak rozkryl šéfredaktor Lidových novin István Léko, klienti zkrachovalého obchodníka s cennými papíry Key Investments čelí dalšímu úhybnému manévru. A týká se to i firmy majitele stadionu fotbalové Slavie v Praze Edenu E Side Property, jež je podle LN předlužená a není schopná dluhopisy vyplatit. Upadající společnost Via Chem Group, kterou ovládá kontroverzní finančník Petr Sisák (měl rovněž blízko ke Slavii) a jejíž bezcenné dluhopisy nakupovala pro své zákazníky Key Investmensts, na sebe v lednu podala u Krajského soudu v Českých Budějovicích insolvenční návrh.

Kapitán Piták vyvolal ostrou polemiku mezi slávisty i sparťany

István Léko, jenž se dříve velmi podrobně věnoval této kauze už coby šéf serveru www.ceskapozice.cz (za tou, stejně jako nyní za Lidovými novinami, stál současný ministr financí Andrej Babiš), mj. konstatuje: „Vyplynulo, že Via Chem Group chce svůj úpadek řešit reorganizací. A to by znamenalo prominutí velké části dluhů a odklad jejich splatnosti o pět let. Ze situační analýzy LN vyplývá, že soudce Miroslav Veselý reorganizaci pravděpodobně schválí a klientům Key Investments v nevděčné roli nezajištěných věřitelů zůstane jen malá naděje, že v roce 2019 dostanou alespoň část investovaných peněz zpět.“

LN ovšem připomínají, že věřiteli jsou přitom i městské části Praha 6 a Praha 10. Hattrick.cz pak dodává, že bez jejichž dluhopisové pomoci by nikdy stadion v Edenu, slavnostně znovuotevřený 7. května 2008, nikdy nevyrostl (MČ Praha 13 překvapivě dostala své peníze z dluhopisů zpět). Spolu s dalšími těmito věřiteli drží Praha 6 a Praha 10 bezcenné dluhopisy Via Chem Group (celkem za 450 milionů korun) a majitele stadionu v Edenu E Side Property Group (za 280 milionů korun). „Obě firmy jsou předlužené a nejsou schopny dluhopisy vyplatit,“ napsal Léko v hlavním otevíracím článku Lidových novin v úterý 11. února.

O insolvenci Via Chem Group se však začaly zajímat orgány činné v trestním řízení, konkrétně Krajské státní zastupitelství v Českých Budějovicích, jež vstoupilo do řízení začátkem února. „Shledali jsme tam veřejný zájem,“ vysvětlila LN žalobkyně Dana Koptišová.

LN noviny dále ve své analýze připomínají, že Via Chem Group kontroluje kontroverzní finančník Petr Sisák, který byl v minulosti odsouzen za tunelování. Formálně je však ovládána offshorovou společností Euro Capital Alliance se sídlem na Britských Panenských ostrovech. Její zájmy ve Via Chem Group na základě plné moci prosazuje údajný Sisákův řidič Antonín Franc. Tentýž Franc, který se v minulosti proslavil oficiální „majitel“ fotbalové Slavie.

A co další témata? "Dobrodružství s Key Investments Slavii téměř zničilo", "Nenaruší kauza vstup ruského investora do Slavie?" či "Liga mistrů a tituly jen oddálily pád na kraj propasti". Více se dočtete v Procházce aktuálním děním na Hattrick.cz.