Pekhart: Rád bych se vrátil i do repre, čekám na další šance

Trenér reprezentačního celku Pavel Vrba se vyrazil podívat na bundesligu, v rámci níž zavítal na důležitý zápas Augsburgu s Norimberkem, ve kterém uplatnili svou jarní formu hosté a dál stoupají tabulkou. Explzeňský stratég mohl vidět v akci hned čtyři české krajánky - jednoho na straně domácích a dalších třech v bavorském dresu 1. FCN.

Pekhart: Rád bych se vrátil i do repre, čekám na další šance
16 borců, které se v osmifinále Ligy mistrů vyplatí sledovat

Výraznou stopu v utkání otiskl hlavně záložník hostujícího týmu Adam Hloušek, jehož skvostný centr v 65. minutě byl základem vítězné branky Norimberku. Hlouškův parťák Ondřej Petrák na postu defenzivního záložníka zvládl celé utkání a útočník Tomáš Pekhart naskočil na závěrečnou desetiminutovku. Domácí středopolař Jan Morávek sice litoval těsné porážky, ale útěchou pro něj byla skutečnost, že se po vyléčení svalového zranění objevil v soutěžním utkání poprvé od konce listopadu a dnes zvládl posledních 25 minut.

To všechno pro Vrbu byly důležité okamžiky, nejvíc poznatků si logicky odnesl ze sledování Hlouška s Petrákem, kteří vydrželi na hřišti od začátku do konce. „Ondra i Adam odehráli velice slušné utkání, Adam se navíc podílel na vítězném gólu. Odehráli určitě to, co od nich jejich trenér požadoval,“ uvedl Vrba, který v Augsburgu byl od soboty.

V doprovodu technického ředitele FAČR Dušana Fitzela absolvoval schůzky s oběma trenéry českých vyslanců v obou bundesligových klubech. Vrba s Fitzelem se setkali také třeba se Stefanem Reuterem, světovým a evropským šampionem, vítězem Ligy mistrů a pětinásobným vítězem německé ligy, který nyní pracuje jako sportovní ředitel FC Augsburg. Důležité střípky českému duu doplnil i Marek Mintál, někdejší hvězdný kanonýr a současný asistent trenéra v Norimberku.

Posadí v létě Courtois Čecha na lavičku Chelsea?

Hlavním bodem Vrbovy cesty ale byl dnešní duel, po němž hýřili nadšením Hloušek, Petrák a Pekhart. „Pro nás to jsou nesmírně důležité tři body, unikli jsme ze sestupového pásma a když vyhrajeme i příští kolo s Braunschweigem, tak to bude ještě lepší. Moji gólovou nahrávku beru spíš jako nadstavbu. Poslední tři zápasy jsem se moc necítil, v neděli to bylo mnohem lepší,“ pochvaloval si Hloušek.

Univerzál Petrák už v Norimberku začíná slýchat narážky o tom, že je velkým „štístkem“. Tým po jeho lednovém příchodu z pražské Slavie vyhrál tři ze čtyř zápasů a Petrák se navíc usídlil v základní sestavě.

„Fotbal je týmová hra, jenom mnou to naše zlepšení není,“ usmíval se Petrák, který se představil jako střední záložník, přestože v minulém šlágru proti Bayernu Mnichov naskočil na postu stopera. „Byl jsem docela překvapený, že jdu do zálohy, na stoperovi jsem si už celkem zvykal. Ale pro mě je hlavní, že můžu hrát. Myslím, že jsem to zvládl celkem dobře,“ líčil juniorský reprezentant, který hlavně v prvním poločase byl často u míče.

Útočník Pekhart zatím trpělivě snáší roli náhradníka, o víkendu bral i desetiminutovku strávenou na hřišti. „V letošní sezoně je pro mě situace trochu složitější, když jsem vypadl ze základní sestavy, ale bojuju dál. Rád bych se vrátil i do reprezentace, ale je jasné, že k tomu je nutné, abych nastupoval v klubu. Budu čekat na další šance,“ vzkázal Pekhart.

Hloušek, Petrák i Pekhart po utkání s úsměvem utěšovali Morávka, jehož tým v letošní sezoně na domácím hřišti utrpěl třetí porážku a propásl možnost přiblížit se příčkám, jež zaručují účast v Evropské lize. Morávek bral porážku s nadhledem, náplastí pro něj je návrat do bundesligového kolotoče. V něm chyběl od 30. listopadu, pak jej vyřadilo zranění přitahovače stehenního svalu.

„Nedělní porážka mrzí, doma jsme letos spíš vyhrávali. Aspoň se zase vrátíme do reality… Ale pro mě je opravdu náplastí, že jsem si konečně mohl zahrát. Pauza byla dlouhá, naplno trénuju jen chvíli a budu potřebovat nějaký čas, abych se do toho zase dostal,“ řekl Morávek.

TOP 10 gólmanů v Premier League, kolikátý je Čech?