8 nejlepších obránců Premier League právě probíhající sezóny

Rozehraný ročník Premier League je napínavý a odhad, kdo by mohl po 38. kole zvednout nad hlavu pohár pro mistra, je těžší než v minulých sezónách. Aby se mužstvo radovalo z velkého úspěchu, kromě úderného útoku musí mít i pevnou a kvalitní obranu. Portál givemesport.com se sice často věnuje ofenzivním ikonám, nicméně jasně zářit mohou také zadáci a následující seznam by vám to měl dokázat. Níže tak před vámi leží osmička defenzivních hvězd, jimž se aktuálně individuálně daří a patří k největším oporám svých chlebodárců.

8 nejlepších obránců Premier League právě probíhající sezóny
Boj o Zlatou kopačku se přiostřuje! Kdo se drží na čele?

8. Martin Škrtel


Liverpool je po dlouhé době vážným uchazečem o celkový triumf. Lidé sice většinou mluví o zmíněných útočících hráčích jako Luis Suárez či Daniel Sturridge, kteří se starají o spoustu branek, nicméně nesmíme zanedbávat ani tvrdou práci těch, kteří to jistí vzadu.

Bývalý zadák Zenitu Petrohrad se objevil v téměř každém letošním duelu "Reds" a jeho výkony patří k těm nejvíce konzistentním. Rodák z Handlové tak zažívá oproti minulému ročníku, v jehož nemalé části ho Brendan Rodgers dusil na lavičce a otázky ohledně jeho budoucnosti na Anfield Road byly notně nejisté, impozantní obrat.

Zkušený slovenský reprezentant je na vrcholu sil a pokud nevěříte, zkuste si mezi V Anglii působícími útočníky udělat anketu, proti kterým bekům se jim nehraje lehce. Garantujeme vám, že by se na lístcích velmi často objevoval i někdejší fotbalista Trenčína.

7. Luke Shaw


Pro mladou hvězdu Southamptonu byla průlomová už loňská sezóna. v aktuálním ročníku si však svou impozantní formu dokázal teprve osmnáctiletý hráč udržet a podle mnohých je zase o kus dál.

Nikoho nepřekvapuje, že je díky nadprůměrným výkonům spojován s obry Premier League Manchesterem United a Chelsea. Zájemců by se našlo více, ale tyto dva kolosy jsou mezi nápadníky zmiňovány nejčastěji.

Pohoda ze skromného klubu, který si drží v těžké konkurenci osmou pozici, mu vynesla dokonce místo v národním mužstvu Albionu. Roy Hodgson o něm určitě uvažuje i pro letní anabázi v Brazílii.

[break]
Kdo bude dalším střeleckým rekordmanem svého klubu?

6. Seamus Coleman


Everton si pravděpodobně letos účast v Lize mistrů opět nevybojuje, ovšem i tak mnoho fanoušků liverpolského celku vidí, že Roberto Martinez nezažívá během svého debutového ročníku špatnou sezónu.

Pětadvacetiletý Ir Seamus Coleman je dobrý nejen při bránění, ale má choutky útočit a je to znát i na jeho střelecké bilanci v podobě šest tref jen v Premier League. A branky jsou u obránců přeci vždy jen příjemným bonusem, ne?

A počítá se také přirovnání k Dani Alvesovi z Barcelony, s nímž už je podle některých hlasů na stejné úrovni. Svými výpady navíc neohrožuje fungující defenzívu Evertonu (je třetím týmem v pořadí s nejméně inkasovanými brankami), jíž je nedílnou součástí již více než tři a půl roku.

5. Branislav Ivanovič


Mourinhova Chelsea disponuje nejlepší defenzívou v Premier League a třicetiletý srbský obránce Ivanovič je pod tím samozřejmě podepsán velkou měrou. Portugalského trenéra nezklamal jak na pravé straně obrany, tak na pozici stopera.

V těžké soutěži nenajdeme mnoho obránců, kteří budou pracovat stejně tvrdě jako on a navíc budou gólově ohrožovat soupeře. V posledních čtyřech ročnících bývalý bek Lokomotivu Moskva rozvlňuje síť poměrně pravidelně.

"Special One" na Ivanoviče opět sází stejně, jako na něj v minulosti na Stamford Bridge sázeli jiní stratégové. A i díky jeho přičinění mají Hazard, Willian či Schürrle větší svobodu v útoku. Ví, že se mohou spolehnout právě na něj.

[break]
11 nejlépe placených hráčů a 6 nejlépe placených koučů světa

4. Pablo Zabaleta


Manchester City je v této sezóně chválen za smrtící ofenzívu. Právě palebná čínnost z něj dělá favorita na titul.

V týmu jsou však i skvělí obránci - Kompany, Clichy, Kolarov, Richards a v neposlední řadě také devětadvacetiletý argentinský reprezentant Pablo Zabaleta, jenž bojuje za bleděmodrý tým ze severu Anglie od roku 2008.

Na pravém křídle působí neúnavně. Jestliže je Demichelis občas kritizován, on je naopak za svou defenzivní práci často vyzdvihován. Totální útok sice s sebou nese okénka vzadu, ale druhá nejlepší obrana ligy není k zahození. V Espanolu Barcelona záhy dobře věděli, že ho po jeho příchodu ze San Lorenza zřejmě neudrží dlouho.

3. John Terry


S Johnem Terrym to v minulé sezóně nevypadalo úplně nejlíp. Když vedl "Blues" Rafael Benítez a bývalý kapitán Anglie nebyl ve své nejlepší formě, zdálo se, že jeho éra končí a že se s fotbalem na nejvyšší úrovni pomalu loučí. Obavy se však ve finále ukázaly jako liché a pod José Mourinhem je to opět ten starý dobrý symbol Chelsea.

Kapitán je opět nepostradatelný. "Blues" se daří, vedou soutěž s vizitkou nejlepší obrany a jsou ve čtvrtfinále Ligy mistrů, což o sobě nemohou říci další kandidáti na titul Liverpool, Arsenal ani Manchester City.

Terry hraje v reprezentační formě, ale Anglie a její trenér Roy Hodgson už s ním po jeho někdejším prohlášení o konci nepočítají. Středový obránce jeho kalibru a zkušeností by se však ambicióznímu Albionu na jihoamerické půdě moc hodil...

[break]
TOP 5 nejúdernějších útočníků v Premier League

2. Per Mertesacker


Arsenal sice žádné defenzivní rekordy netrhá ani neposunuje, ale žádný konkurenční tým na ostrovech neinkasoval za posledních 12 měsíců méně branek.

Bez čtyř centimetrů dvoumetrový Per Mertesacker se oproti první sezóně na ostrovech zlepšil, už se o něm nepochybuje. V debutovém ročníku 2011/2012 byl kritizován zejména kvůli nedostačující rychlosti, ale od té doby na sobě devětadvacetiletý fotbalista zapracoval.

Německý reprezentant s minulostí v Hannoveru či Werderu Brémy čte výborně hru. Místy to až vypadá, jako by jeho předvídání dosahovalo až telepatických schopností. Stal se důležitou součástkou mužstva "Kanonýrů" a vyvinul se do pozice jednoho z vůdců a lídrů, i když na ruce nenosí kapitánskou pásku.

1. Laurent Koscielny


Arsenal má pravděpodobně nejlepší stoperskou dvojici ligy. A neuslyšíte to pouze od ortodoxních fanoušků mužstva z Emirates Stadium.

Pokud je Mertesacker hlasitým vůdcem a organizátorem s neuvěřitelným čtením hry, Lauren Koscielny je zase spontánním hráčem, který dokáže zareagovat na jakoukoli vzniklou situaci a je vždy připraven "hasit" sebevíce složitou situaci.

Francouzský reprezentant, který je velmi silný například v situacích jeden na jednoho, navíc svou dobrou pověst stále vylepšuje a v rozehraném ročníku byl bývalý bek Guingampu, Tours či Lorientu dosud téměř bezchybný.

Novou smlouvu v hlavním městě Anglie si vysloužil zcela zaslouženě. Manažer Arséne Wenger už nyní ví, že se mu investovaných 12,5 milionu eur z roku 2010 bohatě vyplatilo.