Výtržnosti na Bazalech? Přestat kecat a dělat! Ihned vrátit policii do ochozů

Sparta (1:1 na půdě poslední Ostravy) už vede ligovou tabulku před Plzní (2:1 v Olomouci) „jen“ o osm bodů, Slavia (1:2 v Edenu s Radovým Znojmem) bez zraněného Boudjemay je bezradná jako národní tým bez Rosického, Zbrojovka dostala na Slovácku ‚búra‘ (0:5), i když sama mohla pět gólů dát také.

Výtržnosti na Bazalech? Přestat kecat a dělat! Ihned vrátit policii do ochozů
Mladá Boleslav v režii Jarolímovy rodiny vyhlásila v Teplicích (1:0) útok na třetí místo. A pod Jizerskými horami po pátečním derby Slovanu s Jabloncem (3:0) suverénně vládnou Liberečtí. Všechny tyto sportovní události 21. kola Gambrinus ligy však, bohužel, ustoupily do pozadí kvůli výtržnostem chuligánů na Bazalech při zápase Baník – Sparta (1:1) a také kvůli destruktivní činnosti brněnských „rowdies“ v Uherském Hradišti.

Šéfka komise rozhodčích Dagmar Damková se nechala slyšet, že sudí Hrubeš měl zápas v Ostravě předčasně ukončit. Předseda FAČR Miroslav Pelta se už v pondělí sešel s ministrem školství a „sportu“ Marcelem Chládkem. Kromě zřízení pracovní skupiny chtějí změnit legislativu a vrátit policii do ochozů, odkud ji „vyhnal“ exministr vnitra Ivan Langer, z odposlechů známý jako „Íčko“.

Jak řekl v České televizi zkušený redaktor deníku Sport Stanislav Hrabě, je poněkud úsměvnou ironií osudu, že jablonecký člen ODS Pelta musí dnes s ministry ČSSD napravovat protifotbalové (ne)činy svých stranických soukmenovců. Přísnější zákon proti chuligánství se totiž začal připravovat již před jedenácti lety. Po té, co na jaře roku 2003 ve vršovickém ďolíčku nebylo derby Bohemians se Spartou dohráno kvůli tomu, že fanoušek domácích „Ritchie“ napadl asistenta rozhodčího Talpu, přišel s touto iniciativou poslanec tehdy vládní strany US-DEU Vlastimil Ostrý.

Právní norma podle něj měla umožnit pečlivější identifikaci výtržníků na stadionech. Poslanec chtěl využít zkušeností Německa a Velké Británie, kde podobná legislativa již delší funguje.

„Zákon by dal policii i fotbalovým klubům do ruky nástroj pro rychlý a efektivní zásah proti násilníkům,“ říkal už v roce 2003 Ostrý.

Legislativa by měla nařídit, aby na všech stadionech fungoval kamerový monitorovací systém. Pokuta nebo tříměsíční vězení by byla odpovědí státu pro fanoušky, kteří by vstoupili na hracíplochu. Pořadatelé by byli oprávněni také zjišťovat, zda diváci nejsou pod vlivem alkoholu nebo drog.

Zákon se několik let připravoval, vypadalo to nadějně, norma dokonce prošla, ale pak byla zase v tichosti zrušena. Mezitím skončila US-DEU v propadlišti dějin. Naopak po volbách v roce 2006 se stal ministrem vnitra Ivan Langer (ODS) a ten záhy dokonce asistenci Policie ČR na sportovních stadionech odmítl.

A co další témata? "Exministra Langera si vychutnal už Košťál", "Policisté vartují v ulicích a pak seřežou nevinné", "Přesvědčí ministr Chládek kolegu Chovance?", "Bezpečnostní agentury fandy často provokují" či "Zvládne se registrace za pomoci Opencard?". Více v tradiční Procházce ligovým děním na Hattrick.cz.