5 fotbalových bestií, které možná straší obránce i ve spaní

V současném vyrovnaném moderním fotbale je důležitý být větší, silnější nebo rychlejší než protivník. Tempo je mnohdy vražedné a odolní hráči či bourači, z nichž jde respekt i několik mil od stadionu, jsou stále potřeba.

5 fotbalových bestií, které možná straší obránce i ve spaní
8 nejlepších obránců Premier League právě probíhající sezóny

Typickým příkladem dokonalého sportovce a perfektního atleta je třicetiletý záložník Yaya Touré z Manchesteru City, jenž by byl v případě obrazového převedení Premier League do vozového parku typickým Ferrari. Mezi atributy moderního fotbalistu patří síla a výkon už do základního vybavení. Být velký je jedna věc, ale být bestií je věc druhá. Portál givemesport.com se podíval a pětici "černých perel" jejichž souboje mohou protivníky bolet. Není náhoda, že hráče a la Nwankwo Kanu byste v seznamu hledali marně.

5. Wilfried Bony


Bývalý útočník Sparty či Vitesse Arnhem je prvním člověkem seznamu "střízlíků". Super silný střelec velšského klubu Swansea City je nejen robustněji založený, ale nepřekáží mu ani míč u nohy. Ve své první sezóně v anglickém fotbale ostatně vstřelil za svého zaměstnavatele více než 20 gólů ve všech soutěžích, což je slušný vstup.

Pětadvacetiletý Bony, jenž se zatím každým rokem zlepšuje, je brilantní ve vzduchu a mimořádně silný v krytí míče. Navíc neskutečně silný - ostatně Tomáš Kalas v době jejich společného působení v Holandsku mluvil o tom, že větší stehno v životě neviděl. Nedávno jeho sílu poznal i obránce Ben Turner z Cardiff City, jenž vedle něj při vzájemném souboji vypadal, jako když se snaží vzít dítě dospělému sladkosti.

[img id="41614"]
[break]
Osm možných přestupových hvězd, které by v létě notně okysličily PL

4. Ade Akinbiyi


Dalším na řadě je devětatřicetiletý Ade Akinbiyi s minulostí v Burnley či Sheffieldu United a dokonce i v MLS, v níž oblékal trikot Houstonu. Největší jméno si ale udělal v Leicesteru City. V současnosti je to dosluhující hráč a manažer v jedné osobě ve Colwyn Bay.

Pravděpodobně si ho ale pořád pamatujete z Premier League. Leicester ho podepsal v roce 2000 jako náhradu za dalšího velkého muže Emile Heskeyho, jenž tehdy odešel do Liverpoolu, ale nedokázal naplnit očekávání. Síť totiž dokázal rozvlnit jen jedenáctkrát za dvě sezóny. Možná nebyl nejplodnějším hráčem, ale dokážeme si představit, jak moc obtížné bylo tuto horu svalů bránit.

3. Danny Shittu


Hráč s neobvyklým jménem by klidně mohl figurovat i v seznamu nejvtipnějších jmen ve fotbale, ale garantujeme vám, že soupeřit byste s ním nechtěli. V současnosti třiatřicetiletý Shittu je vysoký 191 centimetrů a jeho váha se blíží metráku.

Za Nigérii odehrál dvaatřicet mezinárodních zápasů a pakliže jste fanoušci Premier League, mohli jste ho zaznamenat v klubech jako Watford, Bolton nebo Queens Park Rangers s tím, že byl i v Charltonu či Blackpoolu. V současnosti bojuje v Championship, kde se snaží zachránit Millwall. Byl by jistě využitelný i na brankové čáře, protože svým tělem vyplní většinu brankoviště.

[break]
Nejlepší mužstvo světa současnosti a budoucnosti?

2. George Elokobi


Řízek George Elokobi, jenž přišel do Anglie v šestnácti a studoval IT a podnikání, by klidně mohl z fleku přejít do MMA ringu a možná, že by se neztratil ani ve vzpěračských či kulturistických soutěžích. V Somálsku narozený obránce, jenž si zahrál i za Bristol či Nottingham Forest, evidentně tráví v posilovně stovky hodin ročně a není špatným fotbalistou.

V nejvyšší soutěži ho angažoval Wolverhampton. "Vlkům" stále patří, i když byl několikrát zapůjčen do League One. Neumíme si představit mnoho lidí, kteří by chtěli přijít do styku s touto šelmou. Osobní parametry 175 centimetrů a 90 kilogramtů také o něčem napovídají.

1. Adebayo Akinfenwa


180 centimetrů, 100 kilogramů.

Jednatřicetiletý útočník Gillinghamu Adebayo Akinfenwa si během kariéry musel nejednou vyslechnout hodnocení "Too big for football". Pravděpodobně by ale poslal na hanbu mnoho profesionánlích kulturistů. Z tribun si o své velikosti vyslechl své, ale v baru by pravděpodobně nepřející fanoušci zmlkli.

Akinfenwa má nadhled. Například si vyslechl, že je "jen tlustý Eddie Murphy". "Když jsem to slyšel, nemohl jsem se přestat smát. Dal bych ale přednost namakanému Eddie Murphymu," řekl tehdy BBC Sport. Ve fotbalových učebnicích v budoucnosti asi nebude (byť se v nižších anglických soutěžích pravidelně dostává přes deset branek za sezónu), ale status nejsilnějšího fotbalisty na světě je přeci taky primát.

10 nejdražších přestupů teenagerů v dějinách fotbalu