Média informovala o zásahu proti fandům Slavie jako Rudé Právo v listopadu´89

Média informovala o zásahu proti fandům Slavie jako Rudé Právo v listopadu´89

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Byl to zásah srovnatelný ( ne-li horší) s masakrem na Národní třídě v listopadu 1989. A co je smutnější, řada médií o nesmyslném brutálním policejním násilí během sobotního pochodu slávistických fanoušků informovala jako Rudé právo či Československá televize před 25 lety. Zprvu jen tupě papouškovala oficiální policejní verzi. Ještě začátkem týdne. Jedině reportér ČT Richard Samko zaslouží uznání za svou statečnou a pravdivou reportáž. Až ve středu se alespoň deník Sport odhodlal popsat, jak to opravdu bylo.

Kat Liberce je v partě, kterou Goldovi jmenoval Křetínský

Kolega Pavel Skramlík již na fotbal.hattrick.cz mezitím napsal, že nejspíš šlo o předem připravené policejní cvičení. Jenže proč? Komu vadí pár vypálených, navíc předem domluvených, „čmoudilek“ na mostě?

Na Silvestra válka v ulicích policii nevadí


Zažil někdy nový policejní ředitel Tomáš Tuhý Silvestra v Praze? To dochází v hlavním městě rok co rok k nelítostné válce. Dělbuchy, petardy a létající lahve sektu v rukou opilých, převážně cizineckých hord, několik hodin beztrestně terorizují a ohrožují občany Prahy včetně jejich dětí a nikomu se nic neděje.

Nechápu ovšem, když už v neděli mohla být na fotbal.hattrick.cz reportáž o tom, jak to skutečně v průvodu vypadalo (nemluvě o zmíněné reportáži ČT), že se v novinách nadále objevovaly policejní nesmysly. Lenost, obava, strach, lajdáctví?

Podobně jako v listopadu 1989 až po několika dnech začala vylézat pravda na povrch. A opět k tomu musela pomoci četná svědectví, fotografie a videozáznamy lidí. Tentokrát i za pomoci sociálních sítí.

Důrazně se ozval se i Odbor přátel Slavie. Ve svém prohlášení s trefným názvem „Jde do Tuhýho!“ píše: „Vážení přátelé, fanoušci SK Slavie Praha, spoluobčané! Dne 12. dubna 2014 jsme byli svědky policejní akce proti pochodu příznivců SK Slavia Praha, jež byla absolutně neadekvátní situaci a jejímž úkolem bylo pouze zastrašení fanoušků a ukázkou síly. Máme pro zasahující policisty a ty, kteří vydali rozkaz jediný vzkaz: Mlaťte si svoje děti, naše beztrestně mlátit nebudete! Nechceme tolerovat bezdůvodnou policejní brutalitu a žádáme všechny fanoušky či jiné svědky, aby nám zaslali nahrávky, fotografie či svědectví a na jejich základě Odbor Přátel SK Slavia Praha bude činit právní kroky (včetně podání trestního oznámení a stížnosti ke Generální inspekci bezpečnostních sborů).“

Odbor přátel klade zásadní otázky:

1. Jaké škody způsobili oni chuligáni?
2. Kolik napadli lidí a kolik bylo zraněných (nemyslíme zraněných po zásahu Policie ČR)?
3. Proč Policie ČR takto zakročila, ačkoliv akce byla předem domluvená s jejími příslušníky (stejně jako v sedmi letech předtím!)?
4. Proč k zásahu policie došlo na místě, kde je nejhorší možnost odejít (Čechův most)?
5. Co bylo vlastně cílem zásahu? Čeho Policie ČR dosáhla?
6. Kdo vydal příkaz zmlátit bezbranné fanoušky?
7. Pokud byli fanoušci Slavie tak nebezpeční, jak je možné, že se dopustili přestupků?


„Čerstvě jmenovaný ředitel policie Tomáš Tuhý vyhlásil boj násilí na stadionech. Jeho prvním krokem je, že ho přenesl do ulic měst. Jsme pro řešení systémová, nikoli populistická. Pan Tuhý si asi myslí, že je v okrese Bruntál (kde působil) či v Číně (kam patří) a prokazuje svou zálibu v silových řešeních,“ dodává ve svém prohlášení Odbor přátel Slavie.

„Na facebookových stránkách s názvem ‚Jde do Tuhýho!‘ můžete vyjádřit svůj nesouhlas s beztrestnou policejní brutalitou, jež se tentokrát obrátila proti fanouškům Slavie Praha, ale příště se může dotknout i vás (třeba v restauraci či divadle),“ doplňují zástupci Odboru přátel.

Když srovnáváme sobotní policejní zásah se zásahem na Národní třídě 17. listopadu 1989, dodejme ještě pro zajímavost, že v pochodu před 25 lety sehrál nechvalně známou roli falešného studenta příslušník StB Žifčák, který rovněž, podobně jako nový policejní ředitel, působil (a působí) v Bruntále. Snad jde o podobnost čistě náhodnou.

Slávisty řežou i sudí – půjčí si Řebíček od Křetínského tašku?


Těžce zkoušené a pobouřené fandy Slavie po porážce na Spartě (0:3) ovšem trápí i obavy ze sestupu po 51 letech. Zatímco příznivce červenobílých mlátí hlava nehlava policisté, hráče na trávníku „řežou“ už delší čas i rozhodčí. Není snad zápas, v němž by Slavii nepoškodili.

Červenobílí jsou tedy slabí i v zákulisí. Jak je možné, že zatímco provinční Příbram, na kterou skoro nikdo nechodí, kope v jednom utkání (proti Liberci 3:1) hned dvě podivné penalty, slávisté už 56 ligových kol nevědí, co to je?! Za to, že Dagmar Damková opět (tentokrát po derby na Spartě) konstatuje, že byli poškozeni a že pokutový kop zahrávat měli, si slávisté nic nekoupí. Nejspíš si sudí v Gambrinus lize tajně ustanovili nové pravidlo: „Pokud má kopat pokutový kop pražská Slavia, penalta se nezahrává.“

Slávistický majitel Aleš Řebíček by si nyní měl od svého sparťanského přítele Daniela Křetínského, s nímž v září roku 2011 pořádal „protipaclíkovské“ tiskovky, rychle půjčit jeho legendární kouzelnou tašku. Určitě by se v ní něco našlo i na konkurenty Slavie.

A znejistělí rozhodčí by konečně i duely červenobílých začali řídit tak, jak mají. Tak, jak se to povedlo Křetínskému v případě Sparty, jež i díky tomuto kroku může po letech kráčet k mistrovskému titulu.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK