Nacistický antisemitismus Židům vadí. Mezi Jude Slavie a Smrt Slavii (Spartě) je rozdíl!

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Zlatá Goldova disciplinárka! O té Károlyiho ani nemluvě. To, co předvádí současná disciplinární komise FAČR, je výsměch. Jediný, kdo vyfasoval pokutu za vulgarity (20 tisíc Kč), byla pražská Slavia. Za duel s Jabloncem, v němž se v převážné většině skandovalo slušně a pokřik „Pelta je č…k“ zazněl na rozdíl od jiných ligových zápasů jen velmi ojediněle. Hromadné projevy nacistického antisemitismu typu „Jude“, které jsou navíc nezákonné a na které si před časem oficiálně stěžovala i Židovská obec, prošly opětovně bez trestu. Pokutu platí jen protizákonně urážený klub. Navíc se urážky nesmyslně a bez hlubší znalosti věci házejí do jednoho pytle. Deník Sport např. zorganizoval mezi sportovci anketu, jestli považují pokřiky „Jude Slavie“ a „Smrt Spartě“ za urážlivé. Aniž by si kdykoli uvědomil, že mezi těmito pokřiky je velký rozdíl. Urážlivé jsou pochopitelně oba, ale jen jeden z nich je nezákonný.

Nacistický antisemitismus Židům vadí. Mezi Jude Slavie a Smrt Slavii (Spartě) je rozdíl!
Média informovala o zásahu proti fandům Slavie jako Rudé Právo v listopadu´89

V anketě se blýskl především příbramský útočník Petr Švancara, který prohlásil: „Zřejmě to jsou urážlivé pokřiky, ale už mi přijdou tak ohrané, že zanikají v těch daleko urážlivějších a sprostějších. Na mě se na Bohemce řve: Švancaro, ty jsi hovado, a furt se hraje:)“

Smajlík nesmajlík, z takových věcí se legrace nedělá. Petr Švancara je možná dobrým bavičem v televizních studiích, v některých případech, jako je tento, však nejspíš platí jiná jeho někdejší věta: „Nás fotbalistů se na nic moc neptejte, my celý život hlavičkujeme.“

Je jedno, jestli to slávisty uráží, nebo ne

Posměšné volání „Jude, Jude“ či „Polský židi“ lze totiž kvalifikovat jako porušení paragrafu 198 trestního zákoníku „Hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení“, v němž se uvádí:

„(1) Kdo veřejně hanobí

a) některý národ, jeho jazyk, některou etnickou skupinu nebo rasu, nebo
b) skupinu obyvatelů republiky pro jejich politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou bez vyznání, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

(2) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nejméně se dvěma osobami.“


V této souvislosti mě zaujal hlavní rozhodčí sobotního derby Jan Jílek, jenž mj. vysvětloval, že představitelům Slavie pokřik „Jude“ nevadí a že ho nepovažují za urážku. Jednak se mi to dvakrát nezdá a docela by mě zajímalo, kterým zástupcům to nevadí. Ale hlavně: skutečnost, jestli jim to vadí, nebo nevadí, vůbec není podstatná! Podstatné je, zda takovým skandováním není porušen zákon.

Jan Jílek, jinak starosta obce Jankov-Holašovice, nejspíš ví, že když mu v obci vykradou nebo zapálí konzum nebo hospodu, musí jednat „rozhodčí“, tedy policie. I kdyby to postiženému majiteli bylo náhodou jedno.

A hlavně, v tomto případě nejde ani tak o Slavii, ale o představitele Židovské obce, kterým podobné projevy citelně vadí.

Nacistický antisemitismus fotbal přehlíží!?


Už v srpnu roku 2007 předseda Židovské obce v Praze František Bányai vytkl fotbalové Spartě, že její fanoušci při zápasech pokřikují antisemitská hesla. V otevřeném dopise tehdy uvedl, že skandování „Jude“ (Slavie) se ozývalo i při zápase třetího předkola Ligy mistrů proti londýnskému Arsenalu. Po představitelích klubu obec už tehdy chtěla, aby takovým projevům zamezili.

Dopis adresovaný předsedovi představenstva klubu Danielu Křetínskému v srpnu 2007 podepsal vedle předsedy Židovské obce v Praze Františka Bányaie i ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát.

„Užití německého označení pro Židy ‚Jude‘ při skandovaném pokřiku nenechává na pochybách, že je toto označení míněno hanlivě jako nadávka, jako tomu bylo v období masové perzekuce Židů v období druhé světové války,“ napsali představitelé Židovské obce. Zástupci obce a významné muzejní instituce v této souvislosti připomněli, že tomuto pronásledování jenom v Čechách a na Moravě padlo za oběť na 80 tisíc Židů, československých občanů. „Skandovaným pokřikem 'Jude' (v minulosti i s nápisy na transparentech) se část příznivců vašeho klubu otevřeně hlásí k nacistickému antisemitismu, aniž by proti tomu váš klub rozhodně vystoupil,“ uvedli zástupci Židovské obce.

Nyní, po sedmi letech, fotbaloví funkcionáři, nejen že proti evidentním projevům nacistického antisemitismu rozhodně nevystupují, on jim prý vůbec nevadí!

„Smrt lokomotivě“ je také nesmysl


Pokud jde o pokřiky „Smrt Spartě, Slavii, Baníku“ atd., ty do ochozů na české stadiony rozhodně rovněž nepatří, ale jejich nebezpečnost není taková, jako v případě hromadných rasistických či antisemitských projevů. Jde zřejmě o velmi nevhodnou parafrázi válečného hesla „Smrt fašismu“.

Když to vezmeme do důsledků, jde o přenesení významu slova, o faktický nesmysl typu „Smrt lokomotivě“. Neživá věc nemůže zemřít. Smrt, úmrtí, skon, latinsky exitus, je z biologického a lékařského hlediska zastavení životních funkcí v organismu.

Za hranou jsou proto samozřejmě transparenty či pokřiky typu „Limberský, chcípni!“, které si přejí smrt konkrétního jedince. Stejně jako text jedné protisparťanské písně „Když Sparta lehla popelem a jak tam všichni chcípli“ s refrénem „Sparťane, bodnu tě!“ apod.

Ve výše zmíněném případě si ale fanoušci jednoho klubu „pouze“ přejí zánik klubu jiného. Není to sice nic moudrého, ani sportovního, ale ani nezákonného. Profesionální kluby jsou navíc u nás akciovými společnostmi. V systému často platí, že když některá „akciovka“ vyhlásí bankrot, tedy svou „smrt“, konkurence jásá.

Já bych zajásal, kdyby se v Česku a v českém fotbale zvlášť neustále nemíchala jablka s hruškami, nezaměňovaly se příčiny s důsledky a neudělovaly se nesmyslné tresty.

Smrt komisi, která takové tresty vydává!


Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

[img id="39628"]