Nejvíce lidé věří policii, nejméně Peltovi a Křetínskému

Téměř tři čtvrtiny fanoušků považují kauzu „Křetínského tašky“ za boj fotbalových funkcionářů o moc a mediální divadlo. Nejvíce lidé v této záležitosti věří protikorupční policii.

Nejvíce lidé věří policii, nejméně Peltovi a Křetínskému
5 nepovedených přestupů Sparty z posledních let

Český fotbal se kvůli korupčním aférám těší dlouhodobě nízké důvěře fotbalové veřejnosti. V pozadí případu takzvané Křetínského tašky tak stojí podle většiny fanoušků především zákulisní boj o moc v českém fotbale, nikoliv snaha o jeho očistu.

Prezentovaný výzkum se po více než roce znovu zaměřil i na důvěryhodnost aktérů této kauzy a zjistil, že se v jejím vnímání prakticky nic nemění. Nejvíce lidé věří Policii ČR, naopak nejméně pánům Křetínskému a Peltovi.

Soud, který se věnuje údajnému uplácení rozhodčích, znovu oživil kauzu „Křetínského tašky“. Případ, který rozvířil majitel pražské Sparty v září 2012, zaznamenalo 82% dotázaných, více se o něj zajímají muži ve středním věku s vyšším vzděláním.

Většina dotázaných vnímá kauzu jako zákulisní boj funkcionářů (57%). Pouze 4% ji považují za upřímnou snahu Daniela Křetínského očistit český fotbal. Tito respondenti zároveň projevují největší důvěru v český fotbal.

Z hlavních aktérů případu hodnotí respondenti jako nejdůvěryhodnější protikorupční polici, naopak za nejméně důvěryhodného považuje veřejnost majitele Sparty Praha Daniela Křetínského a také předsedu fotbalové asociace Miroslava Peltu. Protikorupční policie je jako subjekt mimo fotbalové prostředí jako jediná v úhrnu hodnocena převážně pozitivně, aktéři spojení s fotbalem jsou hodnoceni spíše záporně.

Snahu o zlepšení situace v českém fotbale fanoušci připisují především aktivitám disciplinární komise FAČR (47 %), pouze třetina si totéž myslí o vedení Fotbalové asociace ČR a jen čtvrtina o předsedovi svazu Miroslavu Peltovi.

Pro běžného českého fandu je v současné době náš fotbal nedůvěryhodný (za důvěryhodný jej označuje pouze 26 % z nich). S rostoucím věkem a zvyšujícím se vzděláním fanoušků pak jeho důvěryhodnost významně klesá.

Pokud by se známkovalo jako ve škole, respondenti by ohodnotili situaci v českém fotbalu známkou 3-. Většina dotázaných dala českému fotbalu trojku (42 %) či čtyřku (36 %), jedničku mu udělilo pouze 1 % fanoušků.

Čtvrtina dotázaných si myslí, že se v Gambrinus lize pravidelně objevuje korupce, o nižších soutěžích si totéž myslí dokonce každý třetí. Korupce však není podle fotbalových fanoušků jen domácí záležitostí, ale postihuje i západoevropské ligové soutěže (73 % si to myslí) a evropské pohárové soutěže (63 %).

Jméno českého fotbalu alespoň částečně pomáhají zlepšit úspěchy našich klubových týmů v evropských pohárech (myslí si to 66 % dotázaných). Totéž si myslí 56 % fotbalové veřejnosti i o aktivitách protikorupční policie. Velmi kriticky naopak vychází z tohoto hodnocení FAČR, který pouze 30 % dotázaných považuje za nestranný a o zdravý rozvoj fotbalu usilující orgán.

Velmi skepticky dopadá i pohled českého fanouška do budoucnosti, když pouze 16 % fanoušků je přesvědčeno, že se zcela podaří očistit český fotbal od korupce.

Sudí ženou Slavii z ligy! Dochází jim, že tak soutěž i oni sami přijdou o peníze?


[img id="33580"]