Přerušovalo se na Slavii proto, že diváci uráželi Peltu, nebo že Pelta nazval „č…kem“ Kotrbu?

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Jak už jsem napsal pro fotbal.hattrick.cz, nezbývá mi, než souhlasit s kolegou Štěpánem Filípkem, který v deníku Sport napsal, že se „FAČR chytila do vlastní pasti a že celá akce potírat nepřístojnosti a vulgarity na tribunách je zoufale nepřipravená a přijatá opatření nejsou uplatňována systematicky, neexistuje jednotný metr, jímž by se všichni řídili.“

Přerušovalo se na Slavii proto, že diváci uráželi Peltu, nebo že Pelta nazval „č…kem“ Kotrbu?
Fortuna ani Chance ne. Jak se po 17 letech přejmenuje 1. liga?

Ovšem není protest jako protest. Nepokoje a dýmovnice, vhozená v Teplicích jedním magorem směrem ke sparťanskému trenérovi Lavičkovi, překročily, jak správně řekl předseda FAČR Miroslav Pelta, všechny meze. Ovšem některé páteční protesty, hlavně transparenty fanoušků při utkání Slavia – Příbram (3:0), byly docela vtipné a měly něco do sebe.

Třeba na začátku druhé půle nemuselo být zprvu zcela jasné, zda sudí Kovařík přerušil podruhé zápas kvůli tomu, že diváci uráželi předsedu FAČR skandováním „Pelta je č…k“, nebo kvůli transparentu, v němž fandové červenobílých připomněli deset let starý policejní odposlech, v němž současný šéf FAČR, tehdy sparťanský ředitel, stejným vulgárním slovem dokonce dvakrát označil bývalého trenéra Sparty Jiřího Kotrbu.

Vraťme se o deset let zpět. Když se Sparta připravovala po zimní přestávce na jarní část soutěže sezony 2003/2004, zaznamenala policie rozhovor tehdejšího ředitele Sparty Miroslava Pelty a bývalého šéfa pražské Viktorie Žižkov Ivana Horníka.

Jak tehdy napsal server idnes.cz, Pelta se v rozhovoru rozohnil nad sparťanským trenérem Jiřím Kotrbou a dal najevo, že za úspěchy Sparty nestojí umění tohoto trenéra. Pelta použil výraz, že zápasy byly cinknuté.
Pelta volal Horníkovi 1. února 2004 ve 13.57 hodin a byl rozčilený, jak Kotrba popisoval své „trenérské umění“ v časopise HATTRICK.


Pelta:„Ty vole, já bych mu (Kotrbovi - pozn. red.) nejradši řekl: ty č...ku, tys přišel do Sparty, měli jsme náskok, vole, na jaře (roku 2003 – pozn. red.) jsme se klepali, vole, všechno bylo cinklý, vole, jinak byl konec, nevyhráli jste ani jedinej zápas, ani s Hradcem to nešlo. Jo, tragédie, ostuda, blamáž, ty vole, čempions lík (Champions league, česky Liga mistrů - pozn. red.), kvalifikace. Tak si na to vzpomeň, jak jsme postoupili, ty č...ku.“

A přesně tohle ocitovali slávističtí fanoušci v Edenu v pátek na svém transparentu na Tribuně Sever.
Pelta tehdy policii řekl, že když použil slovo „cinknuté“, nemyslel to vážně: „To slovo bylo proneseno nadneseně ve vztahu ke svému kolegovi z branže. Nemyslel jsem tím, že by byly zápasy uplácené.“

Ovšem ty vulgarity nerozporoval. Proto bych – být ve vedení FAČR – raději kvůli podobným výlevům zápasy nepřerušoval. Je to kontraproduktivní a diváky to jen popouzí k dalším podobným aktivitám. Zvlášť když mají dobrou paměť a na internetu lze všechno najít. A předsedovi FAČR, který se tak stává hromosvodem i za některé své kolegy či rozhodčí, to škodí.

Běžné oslovení jako „Ty starý brachu“


Ostatně i Ivan Horník v jiném odposlechnutém rozhovoru s bývalým rozhodčím a svazovým místopředsedou Milanem Brabcem stejným výrazem nazývá pro změnu Miroslava Peltu. To ve své kultovní divadelní hře velmi rádi využili i Petr Čtvrtníček s Jiřím Lábusem (viz video): „Volal mi Pelta. Pelta, jo? Č…k. Co chtěl? Nic. A cos mu na to řek? No nic. Tak tos mu řek dobře.“ Nejspíš to je v nejvyšších fotbalových kruzích běžné oslovení, asi jako „Ty starý brachu“.

Když tohle v dubnu na jednání disciplinární komise ve své obhajobě chytře použil jeden nejmenovaný klub, odešel na rozdíl od jiných oddílů bez pokuty. Disciplinárka musela uznat, že takové obhajobě nelze nic vytknout.

Udělí si FAČR po finále poháru zase pokutu?Jinak existuje taková zásada: když něco neumím, třeba létat letadlem, nekritizuji pilota. A už vůbec bych si ho nedovolil, třeba za nepohodlné přistání, trestat.

Svazové vedení pořádá kromě Superpoháru každý rok finále Poháru České pošty. Už nyní se bojí, aby v sobotu 17. května v pražském Edenu při duelu Sparty s Plzní nedošlo k nějakému průšvihu. Protože v posledních letech finále domácího poháru vždy pořadatelským průšvihem končilo.

V červnu roku 2011 dokonce disciplinární komise navrhla tehdejšímu výkonnému výboru ČMFS za řádění fanoušků při finále Ondrášovka Cupu v Jihlavě mezi Olomoucí a Mladou Boleslaví pokutu 400 tisíc korun pro svaz jako pořadatele akce a 100 tisíc pro každý klub. Komise tenkrát zároveň doporučila, aby peníze byly věnovány na charitu.

Disciplinárka se uchýlila k doporučení, jelikož sama jako součást svazu nemůže svaz trestat. „V právní rovině je to tak, že svaz nemůže trestat sám sebe. Proto jsme k tomu přistoupili tak, že jsme všechno řádně prošetřili a konstatovali jsme, že kdyby šlo o klub, udělili bychom pokutu 400 tisíc korun,“ vysvětloval před třemi lety bývalý předseda disciplinární komise Jiří Golda.

Vůbec bych se nedivil, kdyby k něčemu podobnému došlo i nyní. Ale třeba vedení FAČR překvapí a ukáže klubům v Edenu, jak se to má správně dělat. Pak jsou všechny ty pokuty na místě. V opačném případě bych raději brzdil. Stejně jako s těmi tresty za „č…ky“. Zvlášť když se tak ve fotbale nazýváme všichni navzájem.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK