Policie: Zásah při průvodu fanouškům Slavie byl v pořádku

Policejní zásah proti fanouškům Slavie v polovině dubna na Čechově mostě v Praze nebyl podle policejní kontroly nijak mimořádný. Prověrka prý nezjistila žádná porušení zákona ani nepřiměřené použití donucovacích prostředků, uvedla na webu mluvčí policie Hana Jeřábková. Dokazují to údajně videozáznamy. Fanoušci podle ní používali protiprávně pyrotechniku, na což je policie na místě opakovaně upozorňovala.

Policie: Zásah při průvodu fanouškům Slavie byl v pořádku
Hušbauer o titulu kanonýra: David může dát příště hattrick

Policie při zásahu před fotbalovým derby Slavie a Sparty 12. dubna zadržela několik desítek lidí. Vedení Slavie poté označilo akci jako nepřiměřenou. Příznivci klubu se cestou na Letnou dostali do potyček s policí hlavně na Čechově mostě. Důvodem bylo údajně používání pyrotechniky i přes varování policistů, že je to zakázané. Po zákroku měli někteří fanoušci v obličeji krev.

Případem se zabývala vnitřní policejní kontrola a vyhodnocovaly se desítky hodin kamerových záznamů z ulic. "Zákrok nebyl nijak mimořádný a specifický," uvedla Jeřábková. Podle ní se nezjistila žádná porušení zákonů ze strany policistů, ani nepřiměřené použití donucovacích prostředků.

Policisté podle kontroly lidi v průvodu několikrát upozornili, že "jakékoli použití pyrotechniky je zakázáno a jedná se o protiprávní jednání". Fanoušci ale podle Jeřábkové policii neposlechli. "A na Čechově mostě došlo k masivnímu použití pyrotechniky, a tím k narušení veřejného pořádku".

Podobný zásah podle ní policie pamatuje z podzimu loňského roku, kdy zasahovala proti fanouškům Sparty také kvůli neoprávněného používání zábavní pyrotechniky. "Tehdy policisté omezili na osobní svobodě kvůli protiprávnímu jednání téměř 80 osob," dodala mluvčí.

Celkem zadrželi policisté v dubnu v souvislosti s derby Slavie a Sparty 86 lidí, především z průvodu slávistů. Valná většina lidí předvedených na služebny spáchala podle policie jen přestupek.