Za to, kdo sestupuje, mohou i média! Aneb proč se Příbram nemusí bát

Za to, kdo sestupuje, mohou i média! Aneb proč se Příbram nemusí bát

Dvě kola před koncem Gambrinus ligy je o medailích rozhodnuto: 1. Sparta, 2. Plzeň, 3. Mladá Boleslav. Ale kdo z nejvyšší soutěže spadne? Budou to 15. Bohemians 1905 (26 bodů) a 16. Olomouc (25)? Nebo 14. „bezdomovci“ ze Znojma (27)? Či dokonce přece jen 13. Slavia (29), která si zoufalým výkonem v Brně (0:2) zase zadělala na problémy? To 11. Ostrava a 12. Příbram (shodně 31) vypadají už zachráněné. Zvlášť když některé týmy v posledních kolech zázračně bodují, jak si všiml třeba deník Blesk. Kdyby se vzala tabulka za posledních pět kol, bojoval by Baník Ostrava se Spartou Praha o titul a Brno s Příbramí o příčky zaručující účast v pohárové Evropě. Inu, zázračné vzkříšení formy. Na Bazalech jde nejspíš opravdu o obří bojovnost a zápal, ale příbramské podivné penalty, které pak s úsměvnou pravidelností komise rozhodčích přikryje, těm věří leda tak slepci z okolí Litavky.

Slavia nekopala rekordních 60 ligových kol pokutový kop a Příbramští teď v každém domácím kole (nyní proti podezřele odevzdanému Jablonci) zahrávají zběsilou penaltu, až si kvůli tomu bývalý reprezentant, dnes ve službách Slovanu Liberec, Jan Rajnoch musel založit na facebooku svou vlastní, hojně navštěvovanou „disidentskou“ stránku s názvem „Čisté hřiště“. Patří mu za tu můj obdiv.

Slovo do vlastních novinářských řad

Je totiž velkou ostudou nás, zástupců médií, že jsme podobnou věc už dávno nezavedli sami na svých novinových a internetových stránkách, v televizi a v rozhlase. A netlačili tak den co den neúprosně na příslušná místa a nevysmívali se obligátním kecům „odborných komisí“ o tom, že „kontakt tam byl“ a „rozhodčí to podle pravidel ze svého pohledu vyhodnotil správně“.

Jednorázové občasné výzvy deníku Sport jsou sice fajn, ale tradičně „vyšumí“a ostřílení „splachovaci“elitní fotbaloví představitelé z nich mají ve finále jen legraci. Skutečnost, že z ligy nakonec zpravidla spadnou jiné týmy, než by měly, je kromě funkcionářů a sudích, vinou i nás, zástupců médií! A netvrďme alibisticky, že to tomu tak není. V minulých letech pak šlo v závěrečných ligových kolech nejen o sestup, ale často i o boj titul, který pak slavili úplně jinde, než tam, kde by na základě ryze sportovní výkonnosti prvenství slavit mohli a měli. Zasvěcení dobře vědí, o čem mluvím. Někteří z nich by ale raději zapomněli.

Zvláště devadesátá „machovská a gottvaldovská“ léta byla v tomto směru zběsilá, stačí si pustit videozáznamy z té doby, například legendární výkon Pavlína Jirků z zářijového derby v roce 1995 Slavia – Sparta (0:2). Ovšem i v novém století se toho moc nezměnilo, protože, jak přiznal „klasik“, všechno bylo „cinklé“. A těžko uvěřit tomu, že tomu tak bylo jen na jaře roku 2003, o nějž v provařeném policejním odposlechu šlo...

...A co další téma? Například "Půjdou dolů klokani a Olomouc, či Znojmo?". Více se dočtete v tradiční Procházce ligovým děním na fotbal.hattrick.cz.