Dočká se ČR fotbalového zákona podobného tomu v Anglii?

Dočká se ČR fotbalového zákona podobného tomu v Anglii?

Fotbalová asociace ČR má ve spolupráci s ministerstvem vnitra do konce roku vytvořit databázi problémových fanoušků, které nechce na stadionech. K tomuto závěru dospěli účastníci čtvrtečního semináře v Poslanecké sněmovně k diváckému násilí na fotbale. Hovořilo se na něm například také o možnosti zavedení "fotbalového zákona", podobného tomu, jaký funguje v Anglii.

Video: Nerad porazil Verbíře a mladší generace přetlačila tu starší

FAČR si dosud stěžovala, že kvůli stávající legislativě a Úřadu pro ochranu osobních údajů nemůže registr fotbalových chuligánů sestavit, podle ministerstva vnitra to však předpisy umožňují.

Semináře pořádaného podvýborem Poslanecké sněmovny pro Policii ČR, obecní policii a soukromé bezpečnostní služby se zúčastnili náměstci ministerstva vnitra, spravedlnosti, policie, bezpečnostní manažeři klubů i FAČR či policisté z terénu, kteří mají zkušenosti přímo ze stadionů.

"Po dvouhodinové diskuzi jsme došli k závěru, že všechny strany mají zájem o bezpečnost na stadionech a určitými kroky, které nechceme nyní specifikovat, se budeme snažit našeho cíle dosáhnout," řekl poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček, který semináři předsedal.

Podle fotbalové asociace je současná legislativa pro boj s chuligány nedostatečná, což ministerstvo vnitra odmítá s tím, že hlavním problémem je nedodržování dohody mezi FAČR a policií.

Mladí Češi na Pauscheka, Hrošovského a spol. nestačili

"Z diskuze vyplynulo, že se tato dohoda nedodržuje. A dohoda není vymahatelná. Pokud by současná situace trvala, musel by vzniknout zákon, který vymahatelný je," řekl Ondráček.

Řešilo se i možné vytvoření nového komplexního zákonu o fotbale či sportovních událostech, který existuje například v Anglii. V takovém případě by třeba o tom, zda klub může na svém stadionu hrát ligu, nerozhodovala FAČR, ale přímo stát.

"Muselo by se o takovém zákonu diskutovat, ale věřím, že snahou politiků napříč politickým spektrem je, aby na stadionech bylo bezpečno dříve, než to dojde do stádia, kdy budeme mít první mrtvé," uvedl Ondráček.

Podle něj je proto dobře, že FAČR začala důsledněji naplňovat předpisy a přerušuje zápasy kvůli nepřístojnostem. Neměla by prý zůstat jen u přerušování při vulgaritách, ale důsledně postupovat i při užívání zakázané pyrotechniky.

"Přerušování zápasů je správný směr. Je to to samé, jako když fotbalista poruší pravidla a je sankcionován žlutou kartou. V případě, že opakuje své jednání, následuje další žlutá a červená karta. Přerušení je žlutá karta pro fanoušky. Pokud to nepochopí, tak je potřeba jim ukázat i tu červenou a utkání klidně ukončit se všemi důsledky pro klub," řekl Ondráček.

Situací na stadionech se ve středu zabývala na svém prvním zasedání také expertní skupina, která nyní analyzuje českou legislativu a zahraniční vzory a následně by měla přijít s konkrétními návrhy.

OSTRÝ PROTEST FANDŮ: Jak se dělá český fotbal pro diváky


[img id="26944"]