Juventus jako první italský tým prolomil stobodovou hranici

[tag]OBSAHUJE VIDEO[/tag] Hráči mistrovského Juventusu porazili Cagliari 3:0 a stali se prvním týmem italské ligy, který v sezoně vyhrál všechny domácí zápasy. Ziskem 102 bodů zároveň "Stará dáma" vytvořila nový rekord v předních evropských ligách. Druhý AS Řím zakončil sezonu třetí porážkou v řadě, tentokrát podlehl 0:1 na hřišti FC Janov. Dramatické vyvrcholení měla bitva o evropské poháry, kde bude poprvé od sezony 1998/99 chybět AC Milán, kterému při výhře Parmy nad Livornem nepomohlo ani domácí vítězství nad Sassuolem.

V dresu Juventusu se v závěrečném utkání ligového ročníku prosazovali výhradně hráči, kteří se objevili v širší nominaci reprezentačních týmů na mistrovství světa v Brazílii. Skóre otevřel už v osmé minutě z přímého kopu Andrea Pirlo, sedm minut nato po rohovém kopu zvýšil šestnáctou brankou v sezoně Fernando Llorente.

Ještě do přestávky pak ranou z voleje pod břevno uzavřel na 3:0 záložník Claudio Marchisio. Juventus tak ovládl tabulku s náskokem 17 bodů. AS Řím prohrál na půdě FC Janov, když sedm minut před koncem zápasu vyzrál na ofsajdovou past hostů Joannis Fetfatzidis a vstřelil jedinou branku zápasu.

AC Milán měl v boji o Evropu proti nováčkovi soutěže dobrý vstup do utkání, když jej už ve druhé minutě poslal do vedení Sulley Muntari a 25 minut po něm přidal druhou branku Nigel De Jong. Druhý poločas měl dramatický průběh, když rozhodčí udělil hned tři červené karty a Milánští dohrávali v devíti hráčích. Sassuolo stihlo v poslední minutě skóre jen korigovat z penalty.

Postup do pohárů sebrali Milánu fotbalisté Parmy, kteří zdolali doma dvěma zásahy Amauriho sestupující Livorno 2:0. I oni se museli o postup do Evropské ligy třást do poslední chvíle. Přeskočit je v tabulce mohl FC Turín, který však nedokázal dokonat obrat na hřišti Fiorentiny, když Alessio Cerci ve čtvrté minutě nastavení za stavu 2:2 neproměnil pokutový kop. Parma si zahraje v evropských soutěžích po osmi letech.

Už jistě sestupující Catania zdolala doma Bergamo 2:1, Jaroslav Plašil za vítěze do utkání z lavičky náhradníků nezasáhl. Utkání rozhodl v první minutě nastaveného času z pokutového kopu Gonzalo Bergessio. Catania opouští nejvyšší soutěž po osmi sezonách.

Italská liga - 38. kolo:

FC Janov - AS Řím 1:0 (83. Fetfatzidis)
Juventus Turín - Cagliari 3:0 (8. Pirlo, 15. Llorente, 40. Marchisio)
Catania - Bergamo 2:1 (65. Lodi, 90.+1 Bergessio z pen. - 81. Koné)
AC Milán - Sassuolo 2:1 (2. Muntari, 27. De Jong - 90. Zaza z pen.)
Chievo - Inter Milán 2:1 (73. a 90. Obinna - 41. Andreolli)
Fiorentina - FC Turín 2:2 (57. Rossi z pen., 79. Rebič - 67. Larrondo, 84. Kurtič)
Lazio Řím - Boloňa 1:0 (90.+4 Biglia z pen.)
Neapol - Hellas Verona 5:1 (13. a 25. Zapata, 62. a 77. Mertens 5. Callejón - 66. Iturbe)
Parma - Livorno 2:0 (62. a 80. Amauri)