Ví Vrba, že už nevede Plzeň, ale národní tým?

Ví Vrba, že už nevede Plzeň, ale národní tým?

„Trenér Vrba nám v neděli na srazu před středečním přípravným zápasem ve Finsku řekl, že jsme klikaři ze Sparty. Nevím, jestli tohle prohlášení bylo úplně super. Ale samozřejmě nám k zisku poháru pogratuloval,“ prozradil pro deník Sport reprezentační nováček, záložník z Letné Lukáš Vácha. V titulku Sportu na úvodí straně pondělního vydání listu dokonce stálo, že „Vrba Váchu svým výrokem rozhodil“. Hodně nevhodným výrokem, sluší se dodat.

Vrba: Sparťani jsou kejdaři


„Řekl jsem sparťanům, že jsou kejdaři. Zápas se nevyvíjel úplně podle jejich představ a spěl k tomu, že vyhraje Plzeň. V poslední minutě se to vše obrátilo, k fotbalu štěstí patří. Gratuloval jsem jim k úspěchu, ale i k tomu štěstí, které se k nim přiklonilo víc než k Plzni,“ napsali jsme už na efotbalu, co řekl Vrba novinářům.

Pavel Vrba by si ale měl především uvědomit, že už půl roku nevede Viktorii Plzeň, ale národní tým. Dokonce i Vácha ve zmíněném rozhovoru pro Sport řekl, že si sparťané plzeňské hráče na reprezentačním srazu kvůli sobotní finálové porážce nijak nedobírají, že už je to minulost. Teď stojí před společným cílem – uspět v Helsinkách s týmem Finska.

Začátkem roku jsme pro HATTRICK pořizovali s Pavlem Vrbou rozsáhlé interview. Překvapilo mě, jak často se vracel k Plzni, a to i ve chvílích, když se ho na to nikdo neptal. Někdy až ublíženě, že mu novináři škodili. Přitom jsme se snažili být při tom lednovém rozhovoru krajně vstřícní, řadu připravených, ne zrovna příjemných, otázek jsme kvůli budoucím dobrým budoucím vztahům na začátku jeho reprezentační kariéry nakonec spolkli. Třeba tu o přátelství a rodinných dovolených s člověkem, který si téměř stokrát během měsíce volá s jakýmsi obviněným Chřestýšem a o čem si asi tak povídají. Nebo o tom, zda si nemyslí, že Plzeňští pod Vrbovým vedením byli, pokud jde o přízeň rozhodčích, příliš velkými „kejdaři“ a klikaři“.

Pudil: Nevím, z jakého důvodu mě trenér Bílek nepovolával


Fanouškovský a mediální tlak Vrbu teprve čeká


Pavel Vrba během interview také stále nechtěl pochopit, že jako kouč dosud nikdy nebyl pod tlakem, jaký ho nyní čeká. Že dosud trénoval jen provinční týmy (které, když zrovna nehrají o titul a evropské poháry, mimo dané město až tak moc nikoho nezajímají).

Nemínil uznat, že jeho velkým handicapem na Strahově bude, že dosud nikdy nevedl nejen národní tým, ale ani Spartu či Slavii, takže nemůže vědět, co to je skutečný až krutý fanouškovský tlak a tvrdá mediální kritika. Tvrdil nám, že i v Plzni na něj byly veliké tlaky… Marně jsme se mu snažili sdělit, že zatímco Plzeň má sto tisíc lidí, Česko stokrát tolik, tedy deset milionů, a že ten tlak bude přesně o tolik větší. A že v Plzni by na něj nikdo nikdy neřval jako v poslední době třeba na Bílka (Česko), Hřebíka (Sparta) či Straku (Slavia). O ničení a pomalovávání jejich domů ani nemluvě.

A když už v Plzni Vrba mnohdy zcela zbytečně a neadekvátně reagoval na občasnou nepatrnou až nevinnou kritiku, jak to bude vypadat, až přijde ta opravdová? Protože si doposud žil v až nezdravé mediální bavlnce. Aniž by o tom ovšem věděl.

Proto mi přijde poněkud nevhodné, že coby bývalý plzeňský trenér nazve teprve na druhém reprezentačním srazu – byť třeba v legraci - nedávné sparťanské rivaly „klikařemi“ či „kejdařemi“. Zvlášť když v první pohárové půli byla o něco lepší Sparta a ve druhém poločase zase o něco víc lepší Plzeň. Ano, Viktorka ještě v nastavení vedla 1:0, ale díky jakému gólu? To byl Řezníkova nebetyčná „klika“ či „kejda“, když jeho ránu nešťastně Vaclíkovi srazil do brány letenský obránce Švejdík. V podstatě šlo o vlastní gól.

Naopak nebyla zas tak velká klika, jak nešikovně šel v nastavení do sparťanského centru plzeňský Petržela, který pak nakonec selhal i při vyvrcholení penaltového rozstřelu? To nebyla klika“, ale psychické selhání. Takže kdo je tedy tady „klikař“ a kdo „labil“?

Sparťané navíc byli v nevýhodnějším postavení, protože při závěrečném rozstřelu kopali až jako druzí a byli pod tlakem, že musejí penaltu proměnit, jinak nastane konec a porážka. To také není „klika“, ale větší psychická odolnost.

Skuteční „kejdaři“ a „klikaři“ by prohráli. A to už mnohem dříve než v desáté penaltové sérii. Nehledě na to, že by to Vrba ještě coby „Plzeňák“ ani neviděl, protože se při penaltách svých svěřenců vždycky otáčí zády. Rituál, nebo spíš slabé nervy, které by reprezentační kouč měl mít nejspíš pevnější?

Severské týmy mají řád, říká Vrba. Češi mají velmi silný tým, kontruje Fin


Lepší konstruktivní kritika než anální speleologové


Tohle budiž jako první, konstruktivní a přátelská kritika nového trenéra národního mužstva, jemuž upřímně - už teď ve Finsku i bez nemocného kapitána Rosického - přejeme co nejlepší. Mnozí Vrbovi polezou ještě určitý čas falešně do zadní části těla, to však i pro jeho dobro dělat nemíníme a nebudeme.

Každý soudný mediální a komunikační poradce – kdyby takový na Strahově na rozdíl od řady análních speleologů byl – by reprezentačnímu trenérovi jasně a kriticky sdělil, že v národním týmu nesmí ani v legraci snižovat úspěch hráčů týmu, proti nimž ještě nedávno bojoval. I reprezentační nováček Vácha pochopil, že to není zrovna „super“.

Nejen pro předsedu FAČR Miroslava Peltu nyní nastává období, aby z výborného a úspěšného trenéra provinčního klubu udělal kouče národního a mezinárodního formátu. To je ovšem i úkol nás, médií a odděleni komunikace a PR FAČR. Stačí se nebát a přestat lézt trenérovi do zadní části těla. Patří proto dík deníku Sport, že rozhovor s Váchou přinesl v plném, „nevylepšeném“ znění.

Národní mužstvo na cestě do Finska zbrzdila závada Boeingu