Křetínský i Pelta u soudu řekli, že nemají důkazy o korupci

Šéf Sparty Praha Daniel Křetínský a předseda FA ČR Miroslav Pelta ve čtvrtek u Okresního soudu pro Prahu-západ uvedli, že nemají žádné konkrétní důrazy o korupci v českém fotbale. K dispozici mají jen nepřímé informace.

Křetínský i Pelta u soudu řekli, že nemají důkazy o korupci
Hašek se po dvou letech vrací k trénování, jakou nabídku přijal?

Křetínský rovněž řekl, že jeho informace se vůbec netýkají utkání z jara 2012 mezi Plzní a Jabloncem, které soud projednává na základě písemného přiznání dvou bývalých sudích Tomáše Adámka a Pavla Býmy, kteří se měli nechat ovlivnit, údajně ve prospěch Plzně, od bývalého funkcionáře Martina Svobody. Západočeský klub i Svoboda obvinění odmítají.

Světlo do celého případu měl vnést právě Křetínský, který v září 2012 celou korupční kauzu rozpoutal schůzkou s Peltou, jemuž předal údajně "zdrcující" informace.

Ty se však podle Křetínského vůbec netýkaly inkriminovaného duelu. Šlo prý o informace o tom, že Plzeň dlouhodobě ovlivňuje své zápasy. "Měl jsem informace o tom, že probíhá ovlivňování ve prospěch jednoho mužstva, a to Viktorie Plzeň, a že hlavní spojkou je pan Svoboda, který komunikuje s panem Šádkem (generální manažer Plzně)," řekl Křetínský u soudu. "Šlo o informace od osob, kterým jsem věřil. S tím jsem šel za panem Peltou a zároveň to předal policii. Nikdy jsem ale neměl nějaký technický nosič informací s důkazy," dodal.

Plzeň už u soudu toto obvinění odmítla. Šádek přiznal, že je se Svobodou blízký kamarád a že mu dojednával například odprodej automobilu, ale korupční jednání jednoznačně odmítl.

Také Pelta potvrdil, že od Křetínského nedostal konkrétní důrazy. "Šlo jen o informace. Jelikož s nimi přišel pan Křetínský, který je majitelem významného klubu a který má morální autoritu, začal jsem to brát vážně," vysvětlil Pelta, proč bez důkazů rozpoutal korupční kauzu.

FAČR následně informace předala policii, která zahájila vyšetřování. S tím začala i disciplinární komise, která o dva měsíce později obdržela přiznání v dopisech od Adámka a Býmy. Později však vedení FAČR rozhodlo, že vyšetřování nechá čistě na policii a rozhodnutí disciplinární komise bude následovat až podle výsledku soudu.

"Chtěli jsme se vyvarovat tomu, že rozhodneme, ale pak budeme muset čelit odškodňování, pokud by civilní soud rozhodl jinak," vysvětlil Pelta.

Křetínský prý předal tehdejšímu předsedovi disciplinární komise Jiřímu Goldovi konkrétní jména rozhodčích, u kterých měl podezření z korupce a jejichž výpověď by mohla přinést důkazy. Byl mezi nimi i sudí Radek Matějek, který pískal utkání mezi Spartou a Plzní, které předcházelo schůzce Křetínského s Peltou.

"Pan Matějek byl ve skupině, kterou jsme sledovali. Proto jsme už před utkáním měli velkou obavu. Proto jsem hned šel za panem Peltou. Od té doby se podle statistik jednoznačně snížil počet penalt a vyloučení ve prospěch Plzně," dodal Křetínský.

První jednání u soudu se konalo v dubnu a soudkyně vyslechla kromě obou obviněných i další tři sudí tehdejšího duelu Drahoslava Handlíře, Emanuela Marka a Pavla Býmu, který je obviněn, že korupční jednání neoznámil. Vypovídali také šéf Viktorie Plzeň Tomáš Paclík, generální manažer západočeského klubu Adolf Šádek, bývalý předseda disciplinární komise Jiří Golda a notářka, u níž Adámek sepsal přiznání. Vypovídat odmítla Svobodova přítelkyně.

Dnes pak vypovídala také předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damková, která mimo jiné rozebírala inkriminovaný duel a také řekla, že Adámek ukončil kariéru tím, že se nedostavil na utkání dorostu o víkendu, kdy na FAČR dorazil dopis s jeho přiznáním. V síni byl i šéf Viktorie Plzeň Paclík.

Soud v korupční kauze zprostil obžaloby Svobodu i oba rozhodčíOkresní soud pro Prahu-západ dnes zprostil obžaloby všechny tři aktéry v kauze údajné fotbalové korupce. Podle soudu se neprokázalo, že by se bývalí fotbaloví rozhodčí Tomáš Adámek s Pavlem Býmou a funkcionářem Martinem Svobodou dopustili skutku, z kterého byli obžalováni. Případ se týkal údajného úplatku za ovlivnění prvoligového utkání Jablonec - Plzeň v roce 2012 ve prospěch západočeského klubu. Státní zástupce, který pro všechny navrhoval několikaleté podmíněné tresty, se na místě proti rozsudku odvolal.

Svobodu nařkl z korupce bývalý sudí Adámek, který se v dopise adresovaném Fotbalové asociaci ČR doznal k tomu, že mu v březnu 2012 Svoboda nabídl úplatek 200 tisíc korun a později i předal, když ovlivní utkání Jablonce s Plzní. Nenašly se však důkazy korupčního jednání.

Obvinění z braní úplatku tak byl zproštěn také Adámek a další bývalý sudí Býma, který byl přítomen schůzky Adámka a Svobody před inkriminovaným zápasem, ale korupci neoznámil.

Útočníci? To je velký problém, přiznal Vrba


[img id="44940"]