Finalisté MS ovládli také galavečer světového fotbalu

Finalisté MS ovládli také galavečer světového fotbalu

Finalisté mistrovství světa ovládli tradiční galavečer světového fotbalu, který mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků IFFHS uspořádala v Salcburku. Marcello Lippi si odnesl cenu pro trenéra roku, Gianluigi Buffon vyhrál soutěž o nejlepšího brankáře a Zinédine Zidane předčil v anketě o nejlepšího tvůrce hry i věhlasného Brazilce Ronaldinha.

Jedničkou mezi rozhodčími je podle statistiků rovněž aktér závěrečného zápasu MS Horacio Elizondo z Argentiny. Naopak na italského sběratele trofejí Fabia Cannavara tentokrát žádná cena nezbyla.

Ceremoniálu byl přítomen i předloňský král světových brankářů Petr Čech, který však letos jen sledoval třetí Buffonovu korunovaci po letech 2003 a 2004. Jednu z cen předával také Josef Masopust.

"Géniem fotbalu" byl vyhlášen Franz Beckenbauer, nejlepším klubovým trenérem je Frank Rijkaard z Barcelony, který předčil Josého Mourinha z FC Chelsea. Klubem roku se podle propočtů fotbalových expertů stal vítěz Poháru UEFA FC Sevilla před milánským Interem, naopak nejlepší ligou je italská Serie A před španělskou nejvyšší soutěží.

Hned několik kategorií měli střelci. Kanonýrem roku byl na základě gólů dosažených v reprezentačním mužstvu a v mezinárodních klubových soutěžích vyhlášen Chilan Humberto Suazo, ligovým střelcům vládl Klaas Jan Huntelaar z Ajaxu Amsterodam. Nejefektivnějším útočníkem pak byl Estonec Vjatšeslav Zahovajko, který v 21 zápasech dal 25 branek.

[ 8.1.2007 - ČTK / eFotbal.cz | Foto: Reuters ]