Jednadvacet stop Čechů v historii mistrovství světa - 2. část

Prvních deset šampionátů z pohledu české stopy jsme si již přiblížili a je čas si přiblížit i druhou polovinu svátků této hry, která se koná vždy po čtyřech letech. Roky 1934 a 1962 se nesmazatelně vryly do naší historie a fanoušci naší reprezentace dychtivě čekají na podobné úspěchu. Budeme si muset nalít čistého vína, neboť v nejbližší době nás asi nic podobného nečeká, ale co kdyby. No nechme se překvapit budoucností a poučit minulostí.

Jednadvacet stop Čechů v historii mistrovství světa - 2. část
Máte rádi Fotbal? Fortuna rozdává během MS 1 000 000 Kč, pro nováčky 200 Kč na ruku.

1974 – SRN


Československý tým prožil léta mezi Mexikem a Německem v podivném mezičase. Po epizodách různých trenérů zasedl na lavičku mezinárodně uznávaný kouč Václav Ježek a počal budovat základ týmu budoucích Mistrů Evropy 1976. Kvůli tomu, že nastoupil až uprostřed kvalifikace, nezdařil se mu postup přes Skotsko.

[break]

Stopy Čechů v historii mistrovství světa - 1. část


1978 – Argentina


Čechoslováci jako úřadující evropští šampioni se neprokousali ostrovní kvalifikační skupinou se Skotskem a Walesem. Nutno podotknout, že k rozhodujícímu utkání nastoupil Wales v Liverpoolu a Skotové skórovali z penalty po ruce vlastního hráče.

[break]

Tulipány rozkvetly, Brazílii smetly 3:0


1982 – Španělsko


Tohle mistrovství už účast ČSSR mělo, avšak národní tým utrpěl velký trapas při remíze s Kuvajtem. Po prohře s Anglií a remíze s Francií jim to na postup ze skupiny D nestačilo. Autorem dvou českých branek ve skupině byl Antonín Panenka, jak jinak než penalt.

[break]

Kapitán Brazilců Silva: Tohle jsme si snad ani nezasloužili


1986 – Mexiko


Reprezentace Československa zůstala v evropské druhé kvalifikační skupině po ostudné remíze 0:0 na Maltě a debaklu se SRN v Praze 1:5 na štítě. Remíza v Mnichově už nic neměnila. Druhým postupujícím byli Portugalci.

[break]

Higuaín: Německo by se nás mělo bát


1990 – Itálie


Naše reprezentace přivezla do Itálie novou hvězdu, kterou byl bomber Tomáš Skuhravý, jenž se v osmifinále zapříčinil o zničení Kostariky. Naopak záporným hrdinou byl Lubomír Moravčík. Nechal se ve čtvrtfinále se SRN vyloučit za odkopnutou kopačku po faulu od Littbarského. Německo pak zvítězilo těsně 1:0 a Čechoslováci skončili celkově šestí.

[break]

Nová posila Barcelony: Španělsko byl můj celoživotní sen


1994 – USA


Reprezentace již neexistujícího Československa ztroskotala v kvalifikaci na Belgii. Té se účastnilo tehdy rekordních 143 národních týmů.

[break]

Souhrn nejžhavějších přestupových spekulací


1998 – Francie


Vicemistři z České republiky ztroskotali již v kvalifikaci na Španělech a Jihoslovanech. Opět se nám opakovala historie, kdy se nám v Evropě dařilo a následně jsme v celosvětovém měřítku zcela propadli.

[break]

Lukaku nechápe Özila


2002 – Jižní Korea/Japonsko


Poprvé ve dvou odlišných státech a potřetí v řadě bez Čechů. Náš tým se zastavil na cestě na východ nepovedenou baráží s Belgií, kdy byl v Bruselu vyloučen Tomáš Řepka a v pražské odvetě Pavel Nedvěd i Milan Baroš. Navíc červené karty viděli v kvalifikaci ještě na Maltě opět Řepka a na Islandu Koller.

[break]

8 největších přestupových žvástů aneb největší kachny léta


2006 – Německo


Češi se na MS probojovali, leč balili se domů již po úvodní skupině. Po bronzu z evropského šampionátu 2004 opět zklamali. Výhra s USA neznamenala nic po porážkách s Itálií a Ghanou.

[break]

Nový kouč Brazílie? Mourinho nebo Guardiola?


2010 – Jihoafrická republika


Slávu někdejšího Československa oživil pouze tým Slovenska. Česká reprezentace se do Afriky neprobojovala a ironií osudu právě přes týmy Slovenska a Slovinska.

2014 – Brazílie


I tento svátek fotbalu se musel bez Čechů obejít, kteří vinou doma poztrácených bodů neprošli ani do baráže a do Brazílie se nepodívali.

Šestice fotbalových velikánů, kteří letos ukončili kariéru