5 důvodů, proč Brazilci v domácím prostředí selhali

Na počátku všeho toho bylo velké očekávání, mediální humbuk po celém světě, který kulminoval v domácím prostředí, neboť celá země od svých reprezentantů očekávala titul. Nebudeme si nic nalhávat, neboť Kanárci ze skupiny vyšli jako vítězové s velmi podstatným přičiněním rozhodčích. V osmifinále s Chile nabýval sen značných trhlin, které však žlutí architekti ještě zvládli podepřít penaltovou přesností. Signály, že toto nejspíše další mistr nebude, byly zřetelné, jen málo kdo je však chtěl vidět. Po boji je prý každý Napoleon, ale my si můžeme s jistotou přiblížit pět důvodů, proč to Brazilcům doma nevyšlo.

5 důvodů, proč Brazilci v domácím prostředí selhali
Máte rádi Fotbal? Fortuna rozdává během MS 1 000 000 Kč, pro nováčky 200 Kč na ruku.

Země se topila v přehnaném očekávání


Brazílie investovala miliardy dolarů do stadionů a nové infrastruktury pro MS. Politikům ani nevadilo, že část z nich nebude mít po šampionátu dalšího využití. Zahraniční architektonické kanceláře se předháněly v nápadech a Brazilci to platili. Loňského roku se proti výdajům demonstrovalo, tento rok vyhrála vidina dalšího úspěchu.

Protesty už nebyly na pořadu dne a společnost jen zajímalo, kdy jejich hráči pozvednou titul. Prezidentka potřebovala na svoje znovuzvolení i úspěch fotbalistů. Nic jiného, než šestý titul se v Brazílii nepřipouštěl. Hráči to moc dobře věděli a chtěli očekávání naplnit. Od prvního zápasu s Chorvatskem však bylo vidět, že takto mistr světa nehraje. Po sedmibrankovém přídělu od Němců byla celá země v šoku, ale něco podobného se dalo očekávat, i když ne v takovém rozměru. Boj o třetí místo byl už jen zmar, který si Brazilci vyžrali do syta.

[break]

Jednadvacet stop Čechů v historii mistrovství světa - 1. část


Nemoderní trenér a špatná taktika.


Z úst české trenérské legendy bylo často vyslovováno: „Za zlé bránění může trenér, za střelené góly kvalita hráčů.“ Celý výběr kolem Luise Filipa Scolaria se nechal hřejivě ukolébat po zářných výsledkách, především po výhře v Poháru konfederací. Naivně si kouč Kanárků myslel, že mu svět leží u nohou a soupeři pociťují velký respekt.

Domácí šampionát chtěl uhrát bez změny v sestavě, s identickými hráči a identickým herním stylem. Ale všichni dobře víme, že se na dobrou hru dá vždy připravit a po čase se dokonalost mění v bezzubého pejska, který už nikoho nekouše. Když se k tomu přidá výpadek formy hráčů, požár v nosných trámech celé konstrukce je založen. O Scolarim se dlouhé roky hovoří, že jeho tréninky jsou nemoderní, že zapomíná na kondici, která je v dnešní rychlé hře velmi klíčová. V posledních dvou zápasech vyhořeli Brazilci i takticky. Po nezdaru trenér mluví o mladém kádru, ale nikterak se nepozastavuje nad faktem, že právě on nepozval starší zkušené hráče jako Ronaldinho, Kaká či Robinho.

[break]

Jednadvacet stop Čechů v historii mistrovství světa - 2. část


Nekvalitní útok


Vyhrát světový šampionát s útočníky bez formy je zcela jistě nemožné. A nebudeme si nic nalhávat, Fred a Hulk na hřišti moc často neviděla elektronická tužka komentátorů v televizních přenosech. Bez svého hrdiny dali Brazilci jen jednu branku ve dvou zápasech a nikdo nemohl pochybovat, že v útoku Brazilců to nefunguje.

Na vlastní „kanonýry“ bučeli i jejich vlastní fanoušci. O ztrátě herní identity se už napsalo hodně, ale nemůžeme přehlížet, že právě Brazilci byli v minulosti obávaní právě pro jejich silný útok. Bude potřeba podobného přerodu, jakým si prošli Němci a který zafungoval na výbornou.

[break]

Tulipány rozkvetly, Brazílii smetly 3:0


Selhání v obraně


Barcelona, Real Madrid, PSG, Chelsea, Bayern Mnichov a Neapol. V základních sestavách těchto velkoklubů hrají obránci brazilského reprezentačního týmu. Odchod Davida Luize ze Stamford Bridge do pařížského klubu byl letos dokonce nejdražším přestupem obránce všech dob.

Právě v obraně měla mít Brazíle největší sílu, ale ani zdaleka ji nepotvrdila. Již v základní skupině padalo jejich sítě dost branek, která však zastínil postup a ještě obstojná produktivita. Ale 12 obdržených branek ve čtyřech zápasech vyřazovací fáze je luxus, který si adept na mistrovský titul ani zdaleka dovolit nemůže. Na vině je i trenér, který nedokázal nejkvalitnější obránce zapojit do společného myšlení a předvést týmového ducha.

[break]

Kapitán Brazilců Silva: Tohle jsme si snad ani nezasloužili


Zranění Neymara


Je neoddiskutovatelný luxus, pokud v reprezentačním kádru máte k dispozici hráče typu Neymar, Robben, Ronaldo, Messi či Müller. Nesmíte však celou hru stavět jen na jednom hráči. V případě Ronalda to stačilo jen na účast ve skupině, neboť Ronaldo nebyl v plné formě z důvodu zranění a Portugalský herní systém se sesypal jako domeček z karet. V případě Messiho je to obdobné, ale Argentinci se i přes zcela nepohlednou hru dokázali prokousat do finále. Robben a Müller jsou asi jediné příklady z této pětice, jak chytrý trenér může individuální hvězdu začlenit do týmu tak, aby vybočovala, ale přesto hrála pro tým. Neymar byl něco mezi, přesto na něm celá hra Kanárků stála. A pokud se vám zraní a je mimo hru, nic už domácí tým nespasí.

Higuaín: Německo by se nás mělo bát