10 momentů, kterými se Ferguson zapsal do historie United

Rozloučil se na vrcholu. Možná by se nadneseně dalo říct, že jako kapitán opustil loď, když se na radaru objevil ledovec. Nikdo mu však nemůže nic vyčítat a v srdcích fanoušků Manchesteru United se zapsal jako hrdinný kouč, který byl s Old Trafford spjat více než 26 let. V 71 letech odešel na zasloužilý odpočinek, tedy ten sportovní. Pokud jméno Alexe Fergusona je našemu čtenáři neznámo, měl by rozhodně nabrat nové znalosti a rozšířit si obzory, neboť tento trenér k této hře neodmyslitelně patří. Náš kolega z časopisu Hattrick Tomáš Radotínský před rokem sjednotil deset nej, kterými se Ferguson zapsal do paměti uctívačů Rudých ďáblů.

10 momentů, kterými se Ferguson zapsal do historie United
Největší fotbalové svatostánky světa

1. Nejlepší tým


Během dlouhého působení na Old Trafford stvořil Ferguson pět silných hráčských generací. 26 let se jeví jako dlouhá doba, ale dát do kupy několik takovýchto sestav, které válcují soupeře, vyžaduje mistrné oko brilantního stratéga, neboť každá byla jedinečná. Tou nejvýznamnější byla asi ta, která se do historie zapsala sezonou 1998/1999, kdy získala treble. Během několika májových dnů nejprve dobyla nejvyšší anglickou soutěž Premier League, pak i FA Cup a nakonec zabodovala i celé Evropě a dobyla titul Ligy mistrů. Tehdejší skvadra utrpěla v nejúspěšnějším ročníku klubové historie jen pět soutěžních porážek a sérii vítězství natáhlo na 33 utkání.

[break]TOP 5 nejlépe placených manažerů na světě

2. Nejslavnější obrat


Nejen, že tento tým roku 1999 získal tři trofeje, disponoval i obdivuhodnou lavičkou, která dokázala skvěle nahradit kohokoliv ze základní sestavy. Ferguson měl šťastnou ruku na střídání, což se potvrdilo ve finále Ligy mistrů proti Bayernu Mnichov, kdy za nepříznivého stavu vytáhl z rukávu dva žolíky, který v závěru otočili skóre na konečných 2:1 v prospěch Rudých ďáblů.

[break]Reus, Torres, Blind či Cuadrado - souhrn aktuálních přestupových spekulací

3. Nejzářivější hvězda


Za jeho dlouholetou nadvládu na Old Trafford mu pod rukama prošlo nepřeberně hvězdných hráčů. Nejblyštivější superstar však byl portugalský Cristiano Ronaldo, kterého Ferguson přivedl v roce 2003 ze Sportingu Lisabon. Tehdy osmnáctiletý rodák z Madeiry si během šesti let vybudoval jméno jednoho z nejlepších hráčů světa, kterého opěvují davy fanoušků. S United se loučil s bilancí 292 startů a 118 branek. Tehdy odešel do Realu Madrid za 80 milionů liber a jeho gólový apetit ve Španělsku ještě vzrostl. Na jeho raketovém vzrůstu má však Ferguson hodně velký podíl.

[break]Van Gaal hledá pravého beka, zde je pět možných adeptů!

4. Nejtěžší debakl


K velkým úspěchům patří i hořké porážky. Tu svou si Ferguson vybral s tím nejhorším možným soupeřem, městským rivalem z Manchesteru City. Ferguson označil Citizens za „hlučného souseda“, který za jeho života nikdy nic pořádného nevyhraje. Své tvrzení musel poněkud přehodnotit 23. října 2011 v domácím prostředí, kdy Rudí ďáblové utrpěli debakl 1:6. Sám trenér přiznal, že to byl nejhorší den v jeho životě. Tato prohra byla klíčová i v boji o titul, neboť v konečném důsledku znamenala ztrátu kvůli horšímu skóre.

[break]Jak vypadá nejrychlejší mužstvo české nejvyšší soutěže?

5. Největší průšvih


Francouzský bouřlivák Eric Cantona stál u zisku čtyř titulů United, přesto se zapsal i černě do historie klubu i tohoto trenéra. Jeho kariéru zastiňovaly maléry, kdy do se do podvědomí vryl hlavně ten z 25. ledna 1995, kdy na hřišti Crystal Palace neudržel nervy na uzdě a byl vyloučen. Cestou do kabin se zastavil u diváka, který ho slovně urážel a zkopal ho jak v asijském akčním filmu. Vysloužil si za to distanc na 8 měsíců a 120 hodin veřejně prospěšných prací.

[break]

Chinese Super League je na vzestupu! 5 zahraničních hvězd v čínské lize


6. Nejskandálnější spor


To paměti fanoušků se zapsal urážky rozhodčích, hádkami o koně Rock Of Gibraltar, ale i bojkotem televizní stanice BBC. Největší konflikt však zaznamenal s hvězdným Davidem Beckhamem v únoru roku 2003, kdy po prohraném zápase FA Cupu s Arsenalem vlétl jako uragán do kabiny a v návalu vzteku nakopl ležící kopačku tak nešťastně, že miláčka Angličanů trefila přímo do obličeje. Nic vážného, pokud by se jednalo o jiného hráče, jenže média umí udělat své. Vzájemná nevraživost začala gradovat a o pár měsíců později odešel „Becks“ do Realu Madrid.

[break]

Falešná kritika - Sparta se nemusí nikomu omlouvat. Koeficient je věcí každého klubu


8. Nejúhlavnější nepřítel


Koho by tehdy tipovali na nepřítele na život a na smrt? Nebyl to Mourinho ani Benítez. Jeho největším rivalem byl francouzský stratég ve službách Arsenalu Arséne Wenger, se kterým Ferguson bojoval v nejvyšší anglické soutěži dlouhých 16 let. Vzájemná nevraživost kulminovala takzvanou Pizzagate v říjnu 2004, kdy United ukončil dlouho šňůru 49 ligových zápasů Arsenalu bez prohry. Gunners tehdy porážku neunesli a po zápase v útrobách stadionu házeli na soupeře pizzu.

[break]

Kdo v Premier League by měl opustit klub a hledat štěstí jinde? (


9. Nejoddanější služebník


Ve čtrnácti letech ho vyfoukl konkurenčnímu City. Velšský čaroděj mu důvěru oplácel nevídanou loajalitou. Rudý dres oblékal od roku 1991 a v klubu působí i dnes, byť jako asistent nového kouče Louise van Gaala. Ryan Giggs byl vždy pravou rukou Fergusona a možná bude i nizozemského trenéra.

[break]

Reus, Torres, Blind či Cuadrado - souhrn aktuálních přestupových spekulací


10. Nejpamátnější výrok


Některé hlášky Fergusona zlidověly. O Filippovi Inzaghim například řekl: „Ten kluk se musel narodit v ofsajdu.“ Vypjatý finiš boje o mistrovský titul zase popsal následovně: „Říkám tomu čas, kdy vám vrže zadek.“ Nejznámější větou je však výňatek z jednoho britského listu z roku 2002, který by měl být vyryt v kronice United zlatým písmem. „Mou největší výzvou bylo svrhnout Liverpool z jeho zasranýho piedestalu. A to můžete otisknout.“ A svůj záměr provedl na výbornou. Liverpool vyhrál naposledy Premier League v roce 1990 a Rudí ďáblové je v celkovém počtu triumfů předběhli už o dva.

Švenger ocenil Berkovce