Sedm strážců tří tyčí, kteří se nesmazatelně zapsali do dějin

Sedm strážců tří tyčí, kteří se nesmazatelně zapsali do dějin

Když se mluví o největších úspěších nějakého týmu, většinou v paměti utkví na prvním místě především výkony útočníků, kteří dali branky, které o triumfu rozhodli. Aby byl však tým úspěšný jako celek, musí mezi tyčemi stát opora, na kterou se v černých momentech hry mohou spoluhráči spolehnout. Přibližme si brankáře, kteří se nesmazatelně zapsali do historie této hry a jsou velebeni i roky po ukončení kariéry. Jeden z nich je však stále ve hře.

10 momentů, kterými se Ferguson zapsal do historie United

1. Gordon Banks (Anglie)


Psal se červen roku 1970 a brazilská legenda Pelé už zvedal ruce nad hlavu na oslavu gólu, když z čista jasna zasáhl anglický brankář Gordon Banks. Odrazil se od země jako gepard a vyškrábl míč konečky prstů nad břevno. Nepochybně nejlepší brankář, kterého tato kolébka fotbalu vychovala. Přestože se do paměti diváků zapsal tímto zákrokem, Anglie nakonec v zápase s Brazílií prohrála 0:1. Nic nemění na to, že o čtyři roky dříve přispěl k titulu mistrů světa. Za svou reprezentaci odehrál 73 zápasů a 35krát udržel čisté konto. Nejznámější biografie nese název: Gordon Banks – Hrdina, který uměl létat.

[break]Největší fotbalové svatostánky světa

2. Peter Schmeichel (Dánsko)


Končíte svou profesionální kariéru v jednom z nejlepších týmů světa Manchesteru United. Jste nejlepším brankářem světa a vaše rozloučení je finále Ligy mistrů proti Bayernu Mnichov. Komu by cukaly nervy, nebyl by publikem zatracován, neboť se to očekává. Dánský brankář Peter Schmeichel však zachoval klid. Jako kapitán Rudých ďáblů sice v šesté sice dostal branku při osobní chybě, ale svou nemilost osudu zlomil za přispění geniálního tahu kouče Fergusona při střídání náhradníků, kteří nepříznivý stav otočili na 2:1. 191 centimetrů a 105 kilo budilo dojem nezničitelného Terminátora. Dlouhá léta nenašli na Old Trafford brankáře, který by se mistrovi Evropy z roku 1992 alespoň vyrovnal.

[break]TOP 5 nejlépe placených manažerů na světě

3. Lev Jašin (Sovětský svaz)


Mezinárodní federace fotbalových historiků jej zvolila nejlepším gólmanem 20. století. V dlouhých trenýrkách až po kolena byl nezaměnitelný a své kvality dokazoval i svými famózními zákroky, za což je považován za zakladatele moderní brankářské školy. Skvělá koordinace pohybu, čtení hry a předvídání soupeře bylo jeho největší zbraní. Rodák z Moskvy prožil celou svou kariéru v tamním Dynamu, vychytal tehdejšímu sovětskému svazu olympijské zlato v roce 1956 a titul mistra Evropy v roce 1960. Jako první brankář dostal Zlatý míč v roce 1993.

[break]Reus, Torres, Blind či Cuadrado - souhrn aktuálních přestupových spekulací

4. Dino Zoff (Itálie)


Jako malý nedisponoval vysokým vzrůstem, který dohnal během jediného roku, kdy ho puberta vytáhla o 33 centimetrů. Přes několik italských klubů se nakonec dostal do Juventusu a stal se jedním z nejlepších brankářů světa. Jižanské rysy se u něj jakoby neprojevili, neboť jeho kariéru nezdobily žádné excesy. V Serii A odchytal 570 zápasu a v reprezentačním dresu 112 utkání. Zdobí ho série 1142 minut bez obdržené branky. Na svůj úspěch si však nechal až na konec kariéry, neboť Italům vychytal v roce 1982 titul mistrů světa ve Španělsku. Pokračoval i jako trenér a Itálii dovedl do finále mistrovství Evropy v roce 2000, kde nestačila „squadra azzura“ na Francouze.

[break]Van Gaal hledá pravého beka, zde je pět možných adeptů!

5. Gianluigi Buffon (Itálie)


Stále hrající kapitán italské reprezentace je držitelem několika rekordů, ale jeden nebude hned tak překonán. Od roku 2001 je nejdražším brankářem světa, když za něj Juventus neváhal dát Parmě 51 milionů eur. Buffon se „staré dámě“ za to odvděčil čtyřmi ligovými tituly a účastí ve finále Ligy mistrů. Pokud pojede v roce 2018 na MS do Ruska, který se zúčastnil čtyř světových šampionátů. Už nyní však Buffon kraluje v počtu reprezentačních startů.

[break]Jak vypadá nejrychlejší mužstvo české nejvyšší soutěže?

6. Oliver Kahn (Německo)


Jeho jméno je neodmyslitelně spojeno s německou reprezentací a Bayernem Mnichov. Měl podíl na zisku mistra Evropy v roce 1996, stříbru na MS 2002 a bronzu v domácím šampionátu v roce 2006. Pokud je to pro někoho málo, ve své statistice může přihodit ještě 8 titulů v Bundeslize. Nepřehlédnutelný blonďák neváhal při neúspěchu seřvat spoluhráče. Jeho smysl pro výhru a úspěch byl nezdolný a motivační. V roce 2001 v penaltovém rozstřelu dopomohl bavorskému celku v triumfu v Lize mistrů.

[break]

Chinese Super League je na vzestupu! 5 zahraničních hvězd v čínské lize


7. František Plánička (Československo)


Celou svou profesionální kariéru působil ve Slavii, za niž odchytal 969 utkání. Jeho předností byl reflex, rychlost, předvídavost a bojovnost. Poslední reprezentační zápas odchytal dokonce se zlomenou rukou. Za svou čestnost získal UNESCO International Fair Play Award v roce 1985 a Českou cenu Fair Play v roce 1994. V roce 1934 dovedl Čechoslováky až do finále mistrovství světa.