Video do českého fotbalu! Šéf Synotu to chce. Nizozemci ho s vědomím FIFA už testují

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Půjde to rychleji, než jsme ještě nedávno čekali. Použití videa ve fotbale – nikoliv jen na brankovou čáru – se blíží. Nizozemci už svou technologii vyzkoušeli ve 24 top zápasech a nyní oficiálně žádají Mezinárodní fotbalovou federaci (FIFA) o veřejnou zkoušku v mládežnických utkáních. A odpověď FIFA je vstřícná. Ostatně MS 2014 a katastrofální až skandální výkony rozhodčích přiměly i dosud konzervativního šéfa FIFA, Švýcara Josepha Blattera, ke změně názoru. Blatter se nechal slyšet, že by vzoru tenisu bylo dobré, aby trenéři jednotlivých týmů měli během utkání při sporných situacích dvakrát možnost využít tzv. jestřábího oka a zastavit hru. Zavedení nových technologii do fotbalu chce všestranně podpořit i šéf Synotu, nového sponzora české ligy a čerstvý senátní kandidát, Ivo Valenta. Jak sdělil v sobotním interview pro MfDNES, jeho firmy by tyto technologie byly schopny dodávat.

Video do českého fotbalu! Šéf Synotu to chce. Nizozemci ho s vědomím FIFA už testují
Nejrychlejšími muži Synot ligy byli Pilař s Mahmutovičem

Co se týče nizozemské iniciativy, tu bedlivě sledují i ve Velké Británii, Německu a USA. Takže se to může šířit velmi rychle. V podstatě jde o použití Blatterovy myšlenky – trenéři by měli v každém zápase dvě možnosti použít jestřábí oko.

„To nám FIFA určitě nepovolí“


Zajímavé je, že v Česku už tento experiment mohl dávno běžet. Pravidlový expert Robert Henn ve spolupráci s televizí NOVA a komentátorem Tomášem Radotínským příslušnou techniku čtyři roky prověřovali a byli připraveni ji okamžitě spustit. Líbilo se to i nedávno zesnulému řediteli FK Teplice a dlouholetému propagátorovi samostatné ligy Františku Hrdličkovi. Dokonce bývalý šéf FAČR (dříve ČMFS) Ivan Hašek o možném českém experimentu při pražské Blatterově návštěvě šéfa FIFA informoval.

Ovšem tehdy, i později, poté, co na šéf předsedkyně komise rozhodčích usedla Blatterova oblíbenkyně Dagmar Damková, zněla odpověď stejně: „To nám FIFA určitě nepovolí, maximálně tak brankovou čáru, zda byl, nebo nebyl gól.“

Tak brankovou čáru už na MS 2014 v Brazílii hlídal čip a věci se posunují dál. Jak vidno u Nizozemců, dnes je odpověď pozitivní: „Experimentujte!“ Přitom Česko mohlo být první.

Jenže svaz a komise rozhodčích místo toho, aby s Robertem Hennem a spol. spolupracovali, házeli mu klacky pod nohy a označovali jej dokonce za „samozvanou osobu“. Přitom experiment s videem mohl přitáhnout do Česka pozornost celého světa. Ta je nyní soustředěna do Nizozemska, na výsledky experimentu netrpělivě čekají Němci, Britové, Američani a brzy přibudou další svazy.

Ministr Chládek chtěl být průkopníkem


Ostatně otázka „Videa do fotbalu“ se řešila i na půdě Senátu ČR (bohužel za ostentativního nezájmu FAČR) při veřejném slyšení, které 30. října 2012 ve spolupráci s Robertem Hennem a Tomášem Radotínským uspořádal velký propagátor této myšlenky, senátor, nyní ministr školství, mládeže a tělovýchovy, Marcel Chládek, mimochodem bývalý fotbalista a rozhodčí.

Ministr Chládek pak letos na jaře v exkluzivním rozhovoru pro HATTRICK mj. řekl: „Jen co se na ministerstvu vypořádám s nejžhavějšími úkoly, okamžitě toto oživím a sejdu se na to s předsedou FAČR Miroslavem Peltou. Jde mi o komplexní zavedení videa v českém fotbale – nemám na mysli jen brankovou čáru. A pokud jde o UEFA či FIFA, já si naopak myslím, že bychom v tomto mohli být v Česku průkopníky a zavést video místo čtvrtého, pátého, šestého a nevím kolikátého brankového rozhodčího. Stačí k tomu pár kamer a je hotovo. Dokonce si ty přenosné kamery mohou kluby, třeba Liberec s Jabloncem, vzájemně půjčovat.“

Jasná řeč. Jenže se už Češi průkopníky nejspíš nestanou, předběhli je Nizozemci.

Majitel Synotu chce vyvíjet technologie


Ovšem majitel Synotu, firmy, která se nově stala hlavním sponzorem české nejvyšší soutěže, Ivo Valenta v sobotním rozhovoru pro MFDNES odhalil, proč vlastně tak razantně znovu vstoupil do tuzemského fotbalu.

Kromě toho, že mu to má pomoci v jeho předvolební senátorské kampani, chce do výroby a dodávání technologií pro český fotbal zapojit i svou firmu.

„Spoustu nešvarů, které jsou s fotbalem spojené, odstraníte technologiemi, některé z nich v Synotu i děláme. Třeba takzvané orlí oko, které spolehlivě hlídá hřiště při hře, odhalí nečistí nebo nejasné momenty. Je to i věc legislativy. Já se potkávám i s lidmi z FIFA a věřím, že při spojení s ligou budeme mít lepší možnost tyto věci prosadit. Jestli se zase nedostávám do střetu zájmů? Nemyslím. Synot se technologického nástupu ve fotbale určitě bude chtít zúčastnit, ale rozhodně nebudeme kluby k ničemu nutit. Chceme jen nabízet technologie, případně jejich zavádění můžeme i financovat. Rozhodně chceme obchodovat transparentně, v rovné soutěži,“ uvedl mj. pro MFDNES v sobotu Ivo Valenta.

Zajímavé na tom je, že Ivo Valenta chce dnes hlídat nečistoty ve fotbale. V roce 2004, jak připomíná i sobotní MFDNES, byl totiž odsouzen jako jeden z deseti aktérů korupční aféry fotbalového klubu 1. FC Synot, který jeho rodině patřil. Činovníkům tehdy soud (i fotbalová disciplinárka) prokázal uplácení výsledků. Po aféře Synot uherskohradišťský klub prodal.

No nic, když prosazoval video do českého fotbalu nadšenec Robert Henn s přáteli, nešlo to. Pokud se na to vrhne Ivo Valenta, který dává do ligy desítky až stovky milionů, vedení FAČR nejspíš změní názor. Zvlášť když už to experimentálně za nás odzkoušejí Nizozemci. A Češi, kteří mohli být jednou slavní a třeba i obchodně úspěšní, opět zůstanou druzí.

Hlavně, že by to FIFA určitě neschválila.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu Hattrick