10 nejlepších záložníků, které tento sport zatím poznal

Mozek hry se většinou skrývá ve středu zálohy, kterou podporují kreativní a běhavé kraje. Ve středu hřiště se odehrává převážná část bojů, ve kterých rozhodují detaily a nápaditost. Záloha může vypomoci v bránění, ale i založit útok, ze kterého může následně pramenit gólová situace. Přibližme si 10 nejlepších záložníků, kteří se kdy prozatím proháněli po zeleném pažitu.

10 nejlepších záložníků, které tento sport zatím poznal

Čech v Chelsea končí! Bude si muset hledat nové angažmá


10. Ruud Gullit (Nizozemsko)


Nizozemský záložník ze země tulipánů, který v roce 1987 vyhrál Zlatý míč pro nejlepšího evropského hráče. Podivné z jediného prostého důvodu, neboť za dvanáct měsíců tehdy nevyhrál žádnou významnou trofej, pokud se mezi ně tedy nedá počítat titul tamní ligy v dresu Eindhovenu. O rok později vyhrál s Oranjes mistrovství Evropy. Hráč s typickým účesem – havraními vlasy spletenými do malých copánků. Ve finále porazil tehdejší Sovětský svaz, když jako kapitán šel příkladem a vstřelil první branku zápasu.

[break]

Bayern zkoušel nový systém, Lewandowski přiznal bídu v útoku


9. Zico (Brazílie)


Vyhrát Zico tolik titulů co jeho krajan Pelé, mohl by mu zcela jistě konkurovat. Jeho generaci to však souzené nebylo, jen v roce 1978 vybojovali bronzové medaile na MS. V době, kdy už byl Pelé v důchodu, si Brazílii podmanil muž s uměním na stejné kvality, jen jiné barvy pleti. Na domácím stadionu Maracána vstřelil celkem 333 branek.

[break]

Mohou být Bale s Ronaldem ještě lepší? Ano!


8. Stanley Matthews (Anglie)


Možná se budou čtenáři podivovat, proč právě tento Angličan figuruje v žebříčku nejlepších záložníků, když nikdy nevyhrál žádný významný turnaj nebo mezinárodní klubovou soutěž. Půjdeme ještě do většího extrému, neboť Matthews nevyhrál ani ligový titul. Pyšnit se může jen prvenstvím v FA Cupu v roce 1953. V čem je tedy natolik výjimečný? No jednoduchá odpověď, neboť kopačky pověsil na hřebík až v padesáti letech. Dodnes je nejstarším hráčem anglické Premier League a i tamní reprezentace. V roce 1956 jako první převzal Zlatý míč.

TOP 100 evropských klubů s největší průměrnou domácí návštěvností


7. Bobby Charlton (Anglie)


V roce 1994 přijímal od britské královny Alžběty titul Sir a zaslouženě, neboť Charlton výrazně ovlivnil dějiny v zemi, která je kolébkou tohoto sportu. Ne nadarmo je přezdíván „Gentleman fotbalu“. V roce 1966 se stal mistrem světa na domácím šampionátu, když před vlastním publikem dal v semifinále Portugalsku dvě branky a rozhodl o postupu do finále. Klubem jeho srdce zůstal i po konci hráčské kariéry Manchester United.

[break]

5 důvodů, proč může Chelsea vyhrát Premier League


6. George Best (Severní Irsko)


Právě tento záložník stál u zrodu prvního zisku trofeje Manchester United v nejvyšší evropské klubové soutěži. Byl to živel nejen na hřišti, ale i mimo něj. Alkohol, ženy a rychlá auta – to bylo to, co ho neustále pokoušelo a lákalo. Vyhrál i Zlatý míč. Jenže šest let po tom, co ovládl Evropu, Rudé ďábly opustil a nastartoval tím strmý pád. Alkohol si vzal svou daň, když zemřel předčasně v 59 letech na selhání orgánů.

[break]

4 hvězdy Premier League, které jsou pod obrovským tlakem


5. Franz Beckenbauer (Západní Německo)


„Císař Franz“ byl hned od začátku všemi oslavován. Ve své zemi je známější než prezident i kancléřka. Jako jeden z mála vyhrál titul mistra světa jako hráč i trenér. Podobný kousek se povedl jen Brazilci Máriovi Zagallovi. Atypický záložník našeho žebříčku, neboť dokázal zastat svou roli všude. Slavil úspěch nejen na MS, ale i na ME, třikrát pozvedl trofej PMEZ v dresu Bayernu.

[break]

Největší talenti v týmech účastníků Ligy mistrů - část první


4. Zinedine Zidane (Francie)


Hvězda Francie, která v roce 1998 vyhrála se svými krajany domácí mistrovství světa. V roce 2002 vyhrál s Realem Madrid Ligu mistrů. Předtím brázdil Itálii v dresu Juventusu. I na evropském šampionátu nevyšel naprázdno. V roce 2000 z toho byl taktéž titul, pro změnu Evropy. S reprezentací se rozloučil poněkud nešťastně ve finále MS v roce 2006, kdy obdržel červenou kartu za zkrat proti Italovi Materazzim, kterého hlavou udeřil do hrudi.

[break]

5 největších útočníků, kteří se nesmazatelně vryli do historie


3. Michel Platini (Francie)


V jeho éře se jednalo o zálohu snů. No neříkejte, že byste si nechtěli zahrát v týmu, ve kterém středu dominovala jména jako Michel Platini, Luis Fernandez, Alan Giresse a Jean Tigana. Francouzský básník hrál fotbal, který byl tehdy nadčasový. Překvapivé manévry, lahůdkové přímé kopy a velký přehled na hřišti. V roce 1984 dovedl svou zem i k titulu mistrů Evropy. Vrchol své klubové kariéry prožil v italském Juventusu Turín.

[break]

5 nejmenších hráčů fotbalové historie


2. Alfredo di Stefano (Argentina/Kolumbie/Španělsko)


Před měsíce zhasl život dalšího velikána tohoto sportu. Velikána, který nikdy nestartoval na mistrovství světa ani Evropy, přestože figuroval dokonce v reprezentacích třech zemí. Klubem jeho srdce byl Real Madrid, se kterým posbíral tolik trofejí, že už to v novodobé éře ani překonat snad nejde. V záloze byl přezdíván El Dirigentem, který rozehrál orchestr, jenž drtil celý svět. 8x vítězství španělské ligy, jednou Španělský pohár, ale hlavně pět titulů PMEZ.

[break]

4 adepti na zisk kapitánské pásky v evropských velkoklubech


1. Diego Maradona (Argentina)


Hvězdný záložník argentinské reprezentace, kterého zdobí nejen zářné výkony, ale i excesy a drogové problémy, byl v pozornosti i letos na MS v Brazílii. Nejenže držel palce výběru své země, která padla až ve finále s Německem, veřejně také odsoudil výši trestu za kousnutí Suáreze. Ke všemu měl komentář, všechno nezapomněl otitulovat a bedlivě sledoval svého nástupce Messiho. A nejen jeho, vždyť i on nosil Argentinský dres a později svou zemi vedl i jako trenér, i když ne příliš úspěšně.

V dobách své hráčské slávy byl k nezastavení a obrany soupeřů si s ním nevěděly rady. Na zlatém mistrovství světa v Mexiku roku 1986 to byla jeho boží noha do sítě Anglie, která následovala po dech beroucím slalomu. Osobnost, která dala reprezentaci Argentiny tvář. Osobnost, kterou jedni milují, a druzí nenávidí.

Kterých dalších 5 hráčů United si bude hledat nové angažmá?