Největší hvězdy vychované talentovou líhní v Southamptonu

Southampton není klubem, od kterého by se očekávaly velké divy, vždyť za největší úspěch během své téměř 129leté historie se dá považovat jen jediné vítězství v FA Cupu. Co se ale na jihu Anglie v hrabství Hampshire dá považovat za fotbalovou cennost, je produkce britských fotbalistů. Zde je osm historicky nejúspěšnějších borců vychovaných southamptonskou mládežnickou akademií...

Největší hvězdy vychované talentovou líhní v Southamptonu
Kterých 10 klubů se na přestupovém trhu pláclo nejvíce přes kapsu?

1. Alan Shearer, 44 let

Legenda reprezentace Albionu a hlavně Strak z Newcastlu prošla dvouletou průpravou zkušených mládežnických vychovatelů Southamptonu. Ti si ho vyhlédli z Wallsend Boys Club a do dnes si mohou mnout ruce, jaký úlovek se jim povedl. Shearer prodal své umění i u seniorů Southamptonu, pět sezón odehrál v druhé nejvyšší anglické soutěži a poté se vydal do Blackburnu Rovers. Newcastle United posílil v roce 1996 a kopačky pověsil na hřebík o deset let později.

2. Gareth Bale, 25 let

Až do Walesu si Southampton v roce 1999 přijel pro Garetha Balea. Desetiletý klouček hrál za Cardiff Civil Service a anglický klub měl vážný zájem. Bale taky a nebylo co řešit. Budoucí hráč Realu Madrid byl na světe. Od své premiéry v základu hlavního mančaftu si zároveň připisuje i účasti u reprezentace Walesu a ve 25 letech má už 44 startů za sebou. V Realu je druhou sezónu, a ta první se mu vcelku povedla. K patnácti gólům v Premier League mu stačilo jen 27 zápasů.

[break]
Kteří Češi byli v zahraničí vidět a kteří až tak nezaujali?

3. Theo Walcott, 25 let

Walcott odešel do Arsenalu už v sedmnácti letech za celkovou částku 9,1 milionů liber a na sever Londýna přestoupil jako obrovský talent hrající dokonce za seniorskou reprezentaci. Ultrarychlý Theo se v hlavním městě Anglie okamžitě aklimatizoval, ale jak to u Gunners chodí, skoro každý podlehne zranění. Walcott není výjimkou, nepříjemné problémy s břichem a kolenem ho vyřadily ze skoro celé loňské sezóny.

U mládeže Southamptonu celkem strávil pět let, ve svých dvanácti opustil po pár měsících Swindon Town. Své absolutně první fotbalové krůčky udělal v celku Newbury.

4. Wayne Bridge, 34 let

Wayneovi v jeho mladí každý předvídal perfektní budoucnost. Ovšem je tomu tak, že jeho kariéra nikdy nenabrala na správných obrátkách. V osmnácti zažil zářivou debutovou sezónu v Premier League a v dalších čtyřech sezónách zkompletoval celkem 173 vystoupení v dresu Svatých. Přesun do Chelsea zas tak nešťastný nebyl, rozhodnutí odejít do City už ale ano. V průběhu čtyř let strávil tři roky na hostování a po vypršení smlouvy posílil druholigový Reading. Ani zde ale nenašel místo v základu a proto se rozhodl poměrně brzy ukončit kariéru.

[break]
Video: 5 nejzajímavějších branek Franka Lamparda v Chelsea

5. Alex Oxlade –Chamberlain, 21 let

Teprve jednadvacetiletý záložník působí v Arsenalu už tři roky a společně s Theo Walcottem a nyní i Calumem Chambersem potvrzují kvalitu southamptonské líhně. U mládeže působil celkem deset let, za muže odehrál ale jen jednu sezónu. Pak na řadu přišel zmiňovaný Arsenal, za který odkopal už 79 zápasů, díky čemuž od roku 2012 dostává pozvánky do reprezentace Anglie. A i přes svůj brzký věk má na kontě už 15 zápasů.

6. Adam Lallana, 26 let

Nová posila Liverpoolu čekala na angažmá v jiném klubu, než-li Southamptonu, od roku 2006. Ofenzivní záložník, jenž začínal v Bournemouthu, ve kterém i jako profík jednou hostoval, stál po loňské sezóně podařené sezóně 25 milionů liber. Nedařilo se jen na scéně ligové, ale i reprezentační. První mač odehrál proti Chile v listopadu a do této chvíle má za sebou už devět startů.

[break]
3 důvody, proč je Premier League nejlepší ligou na světě

7. Mike Channon, 65 let

Mike patří mezi šestnáctku nejlepších střelců anglické reprezentace, jelikož k jednadvaceti brankám mu stačilo jen 46 zápasů. Za áčko nastoupil poprvé v sedmnácti letech a vydržel v něm s odskoky v Manchesteru City a Cape Townu celkem šestnáct sezón nepřetržitě. Za svůj fotbalový život vstřelil hezkých 246 ligových branek. Kariéru zakončil u irských Finn Naros, kde nenastoupil ani ke jednomu zápasu. Poslední profesionální zápas odehrál v Portsmouthu.

8. Terry Payne, 71 let

Vzpomenout si na nejstaršího fotbalistu v žebříčku by dalo pořádně zabrat i zarytému historikovi anglického fotbalu. Kdo však fandí Southamptonu, ví, že se jedná o perfektní křídlo, které sedmnáct let zůstávalo věrné klubu, ze kterého vzešlo. Payne se prezentoval parádními útočnými schopnostmi, které projevil i v reprezentaci, kde v 19 zápasech vsítil sedm branek.

U Svatých odkopal celkem 808 zápasů a dal krásných 183 gólů. Po osmnácti sezónách odešel na tři roky do klidných vod třetí ligy, nastupoval za Hereford United.