Proti Nizozemsku by měl chytat Vaclík, nikoli náhradník Čech!
[tag]Komentář[/tag] Mělo by se to řídit přesně podle původní zásady reprezentačního kouče Pavla Vrby. „Za národní tým mohou hrát jen ti, kteří pravidelně nastupují v klubech“. Proto by měl podle mého názoru začátkem září v Praze na Letné v generálce proti USA a hlavně v úvodním utkání kvalifikace ME 2016 proti Nizozemsku chytat první brankář FC Basilej Tomáš Vaclík. Nikoli náhradník FC Chelsea Petr Čech. Zvlášť, když Čech v posledních zápasech národního celku nepřesvědčil a při Vrbově březnové reprezentační premiéře s Norskem (2:2) školáckou chybou v samém závěru duelu nového trenéra připravil o vítězný vstup do funkce, na který mimochodem stále čeká. Tvrzení mnohých tuzemských komentátorů i Čechova manažera Davida Trávníčka o tom, že trenér Chelsea José Mourinho zkušeného brankáře podrazil, protože ho do posledního chvíle držel v naději, že může v nové sezoně chytat místo talentovaného Courtoise, zní poněkud falešně. O tom, že jedničkou na Stamford Bridge bude o deset let mladší Belgičan, věděli experti, stejně jako anglická média, prakticky už od jara. V pondělí před ligovým utkáním proti Burnley (3:1) se na tom nemohlo vůbec nic změnit, přestože Mourinho do poslední chvíle jako by, naoko, mlžil.
„Za národní tým můžou hrát jen ti, co pravidelně nastupují v klubech,“ jasně se vyjádřil český reprezentační trenéra Pavel Vrba. Jak ovšem připomíná Aktuálně.cz, při nejbližší příležitosti zdůraznil, že když to říkal, myslel přitom na fotbalisty z „normálních“ klubů. „Rozlišujme. Jsou tu také hráči, kteří působí v opravdových top klubech, a u nich je to něco trošku jiného. Pro příklad - v Realu nebo Barceloně třeba hrávají méně, ale za reprezentaci ano a jsou v ní úspěšní,“ vysvětloval Vrba a měl tehdy na mysli Tomáše Rosického v Arsenalu. Teď to tedy nejspíš platí i pro Petra Čecha v Chelsea.
Bylo by asi lepší, kdyby na Strahově vypracovali seznam těch „opravdových top klubů“, proto které tohle pravidlo platí a pro které už ne, než aby nesmyslně buzerovali kluby, kdo kde a s jakou visačkou může sedět na lavičce při utkáních Synot ligy.
Vrba: Bez ohledu na Chelsea zůstává Čech jedničkou
„Bez ohledu na aktuální stav je Petr Čech pořád pro reprezentaci jedničkou,“ napsal rychle Pavel Vrba do tiskové zprávy FAČR. „V poslední době pravidelně komunikujeme, takže situaci máme zmapovanou a já osobně věřím, že se vyvine k Petrově spokojenosti i prospěchu národního týmu,“ dodal Vrba.
Aby se situace vyvinula ke spokojenosti národního týmu, musel by Čech přestoupit do Paris Saint Germain nebo do Monaka a ne půlroku vysedávat na lavičce Chelsea a paběrkovat jen v Anglickém ligovém poháru či v FA Cupu. Ale byl by s tímto řešením spokojen také Petr Čech? Zdá se, že se mu, stejně jako jeho rodině, z oblíbeného Londýna nechce. Jinak by „Big Pete“ už dávno přestoupil a nečekal by do poslední chvíle na „rozhodnutí“, které stejně musel dlouho předem znát. Roli může hrát i skutečnost, že v Anglii není – na rozdíl třeba od Synot ligy – příliš velký finanční rozdíl mezi tím, zda hrajete, nebo ne. Rozhoduje smluvní plat.
Vedoucí fotbalového oddělení deníku Sport Ondřej Škvor tvrdí, že půlroku může Čech zůstat v Chelsea a bojovat dál o místo jedničky. Jenže za těch půl roku nechytání půjdou jeho cena i kredit dolů.
Česká média, včetně České televize (snad kromě „nadstranického“ Jaromíra Bosáka) vždycky přála Chelsea jen proto, že za ni chytal Petr Čech. Ostatně podobně nekritický pohled uplatňuje řada kolegů vůči všem zahraničním klubům, když se v nich jen mihne nějaký český fotbalista, v poslední době, žel, spíše náhradník.
Přiznám se bez vytáček, že jsem z Chelsea nikdy nebyl příliš nadšený. Mám v oblibě tradiční anglické slavné kluby. A londýnská Chelsea do příchodu ruského oligarchy Romana Abramoviče do této elity nepatřila.
O tom, jak Abramovič, původně obchodník s dětskými kačenkami do vany, ke svým penězům v Rusku přišel, bylo napsáno dost článků na to, aby si člověk, který nemá v hlavě jen balon a uvažuje v souvislostech, držel od Chelsea odstup. Bez ohledu na to, že za ní zrovna chytá český brankář.
Mimochodem, kdyby po sestřelení malajsijského letadla naštvaný britský premiér David Cameron stopl Putinovým přátelům v Británii účty, jako to udělali Američané a jak se o tom v médiích spekulovalo, byl by možná Abramovič se svou Chelsea v pěkných potížích a problém „Mourinho, Courtois, Čech“ by se vyřešil jaksi sám od sebe a úplně jinak. Třeba by teď na Stamford Bridge nechytal ani jeden z nich.
5 nejlepších brankářských střelců fotbalové historie
Čechův manažer nepřímo napadl Mourinha!
„Neumět říct věci na rovinu, lhát, rozhodovat se podle sebe – jak se to hodí, být bez respektu. Vlastnosti, které nesmí mít člověk, jehož sleduje prakticky celý svět. Velice trpké a hořké poznání,“ napsal na Facebook Čechův manažer z agentury Sport Invest David Trávníček ve zjevné narážce na „zrádce“ Mourinha a Čechova manželka jeho výrok „olajkovala“.
„José Mourinho nejednal na rovinu,“ napsal Ondřej Michálek v Blesku, který Trávníčkův výlev zklamání zveřejnil. „Z londýnského klubu prosáklo, že to nebyl férový souboj,“ komentoval události v Chelsea Jan Palička v Mf DNES, potažmo v Lidových novinách. „Čechovy vztahy s Mourinhem prý už v průběhu minulé sezony ochladly,“ vysvětloval v deníku Sport Karel Häring.
Courtois byl v poslední době opravdu lepší
Jaký neférový souboj, kdo nejednal na rovinu? Má chytat brankář, který je momentálně lepší. A to byl v poslední době při vší úctě k Čechovi jednoznačně Thibault Courtois. Jak v Atlétiku Madrid, díky němuž jeho klub vyhrál před Realem Madrid a Barcelonou (!) španělský mistrovský titul a chyběly vteřiny, aby triumfoval i v Lize mistrů. Belgie se i zásluhou Courtoise probojovala až do čtvrtfinále MS 2014 v Brazílii. Čech naposledy v reprezentaci chyboval v přátelském utkání s Norskem. Pak si zranil rameno.
Co tady chce kdo řešit? Jakýpak souboj brankářů v trénincích či v přátelácích? Vždyť je to nesmysl. Argument, že španělská liga je něco jiného než Premier League? Ano, takové velkokluby jako Real Madrid a FC Barcelona v ní nepůsobí.
A hlavně - Mourinho si může oznámit, kdo bude jedničkou, kdy chce. Petr Čech a lidé z jeho agentury koučovo rozhodnutí museli znát dávno předem, pokud ne, tak nejsou soudní.
Klobouk dolů před Čechovou kariérou, ale čas nezastavíš. Jak napsal respektovaný britský list Guardian: „Byla to logická volba. Nejen proto, že Courtoisovi je 22 let a v minulé sezoně vyhrál španělskou ligy s Atlétikem Madrid. Čechovi je 32 a chybuje častěji než ve svých nejlepších letech, v období 2004 až 2010."
Ano, dalo by se namítnout, že Čech s Chelsea vyhrál ještě v roce 2012 Ligu mistrů a v roce 2013 Evropskou ligu, že byl vyhlášen nejlepším gólmanem Premier League. Ovšem ty chyby se začaly objevovat skutečně častěji, než bylo u Čecha zvykem. Navíc britští komentátoři připomínali, že na něj v Chelsea jde statisticky nejméně střel ze všech klubů nejvyšší anglické soutěže.
Největší hvězdy vychované talentovou líhní v Southamptonu
Brankář Chelsea více chyboval v reprezentaci
Petr Čech ovšem chyboval hlavně v českém národním týmu, o němž je nyní z českého pohledu hlavní řeč. „Pokud by Petr Čech dostával podobné branky jako v národním týmu častěji i v Chelsea, ztratil by s ním trpělivost i jeho londýnský ochránce, trenér José Mourinho. Zvlášť, když dobře ví, jak mu čape na hostování v Atlétiku Madrid kmenový hráč FC Chelsea, velký brankářský talent belgického fotbalu Thibault Courtois, který se má v létě do Londýna vrátit,“ napsal jsem pro efotbal.cz již začátkem března po pražském utkání Česko – Norsko (2:2).
„Jdi do pr..le, Čechu! Jdi už do pr..ele! Na h.vno chytáš,“ křičel v Edenu po tomto duelu s Norskem nespokojený fanda na reprezentačního brankáře. Překvapený gólman se tehdy otočil se vztyčenou rukou směrem k tribuně, ale pak rychle zmizel v útrobách stadionu.
„Co zápas, to chyba,“ komentoval poté Čechovy reprezentační výkony v internetové diskusi na idnes.cz například přísný fanoušek Miloš Honzík a připomněl tak jeho obdržené góly ze závěru zářijové kvalifikace MS 2014 - z pražského utkání s Arménií a hlavně ze střetnutí v Itálii, které znamenalo definitivní vyřazení Česka z účasti na MS 2014 v Brazílii. (Tyto a další Čechovy největší „minely“ najdete na http://www.efotbal.cz/index.php?page=clanek&clanek=127080).
Fanoušci udělili po utkání s Norskem na idnes.cz Čechovi v anketním čtenářském hlasování nejhorší školní známku ze všech českých reprezentantů, blížila se čtyřce. O té doby Petr Čech za národní mužstvo nechytal. V květnu ve Finsku (2:2) byl v brance Vaclík, v červnu v Olomouci proti Rakousku (1:2) Štěch.
Vrba se těší velké mediální přízni, ale neví o ní
Ještě taková zajímavost: na přelomu ledna a února jsme v sídle FAČR v Praze na Strahově s kolegou Pavlem Skramlíkem pořizovali pro magazín HATTRICK „uvítací“ interview s tehdy zcela novým reprezentačním trenérem Pavlem Vrbou. Položili jsme Vrbovi otázku, co by stalo, kdyby Čech nechytal a jestli mají vyjasněnou i gólmanskou dvojku. Kouč odpověděl ve smyslu, že musejí být v realizačním týmu připraveni na vše, proto vyzkoušejí více brankářů, včetně Štěcha.
Z řeči ovšem vyplynulo, že má Vrba na mysli spíše Čechovo případné zranění. Nadhodil jsem, že na hostování v Atlétiku Madrid skvěle chytá mladý Belgičan Courtois, který se v létě nejspíš do mateřské Chelsea a do Londýna vrátí a Mourinho mu může dát před Čechem přednost. Jelikož Vrba na tuhle námitku neměl žádnou odpověď, což mě dosti překvapilo, nakonec se ani v rozhovoru neobjevila.
Pavel Vrba se totiž těšil a těší neobvykle velké vstřícnosti českých médií. Kromě Ivana Haška v roli svazového předsedy - spasitele nikdo v českém fotbale v posledních letech nepociťoval takovou mediální přízeň. I když to už v Plzni mediálně hýčkaný Vrba nejspíš neví, a proto si toho ani nemůže vážit. Měli by mu to na Strahově asi říci, než bude pozdě.
Tímto tedy současný stav lehce narušuji a veřejně tvrdím, že Pavel Vrba dělá chybu, když lpí na Čechovi coby jedničce, přestože zkušený gólman v Chelsea nechytá. Proti USA a Nizozemsku by měl stát v brance Tomáš Vaclík, jenž se podle zpráv ze Švýcarska v Basileji uvedl velmi slušně a pravidelně nastupuje. Myslím si, že Vrbova původní zásada („Za národní tým můžou hrát jen ti, co pravidelně nastupují v klubech.“) by měla pro brankáře platit tuplem. V tomto specifickém gólmanském případě bez výjimek a bez ohledu na to, v jakém (top) klubu (ne)chytají.
Ovšem aby bylo jasno: pokud do branky v důležitém utkání kvalifikace ME 2016 proti Nizozemsku skutečně nastoupí Petr Čech, ať se mu daří jako v dobách jeho největší slávy! Těžce zkoušený český fotbal to potřebuje jako sůl.
Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)