Vrba, nebo Bílek - stejně je to jedno?

Vrba, nebo Bílek - stejně je to jedno?

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Trenérovi českého národního týmu Pavlu Vrbovi před generálkou s USA (ve středu 3. září od 20.15 v Praze na Letné) a hlavně před úvodem kvalifikace ME 2016 s třetím týmem MS 2014 - Nizozemskem (v úterý 9. září od 20.45 rovněž na Letné) nikdo nemůže závidět. Zahraniční internacionálové sedí na lavičce, domácí reprezentanti hrají v Synot lize často průměrně až špatně. Otázkou ovšem zůstává, proč tyto hráče v takovém množství vůbec Vrba dnes nominoval? Jeho působení v roli reprezentačního kouče, od níž tuzemský fotbalový národ tolik očekával, zatím budí jisté rozpaky. Žádné vítězství, dvě remízy a jedna porážka v jarní přípravě s vesměs velmi průměrnými soupeři, s nimiž Češi ve dvou případech navíc hráli doma (v Praze s Norskem, ve Finsku 2:2, v Olomouci s Rakouskem 1:2). A teď nominace, kde ze sedmnácti hráčů do pole je devět z Vrbovy Plzně. Sedm současných fotbalistů Viktorky plus Darida a Jiráček. Přitom řada z nich zrovna nezáří, Jiráček ani v Hamburku nehraje. Zaslechl jsem už názory, že dobrý klubový trenér nemusí být zákonitě kvalitním koučem národního celku. To jsou ale hodně předčasné soudy, když kvalifikace o francouzské EURO 2016 ještě ani nezačala

Proti Nizozemsku by měl chytat Vaclík, nikoli náhradník Čech!

Kéž by to Vrbovi vyšlo, jinak bude za svou nominaci mnohem více kritizován po zápase s Nizozemskem než nyní (I když leccos by šlo ještě možná napravit v případě generálkového nezdaru s USA).

Pavel Vrba se ve svých interview v nové roli poměrně často vracel ke svým zkušenostem z Viktorie Plzeň. Mnozí se dnes ptají, jak by si vedla Viktorka, kdyby v západočeském klubu zůstal. A zda by byl v domácí soutěži tak úspěšný i v éře po Křetínského tašce, kdy si sudí začali dávat mnohem větší pozor.

Trénuje Vrba Viktorku, nebo Česko?


To ovšem nechme nyní stranou. Stále to ovšem vypadá, jako by Vrba nevedl český, nýbrž plzeňský tým. Přestože Západočeši zcela vyhořeli už ve 3. předkole Evropské ligy, v domácí lize remizovali s předposlední Příbramí a porazila je na jaře málem sestupující Slavia, objevilo se ve Vrbově úterní nominaci ze sedmnácti hráčů do pole devět jeho bývalých svěřenců (Limberský, Procházka, Řezník, Kolář, Hořava, Petržela a Pilař z Plzně, Darida z Freiburgu a Jiráček z Hamburku)! To je více než polovina.

Vezměme si jednoho po druhém.

Limberský? Budiž, i když proti Slavii vyrobil velehrubku, po které měl Vukadinovič skórovat.
Procházka? Proboha, proč? Vcelku průměrný ligový obránce, na zahraniční fotbal poměrně neohrabaný.
Řezník? Zase - proč? Trenér Koubek ho mj. seřval za to, že školáckou chybou zavinil roh, po němž v sobotu slávisté vstřelili vítězný gól.

Kolář? Tradiční člen reprezentačního celku, i když v národním celku nikdy nepřesvědčil a málokdo ví, proč do něj bývá opakovaně povoláván.

Hořava? V sobotu v Edenu jeden z nejhorších hráčů na hřišti, šel ze hřiště předčasně dolů. Kdyby jej nestáhl trenér Koubek, mohl ho do sprch předčasně poslat sudí Zelinka.

Petržela? V mezinárodním fotbale se opakovaně neprosazuje. Mívá velké výkyvy, někdy ani v lize nebývá vidět.

Pilař a Darida? Logická volba, ti do nároďáku vskutku patří, protože hrají - a hrají dobře.

Jiráček? Hamburský náhradník, nominován nejspíš za zásluhy.

No nevím, opravdu Pavlu Vrbovi sdělili, že už netrénuje Viktorii Plzeň? Kdyby Kozáčik, Hrošovský a Bakoš nebyli Slováci, mohl by mít v reprezentaci kompletní plzeňskou jedenáctku i s náhradníkem.

Nebo si Vrba myslí, že to se „svými“ hráči umí lépe než mladý Uhrin či Koubek? O zahraničních trenérech, kteří v bundeslize kromě Daridy posílají plzeňské hvězdy na lavičku či na tribunu, ani nemluvě.

A vezměme si to dál? Čech? Nechytá. Kapitán Rosický? Nehraje. Michal Kadlec? Rozhodl sice v pondělí večer pro své Fenerhahce penaltový rozstřel tureckého Superpoháru s Galatasaray Istanbul, ale také nenastoupil v základu – přišel na trávník coby náhradník až v 82. minutě. Zatím jediný nominovaný útočník Vydra? Nehraje už ani ve druholigovém Watfordu.

A sparťané? Kadeřábek ve formě, Dočkal totálně z formy, Krejčí po zranění tak napůl.

Český fotbal visí na Zwolle!


Vrba sliboval překvapivá jména v sestavě. Která to ale jsou? Na Slavii chybující Řezník? Či třetí brankář Bičík? I sparťané by vám řekli, že sice chytil ve Zwolle velmi špatně kopnutou penaltu, ale jinak také zrovna nezáří. Ale, kdo je třetím gólmanem, je asi jedno.

Reprezentační kouč chce tři hráče donominovat po čtvrtečním odvetném utkání play off Evropské ligy Sparta – Zwolle. Jednoho do obrany, jednoho do zálohy a jednoho do útoku.

Někdy mám pocit, že po tomhle jednom pohárovém utkání bude svět úplně jiný, že buď přijde potopa, nebo ráj na Zemi.

Takže na to pojďme jednoduše: Když dá gól sparťan Lafata, bude druhým reprezentačním útočníkem, když se to povede v nizozemském týmu Necidovi, půjde do národního týmu on. A když vyhoří oba dva, dostane coby náhradník šanci nejlepší ligový kanonýr – slávista Milan Škoda. Tomu říkám koncepční práce. Půl roku se čeká, jak dopadne jeden zápas předkola béčkové evropské soutěže…

Podobný přístup lze očekávat i v případě obránce a záložníka. Kdo by ještě mohl být ve hře? Že by i plzeňští Roman Hubník nebo Vaněk? To snad ne.

Samozřejmě se naskýtá otázka – kde brát a nekrást? A koho bys nominoval ty, když jsi tak chytrý? Opravdu je to těžké, ale pokud Vrba mluvil o překvapivých jménech, měl je nominovat.

Milan Škoda asi už měl v té nominaci být, zvlášť když v ní je zatím jen jeden útočník. Nebo klidně i Chramosta z Plzně, tomu to sice na Slavii také nevyšlo, ale předtím si vedl velmi dobře. Jenže ten má smůlu, že za Vrby ještě ve Viktorce nebyl.

Do obrany bych se nebál nominovat bojovníka Latku, ten je skvělý i jako motivátor v kabině. A když může Krmaš spolu s Daridou jako jediný Čech pravidelně nastupovat v bundeslize, bude to asi dobrý hráč. V Jablonci si vede pravidelně výborně nebojácný a drzý Kopic.

Ono by se i při té současné bídě „něco“ našlo, chtělo by to jen překročit vlastní trenérský stín.

Vrba, nebo Bílek, stejně je to jedno?


Takhle zaznívá v internetových diskusích až příliš kritiky. A nejhorší je, že si fanoušci dělají z nominace legraci: „Vzhledem k nominaci Dočkala a Petržely volám: kde je Vácha a Václav Kadlec? A co Jan Tleskač?“ píše inspirován kultovním komiksem týdeníku Reflex Zelený Raoul fotbalový příznivec Pavel Měchura.

A možná až příliš dobře informovaný fanoušek Gustav Sojka – kdoví? - na serveru idnes.cz rezignovaně napsal: „Vrba, nebo Bílek? To je jedno. Stejně nominací dělají hráčští agenti Paska, Kolář a Müller.“

Chtělo by se věřit, že tomu tak není. Že se čtenář idnesu.cz i já ve svých soudech velice mýlíme. Protože se za pár dní proti Nizozemsku ukáže, že pravdu měl Vrba, který věří svým prověřeným oblíbencům.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu Hattrick