Haindlová: Naši hráči jsou placení za marketing, ne za fotbal

Haindlová: Naši hráči jsou placení za marketing, ne za fotbal

Mladá právnička Markéta Haindlová, předsedkyně výkonného výboru České asociace fotbalových hráčů (ČAFH), je na první pohled křehká osoba s dívčí vizáží. Ale pustit se s ní do křížku není dobrý nápad. A neradil bych ani naštvat jejího obrovského anglického setra. Během rozhovoru se dvakrát zneklidnil a „odcestoval“ i s třímetrovým hospodským stolem a lavicí, na níž seděla panička. Její zjev sice nabízí dojem, že do chlapského fotbalového prostředí tak nějak nepatří. Jenže ona si ví rady. A to i nyní, když může mít vcelku oprávnění pocit, že „po ní jdou.“

Jenže proč vlastně? Na veřejnost zřetelně vyplul hlavně její spor s bývalým sportovním manažerem ČAFH Tomášem Pešírem, který ji obvinil, že vlastně nepracuje a užívá si svou funkci spíše jako cestovní kancelář a hospodaření asociace, která je stavovskou a odborovou organizací fotbalistů, je neprůhledné. Obvinil ji veřejně na tiskové konferenci a sehnal si i přímluvce z řad hráčů včetně Pavla Nedvěda, ambasadora ČAFH. Vypadalo to dost „hustě“. Haindlová vypadala jako „lehkoživka“, která se jako odborářský boss přisála k fotbalu.

PEŠÍRŮV POKUS PŘEVRAT


„Máte pravdu, hustě to vypadalo. Jenže tahle záležitost je vyřešená. S Tomášem Pešírem jsem se rozloučila, podala jsem na něj trestní oznámení pro pomluvu a prokázala jsem, že moje činnost v rámci ČAFH i její hospodaření jsou zcela průhledné, auditované. Nade vší pochybnost. Navíc já nejsem závislá na funkci předsedkyně ČAFH. Mám svou advokátní kancelář, mám dva koncipientku a studenty a na nedostatek práce si stěžovat nemůžu.“

Z vystoupení Tomáše Pešíra v červnu tohoto roku pro ne zcela zasvěcenou veřejnost vyplynulo, že se flákáte a utrácíte odborářské peníze fotbalistů na výletech do ciziny… „Nebudu komentovat, co si myslí veřejnost, to bych si fakt netroufla, ale můžu si myslet své o tom, co vykládal pan Pešír. Jeho lze považovat za cokoliv, jen ne za hlupáka. Je inteligentní a moc dobře věděl, co dělá. Charakterizovala bych to jako pokus o převrat v ČAFH,“ přerušila Markéta Haindlová náš dialog.

To zní hustě… Můžete tedy nějak poodhalit, co tím vlastně Tomáš Pešír myslel, proč to udělal a o jaké peníze vlastně jde…? „Jo, ať to klidně zní hustě! Tomáš Pešír velmi dobře věděl, jak asociace funguje a lhal. Když zjistil, že tuhle hru prohrál, tak se mi přiznal, že to udělal na objednávku od konkrétních osob a zadání bylo jasné – zdiskreditovat mě.“

Údajně okopíroval v kanceláři ČAFH všelijaké doklady a účetnictví a odnesl to na vedení FAČR… To jsem také slyšela, ale zrovna k tomu se nechci vyjadřovat. Dost dobře nechápu, proč se do toho pustil. Leda kdyby předpokládal, že se z toho ataku rozklepu, vzdám to a on udělá nové vedení ČAFH. Pešír není ten typ, který by chtěl být lhářem až do smrti. Prostě to položil… Ale následky ponese.“

JAKÉ PENÍZE?


Schází tu odpověď na otázku, jak je ČAFH financovaná, z jakých zdrojů, na čí peníze chtěl Tomáš Pešír dosáhnout a čí peníze chtěl chránit, kolik si platí za členství hráči, případně co z toho měl mít…

Haindlová se jen usmívá. „ČAFH je zatím plně financovaná organizací FIFPro, což je světová federace profesionálních a neamatérských fotbalistů se sídlem v Amsterdamu. Posílá nám dva miliony korun ročně, z nichž se hradí provoz ČAFH, nájem kanceláře, náklady na spojení, odměny, cestovní náklady, tréninkové kempy pro hráče bez smluv, výdaje naše akce. FAČR nepřispívá ani jedinou korunou. Máme 1300 členů z řad neamatérů a profesionálů. Z nich je asi 370 profesionálů z I.a II. ligy, čili asi dvě třetiny všech českých profíků. Za členství nikdo neplatí ani korunu. Pokud jde o hospodaření, tak se zpovídáme jedině FIFPro, máme auditované účetnictví. Nemusíme se zpovídat FAČR, protože o jeho peníze tu nejde. Tomáš Pešír tohle všechno věděl.“

Mnozí fanoušci zaznamenali, že Tomáš Rosický a Petr Čech z ČAFH vystoupili… „To je pravda, ale s touto záležitostí to nesouvisí. Vystoupili už dříve, zřejmě na popud manažerů a vcelku se není čemu divit. Oba hrají v Anglii, kde je účast profesionálů v hráčské asociaci PFA pro profesionály povinná, její historie má více než 100 let. Čili ať si každý dělá, co chce.,“ vysvětluje Markéta Haindlová.

O HAINDLOVÉ


Vyrostla hlavně v Nizozemsku, její otec je matematik a vědec, působil v Anglii, Nizozemsku a Francii, mluví vlámsky (v tomto jazyce je bilingvuální s češtinou), anglicky, francouzsky, německy, částečně italsky a španělsky. Studovala práva v belgickém v Gentu, na UK v Praze a Právnické fakultě ve švýcarském Curychu. Má tituly Mgr. a LL.M. Předseda ČMFS (později FAČR) Ivan Hašek si ji vybral jako odbornici na evropské právo ve sportovní oblasti a nominoval ji do odvolací a revizní komise ČMFS. Jako novou odbornou krev do řízení svazu. Byla předsedkyní. Nyní v žádné komisi FAČR nefiguruje.

PROČ VLASTNĚ ČAFH VZNIKLA?


Odborová asociace profesionálů a neamatérů (ČAFH) je z hlediska těchto událostí nežádanou organizací. Proč ji vlastně FAČR takzvaně trpí…

„Jednoduše,“ říká Markéta Haindlová, „Evropská fotbalová unie a Světová fotbalová asociace, čili UEFA a FIFA, ji prostě vyžadují. Je to neopominutelná povinnost. Když se stal v Čechách předsedou Ivan Hašek, tak chtěl dát do pořádku legislativu. Jeli jsme v roce 2011 na služební cestu do Nyonu a Curychu, kde nám řekli, že tu hráčskou asociaci výslovně požadují na základě předpisů FIFA a UEFA. Byli jsme jednou z posledních evropských členských zemí UEFA, kde organizace nebyla, i když předtím nějaké pokusy byly. A Ivan Hašek mi řekl: Markéto, tak ji prostě založte! Tak jsem to udělala…“

Do čela jste si vybrala Karla Poborského, který byl v konfliktní pozici majitele klubu a člena výkonného výboru FAČR – tehdy ČMFS –nebyla to chyba, která vystavila ČAFH řadě útoků…?

„Tehdy ne, chtěla jsem mít v čele hráčské asociace nějakou zásadní autoritu, čili známého hráče, reprezentanta, člena výkonného výboru, který by byl spojovacím článkem mezi vedením a hráčskou asociací. Byli jsme novým subjektem.“

Poborský však v červnu roku 2013 z vedení asociace odstoupil. Proč? Jeho niveau vicemistra Evropy 1996 expirovalo, udělal nějakou chybu?

„To se mi opravdu špatně komentuje, nechte mě být…“

Tak jinak – byl k rezignaci nějakými důvody donucen?

„Další komentáře k tomu dát opravdu nelze.“

Jinými slovy – asociaci jste z vůle Ivana Haška, FIFA a UEFA „spískala“, nelze ji „odpravit“, takže si ji veďte…

„Je to téměř přesné.“

Proč tedy nyní po vás jdou, když hráčskou asociaci nelze vyřadit ze hry?

„Jsou tu jiné důvody, které nemají s asociací vlastně nic společného…“

PROČ MÁ HRÁČSKÁ ASOCIACE NEPŘÁTELE?


S Markétou Haindlovou to není příliš jednoduché, protože je právnička. Lze těžko rozšifrovat, proč je břevnem v oku některých členů vedení FAČR, kteří nemohou blokovat její aktivity, ale mohou klást překážky zákulisně.

K dešifrování situace lze přistoupit jen se znalostí zákulisních informací. Není tajemstvím, že se Tomáš Pešír pokusil zablokovat Haindlovou na žádost šéfa FAČR Miroslava Pelty. To je třaskavá informace, kterou ostatn ě Pešír vyzradil.
Klást další otázky Markétě Haindlové je výbušná záležitost. Výhodou je, že Haindlová v zásadě nikdy nelže.

Má současná konfliktní pozice ČAFH něco společného s tím, že jste za předsednictví Ivana Haška a později dlouho viděla do účtů FAČR a marketingové agentury STES?

„V zásadě ano. Viděla jsem do různých dokumentů do roku 2013. Ale detaily zmiňovat nemohu.“

Vedení asociace vadí spíše existence ČAFH nebo vaše osoba?

„Spíše moje osoba.“

Jinými slovy – hráčská asociace nikomu nevadí, ale vaše osoba ano?

„Existenci hráčské asociace negovat nelze. Mou osobu ano s nasazením prostředků, které nejsou korektní. Ale umím se tomu účinně bránit. Výběr skrupulí však není můj obor.“

Můžete vlastně specifikovat své nepřátele?

„Samozřejmě ano. Jsou to hráčští agenti, kteří si myslí, že je ČAFH připravuje o práci. A to tehdy, když hráči nemají agenty, nebo se na ně agenti vykašlali. Takhle jsme zajistili v poslední době angažmá Mario Ličkovi v Istres a potažmo Martinu Feninovi ve stejném klubu, Jakubovi Divišovi hostování v CSKA Sofia, pracuje se na dalších případech. Jdou po nás nejen agenti, ale i agentury typu Sport Invest. A samozřejmě po mně jde vedení FAČR, protože disponuji informacemi, o jejichž povaze pomlčím. Tam je asi největší problém,“ odpovídá Haindlová.

JSOU TU PRAVIDLA


Jste vlastně nějakým nebezpečím pro FAČR?

„Určitě ne. ČAFH chce jen poskytovat konzultační servis hráčům v oboru služeb, jak to dělají jiné podobné organizace v rámci UEFA a FIFA. Jsme nezávislí. Patrně málokdo tuší, že koncem roku 2014 končí statut hráčských agentů FIFA a stanou se z nich pouze zprostředkovatelé v právní dikci národních federací.“

Jaký bude vlastně vývoj ČAFH z hlediska pomoci hráčům?

„Logický, jako v jiných zemích. Hráčské asociace zejména ve státech Evropské unie jsou především odborářskými institucemi. Hráči jsou zaměstnanci klubů, které za ně odvádějí zdravotní a sociální pojištění, odvody do různých fondů. A chrání jejich zaměstnanecká práva. To platí v Bayernu Mnichov nebo v Arsenalu úplně stejně. U nás jsou fotbalisté OSVČ placení za nějaké marketingové služby, nikoliv za hraní fotbalu. To skončí dříve či později, ačkoliv se to někomu bude líbit či nikoliv. Hráči platí do fondu asociace nějakou částku např. ve výši 1% platu nebo nějakou pevnou sumu podle úrovně soutěže, v níž hrají. Z něj pak dostávají po skončení hráčské kariéry jakousi výsluhu či penzi, aby nezůstali na suchu, když s fotbalem skončí. Mohou dostávat měsíční rentu nebo si vybrat celou částku najednou.“

Za jak dlouho v českém fotbale dojde ke stejné rutině jako v jiných evropských zemích?

„Vidím to tak v horizontu dvou let.“

Zdá se vám vaše pozice předsedkyně ČAFH ve vztahu k FAČR bezpečná vzhledem ke stávající situaci?

„Celkem ano. Mám podporu FIFPro, což je organizace na národních asociacích nezávislá, avšak vázaná na partnerství s FIFA a UEFA. Toto prostředí je na takové ty národní tanečky v balkánském duchu celkem zvyklé. Zachování důvěry má svá pravidla. Základem je princip a jeho zásady. Vedení FAČR může jen zkoušet akce typu Pešír, ale těžko mi vymaže z hlavy zásady a z trezoru příslušné informace.“

Pavel SKRAMLÍK, šéfeditor magazínu HATTRICK