Rozhodčí jsou k smíchu. Nejhůře oděná Liga mistrů v historii?

Rozhodčí jsou k smíchu. Nejhůře oděná Liga mistrů v historii?

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] „Ti vypadají jako Bermuďané v národním kroji při slavnostním zahájení olympijských her,“ napadlo člověka, když v úterý poprvé viděl v Lize mistrů nové dresy rozhodčích z dílny předního značkového výrobce oblečení. „Něco nového, zřejmě pro dámy“ smáli se ve studiu Prima Cool moderátor Libor Bouček s internacionály Markem Jankulovským a Vratislavem Lokvencem. „Já myslel, že mají trenky od pyžama, příště nastoupí v nahatých dresech, co teď nosí kolumbijské cyklistky,“ komentoval „apartní“ úbor rozhodčích pravidlový expert NOVA Sportu a FANDY Robert Henn. „Ty trenky vypadají, jako by si je rozhodčí koupili v tržnici,“ přisadil si ve středu v České televizi Jaromír Bosák. Totální divácký výbuch, v anketě sport.cz se nové dresy rozhodčích v Lize mistrů zamlouvaly jen čtyřem procentům fanoušků, 94 procentům se nelíbily. Další úlet UEFA.

Frustrující, mračil se Mourinho. S Drogbou byl ale spokojen

Jen pro připomenutí, nová sada rozhodčích pro Ligu mistrů z dílny předního značkového výrobce oblečení zahrnuje tmavé tričko se světle šedými kraťasy, druhý set je složen ze světle modrého trika a šedivých šortek.

Ovšem v úterý a ve středu byly k vidění i žlutá trička v kombinaci s šedivými trenkami – a to bylo obzvlášť komické. Právě z téhle kombinace se mohli pánové Bouček, Jankulovski a Lokvenc v úterý v televizním studiu popukat smíchy.

Jak připomínají sportovní servery: „Fotbalisté, fanoušci i diváci u televizních obrazovek byli dlouhá léta zvyklí na to vídat fotbalové rozhodčí v tradičních černých, černo-žlutých nebo ve výrazných reflexních dresech. Nyní se to změnilo, bohužel k horšímu, nové barevné kombinace totiž vedou k tomu, že sudího si na hřišti spletou s vlastním spoluhráčem i samotní fotbalisté.“

To bylo první, co mě, kromě toho, že ty dresy nevypadají příliš pěkně (i když v tomhle případě jde možná o zvyk), napadlo. Že se hráči mohou se sudím plést. Proto má být barevně odlišen. Další známé fotbalové pravidlo pak praví, že by dobrý rozhodčí neměl být na hřišti vidět.

Hráči Arsenalu v Dortmundu přihrávali sudímu…


A první negativní ohlasy aktérů na sebe nenechaly dlouho čekat - po úterním zápase Ligy mistrů v Dortmundu (0:2) někteří z hráčů Arsenalu pro list Daily Mail přiznali, „že několikrát přenechali míč hlavnímu arbitrovi v domnění, že jde o jejich spoluhráče." Dres rozhodčího jim totiž na dálku výrazně připomínal druhý venkovní „kit“ Gunners.

Výborně. Tohle se dá ale rychle spravit, dresy se mohou už v příštím kole za čtrnáct dní stáhnout a nahradit klasikou. Jsem pro veškerý pokrok ve fotbale, ale pokud jde o oblečení, zůstávám vcelku konzervativní – tenisté vypadají nejlépe v bílém jako ve Wimbledonu, fotbaloví brankáři v černém, stejně jako rozhodčí, jimž se přece stále říká „muži v černém“. Nebo také podle názvu známé knihy kolegy Vladimíra Zemánka „černé svině“…

Módní výstřelek měl možná sudí přiblížit oblečení amerických rozhodčích v jiných sportech. Jenže výsledek: mluví se o pyžamu, o Bermuďanech, o trenkách z tržnice.

UEFA místo toho, aby se věnovala důležitějším věcem – třeba důslednějšímu potírání sázkařské korupce či zavedení videa, vymýšlí hlouposti. Po brankových rozhodčích přišly úbory, které kromě toho, že vypadají divně, matou hráče.

V sídle Evropské fotbalové unie ve švýcarském Nyonu mají asi spousty času a peněz na vymýšlení kravin. Možná už na to zřídili i zvláštní oddělení.

Kdyby si raději vytvořili pořádný disciplinární řád. O tom současném bývalý šéf české disciplinárky, dnes ombudsman Českého olympijského výboru, Alexander Károlyi s oblibou říkal, že lepší mají i v okrese Veľký Krtíš.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu Hattrick

[img id="45846"]