Předsedou UEFA zůstane Johansson, nebo přijde Platini
Fotbaloví šéfové 52 evropských zemí v pátek v Düsseldorfu rozhodnou, zda v čele UEFA zůstane už sedmasedmdesátiletý Švéd Lennart Johansson, nebo ho vystřídá o 26 let mladší francouzská fotbalová legenda Michel Platini. Oba kandidáti mají na většinu otázek současného fotbalu podobný názor, zásadně se rozcházejí jen v jediném bodě, a tím je podoba Ligy mistrů.
Fotbalové velmoci mu však s výjimkou jeho rodné Francie a možná Itálie, v níž se jako hráč nejvíc proslavil, nakloněny nejsou. Angličané, Němci, Španělé i Nizozemci dali už jasně najevo, že jejich favoritem je Lennart Johanasson.
"Nevidím nikoho lepšího," prohlásil Franz Beckenbauer. Původně měl být Platiniho soupeřem právě on, ale když se dozvěděl, že Johansson bude znovu usilovat o zvolení, svou kandidaturu stáhl. Místo toho se zaměří na získání křesla evropského zástupce ve FIFA a experti předpokládají, že po organizačním úspěchu MS v Německu v roce 2006 se mu to podaří.
Jak dopadne nejdůležitější volba, to si však asi nikdo netroufá odhadnout. I když Johansson sebevědomě prohlašuje, že má podporu nadpolovičního počtu členů, tajné hlasování může přinést překvapivý výsledek. "Lidé mohou jinak mluvit a jinak hlasovat. Proto je těžké něco předpovídat," řekl Johansson.
Každá členská země bude mít při páteční volbě jeden hlas bez ohledu na velikost
Zavalitý Švéd se za 17 let své "vlády" může pochlubit výraznými úspěchy. Zvládl rozšíření UEFA z 35 na 53 zemí, Ligu mistrů proměnil v lukrativní soutěž, v níž se točí miliony, a zabránil tak snahám nejbohatších klubů vytvořit si vlastní uzavřenou soutěž. Překonal i dva útoky rakoviny. Je mu sice už 77 let, ale jeho spolupracovníci tvrdí, že je vitálnější než leckterý padesátník.
O svém soupeři v oboustranně gentlemansky vedené kampani řekl, že mu zatím scházejí organizační zkušenosti. Platini však může namítnout, že jako šéf organizačního výboru dobře připravil mistrovství světa v roce 1998. Johanssonovi zazlívá, že řídí evropský fotbal ze Stockholmu, on sám by se prý přestěhoval do sídla UEFA ve švýcarském Nyonu. Podporu mu vyslovil i předseda FIFA Sepp Blatter.
Ať už do předsednického křesla v pátek usedne kdokoli, hlavní zásady politiky UEFA se nezmění. Boj proti rasismu, dopingu, zmanipulovaným výsledkům, praní špinavých peněz a zneužívání role agentů vyhlašují oba, stejně jako nutnost najít společnou řeč s Evropskou unií při zachování svébytného postavení fotbalu.
Každá členská země bude mít při páteční volbě jeden hlas bez ohledu na velikost a roli, jakou ve fotbale hraje. Ke zvolení je potřebných alespoň 27 hlasů. Volby také doplní výkonný výbor o šest nových členů. Mezi třinácti kandidáty je i Slovák František Laurinec. Český fotbal, reprezentovaný delegací v čele s předsedou svazu Pavlem Mokrým, o zastoupení ve vrcholném orgánu neusiluje.
Kongres, který v düsseldorfské veletržní hale začne už ve čtvrtek, bude dále projednávat skotský návrh na rozšíření počtu účastníků mistrovství Evropy ze 16 na 24 a přijetí Černé Hory a Gibraltaru za řádné členy UEFA. Zatímco u bývalé jugoslávské republiky o souhlasu delegátů není pochyb, pozice britského území na jihu Španělska je velmi nejistá.
[ 24.1.2007 - ČTK / eFotbal.cz | Foto: uefa.com ]
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)