Skvělé, pane Vrbo! Ale ten Čech by měl jít z brány ven!

Skvělé, pane Vrbo! Ale ten Čech by měl jít z brány ven!

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] „Sláva, sláva, sláva! Vrba nám body dává!“ Chtělo by se zvolat po vzoru slavné cimrmanovské pohádky „Dlouhý, široký a krátkozraký“ po nečekaně skvělém, devítibodovém českém startu v kvalifikaci ME 2016. Teď ještě v neděli 16. listopadu v Plzni porazit rovněž devítibodový Island, jenž v pondělí večer doma zdolal z letního MS 2014 bronzové Nizozemce dokonce 2:0, a bude to nádherný reprezentační rok – na jarní tápaní budiž zapomenuto.

Jak by vypadal samostatný národní tým Moravy?

„Viděli jsme ale i chyby, z nichž se musíme poučit,“ varoval ve studiu České televize před přílišným optimismem ve shodě s expertem Martinem Hyským bývalý kouč české reprezentace Jozef Chovanec. Hlavně opětovně chybujícího brankáře Petra Čecha (při čtvrtém gólu) kritizoval jak Chovanec, tak Hyský, podle něhož šel momentálně náhradní gólman Chelsea vyloženě do „tmy“ a udělal „jasnou chybu“. Je otázkou, proč ho vůbec Vrba staví? Z přesvědčení, či z úcty k jeho bývalé slávě? Opakuji, že už měl stát v brance Vaclík, který mimochodem skvěle zachytal v utkání Ligy mistrů Basilej – Liverpool (1:0).

Víte, jaký je rozdíl mezi Islandem a Českem? Island vede tabulku „české“ kvalifikační skupiny se skóre 8:0, zatímco Vrbovi svěřenci sice osm gólů dali také, ale čtyřikrát inkasovali. A čtyřikrát ze vzduchu, po standardních situacích, či po centrovaných míčích do ohně.

Česká média se ostýchají Petra Čecha kritizovat


Čech, navzdory své výšce a dlouholetému působení v Premier League, nikdy neuměl pořádně vybíhat, je to jeho známá slabina. Ovšem při ztrátě herní praxe se jeví handicap o to viditelněji.

Že Čecha na rozdíl od expertů brankáře veřejně nekritizuje trenér Vrba, je pochopitelné. Co ovšem vypadá mnohem podivněji, je devótnost tuzemských novinářů, kteří se bojí proti „Panu Neomylnému“ (ale i proti Pavlu Vrbovi) cokoli kritičtějšího napsat. Kult Petra Čecha a pomník, který mu česká média ve spolupráci s jeho agenturou postavily, se stává neúnosným a mohl by se národnímu týmu - pokud Čech nezačne v nějakém jiném klubu konečně pravidelně chytat - v nejbližší budoucnosti vymstít. Ne každému soupeři nastřílejí Vrbovi svěřenci čtyři góly jako v pondělí Kazachstánu.

Přes evidentní kritiku expertů udělí kolegové ve Sportu Čechovi průměrnou známku 5, v Mladé frontě DNES, kde se známkuje školním způsobem, dostane Big Pete dvě mínus… A jindy tolik sžíravý Blesk? Dal mu rovněž školní průměr – trojku. Přitom Daridovi se nebál napařit i po výhře 4:2 v tomto kontextu velmi nespravedlivou čtyřku.

10 současně nejlepších strážců třech tyčí na světě

Kolegové, prosím vás, nelezte tomu „Čechínovi“ tolik do zadku jen za to, že vám dává ochotně rozhovory a že na vás bývá milý.
Musel jsem se usmívat, když jsem se v novinách dočetl, že v nedávném utkání Premier League Chelsea – Arsenal (2:0) Petr Čech, jenže během londýnského derby vystřídal zraněného Courtoise, „vychytal“ nulu. Jak mohl něco „vychytat“, když na něj neletěla jediná přímá střela? Ano, jednou Čech správně přečetl hru a pohotově skočil soupeři pod nohy, ale jinak nemusel čelit žádné ráně.
A další problém? Druhý stoper. Divím se, proč nehraje za národní tým basilejský Suchý, jenž se mj. za svůj bezchybný výkon v utkání Ligy mistrů proti Liverpoolu dostal do Sestavy 2. kola Ligy mistrů?

Proč nastupuje Michal Kadlec, jenž ve Fenerbahce spíše jen paběrkuje. A jenž se také v Turecku i v Kazachstánu podepisoval pod inkasované góly? Proč v závěru utkání, ještě za stavu 0:3, vyměnil Sivoka plzeňský Procházka a ne Suchý? Aby si bývalý Vrbův svěřenec připsal na konto další reprezentační start? Pokud se díval na zápas některý z hráčských agentů či skautů, všiml si spíš, že po dobu Procházkova desetiminutového pobytu Češi dvakrát inkasovali. Poněkud kontraproduktivní „podpora“.

Zdá se vám při oslavných mediálních ódách na senzační vstup českého týmu do kvalifikace ME 2016 tento komentář až zbytečně a příliš kritický? Ano, je to tak. Ovšem při současné mediální „závislosti“ na FAČR je to, žel, zapotřebí.

Kouč dal týmu řád a zase má na své straně sudí


Je ovšem nutné pochválit Pavlu Vrbu a ocenit jeho taktiku i skvělé výsledky. Podobně jako ve Viktorii Plzeň dokázal týmu dát řád a jeho hře systém. A podobně jako v západočeské metropoli jsou mu nakloněni sudí.

V Kazachstánu to nebylo při vývoji utkání příliš zapotřebí, ovšem v Turecku zachránil za stavu 1:1 český tým švédský rozhodčí Eriksson. Penalta po Váchově zákroku byla jasná. A po přestávce za stavu 1:2 byl pro změnu nejlepším českým obráncem Erikssonův asistent na pomezí. Jednou zastavil Turka ve vyložené šanci v pozici „sám na brankáře“ neexistujícím ofsajdem, dvakrát či třikrát pak šlo o hraniční situace. První záležitosti s penaltou si česká média všimnout musela, druhou přešla hrobovým mlčením. Jen statečný komentátor Vlastimil Vlášek konstatoval při velké Bulutově šanci, že to ofsajd nejspíš nebyl.

Věřte, nebo nevěřte, týden před kvalifikačním dvojzápasem jsem se bavil s předním českým fotbalovým funkcionářem, který má mj. blízko k vedení FAČR. Povídám mu, že čtyři body z asijského turné by byly skvělé, ale že na horké půdě, které často podléhají i zkušení rozhodčí, to bude nesmírně těžké. „Neboj se, pískají to Švéd a Fin, Dášini kamarádi, kteří dobře vědí, kdo zasedá v komisi rozhodčích UEFA,“ odpověděl mi přední funkcionáři. „Tomu nevěřím, Skandinávci ctí fair play jako žádné jiné národy,“ kroutil jsem nevěřícně hlavou. „Skandinávci - neskandinávci, uvidíš, jak to mají rozhodčí srovnané,“ dostalo se mi jasné odpovědi s poukazem na předsedkyni komise rozhodčích FAČR, bývalou přední mezinárodní sudí a hlavně členku komise rozhodčích UEFA Dagmar Damkovou.

Při sledování pátečního duelu v Turecku mi bylo jasné, že funkcionář nemluvil do větru.

Místo Plzně Vrba v nouzi vsadil na Spartu


Vraťme se k Pavlu Vrbovi. Měl v podstatě štěstí, že v září nezačínala kvalifikace ME 2016 ostrým dvojzápasem, ale že prvnímu soutěžnímu střetnutí předcházel přátelský duel. V případě Česka šlo o letenské utkání s USA (0:1). Vrba poznal (jak jsme předem konstatovali), že skutečně nemůže vše vsadit na své věrné Plzeňany. A že to s Jiráčkem, Petrželou, Hořavou či Řezníkem opravdu nepůjde.

Místo nich dal v nouzi nejvyšší na sehrané sparťany. Na Krejčího, Dočkala( jehož nominaci, přiznávám, jsem koncem srpna kvůli záložníkově tehdejší slabší formě rovněž kritizoval) a Lafatu s Váchou, které ovšem nominoval až dodatečně. A udělal správně! Kdyby Češi začali kvalifikaci s Jiráčkem a spol., nejspíš by Nizozemce na Letné neporazili a kdoví, jak by to pokračovalo. Zaplaťpánbůh za to, že UEFA zvolila daný model kvalifikace s možností jednoho přátelského rozjezdu.

Island by teď vyprodal i Eden, bude Plzeň nakloněná sparťanům?


Island, přestože na rozdíl od Česka postoupil až do baráže o MS 2014 (podlehl v ní Chorvatsku), byl v tuzemsku považován za outsidera skupiny A. Proto FAČR svěřila domácí kvalifikační zápas (v neděli 16. listopadu 2014) nikoli Praze, ale Plzni.

Jenže po suverénních domácích výhrách Islandu nad Tureckem (3:0) a nad Nizozemskem (2:0) a přesvědčivém vítězství v Lotyšsku (3:0) vedou Ostrované najednou tabulku a budí nečekaný respekt. Souboj o první místo s nimi by nyní vyprodal i dvacetitisícový Eden. Bude se však hrát na stadionku, sice novém a pěkném, který pojme jen deset tisíc lidí. FAČR holt něco prodělá.

Doufejme, že atmosféra bude v Plzni báječná a že se dva týdny předtím, v sobotu 1. listopadu, nepřihodí ve Štruncových sadech žádný průšvih ve velmi očekávaném ligovém duelu Viktoria – Sparta. A že pak viktoriánští příznivci budou fandit i Dočkalovi, Lafatovi, Krejčímu a Váchovi.

Kdyby Češi listopadový zápas s Islandem vyhráli, přiblížili by se už po necelé polovině kvalifikačních bojů postupovým příčkám. I když lze předpokládat, že Nizozemci budou v roce 2015 bodově finišovat a že i Turci mohou konečně začít zlobit.

Připomeňme si, že ze šestičlenné skupiny postupují první dva celky. Nejlepší tým na třetí příčce z devíti skupin jede do Francie rovněž a osm mužstev ze třetích celků hraje baráž o čtyři volná místa, poslední patří pořádajícím Francouzům. Na EURO 2016 se totiž premiérově představí 24 národních celků, je tedy na něj mnohem snadnější postoupit než dříve při šestnáctičlenné účasti či na MS, kde hraje jen třináct výběrů z Evropy.

Buď jak buď, start Vrbova výběru je vskutku skvělý. Nezapínejme ale, že výsledky českého národního mužstva jsou zatím výrazně lepší než jeho výkony. Proto je tolik zapotřebí odvážněji kritizovat chyby a hledat léky na bolavá místa. Tak jako to třeba dělali Hyský s Chovancem v pondělním studiu České televize. Mediální devótnost vůči trenérovi a brankářovi jen škodí.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK