Hrozí Ďolíčku demolice? Stav je nepřehledný - volby prý byly cinklé!

[hot]ANALÝZA[/hot] Fanoušci Bohemians 1905 při pátečním televizním ligovém zápase se Slovanem Liberec (2:4) vyvěsili obří transparent, na němž bylo uvedeno, že do vypršení nájmu na stadionu ve vršovickém Ďolíčku zbývá tradičnímu klubu z Prahy 10 měsíc a kousek. Zdálo se, že vše vyřeší komunální volby. Zvlášť, když ve „velké“ Praze i v Praze 10 vyhrálo Babišovo Hnutí ANO. Jenže zatímco na Magistrátu spěje vše ke koalici ANO, Trojkoalice, ČSSD s primátorkou Adrianou Krnáčovou z ANO, v Praze 10, kde babišovci vyhrál jen o jediný mandát, je situace velmi nepřehledná. A hnutí Desítka pro domácí, kterou podporovaly jak Družstvo fanoušků Bohemians 1905, tak Odbor přátel a Fanklub Slavie Praha, se na rozdíl od roku 2010 o pouhých devět hlasů do zastupitelstva nedostalo a podalo v pátek žalobu kvůli údajnému zmanipulování voleb. Jenže než soud rozhodne a než se v Praze 10 dá dohromady nějaká smysluplná koalice, nebo se uskuteční nové volby, může být Ďolíček teoreticky zbourán, jak před volbami vyhrožoval jeho majitel ze společnosti Bohemians Real.

Hrozí Ďolíčku demolice? Stav je nepřehledný - volby prý byly cinklé!
Rozpusťte Slavii! Řvou naštvaní fandové

Oficiální majitel pozemku a stadionu Lukáš Eichinger ze společnosti Bohemians Real (v zákulisí se ovšem hovoří nahlas o tom, že skutečným majitelem Ďolíčku by měl být kontroverzní „exkmotr“ ODS a bývalý radní v Praze 10 Tomáš Hrdlička) totiž na jednání zastupitelstva ještě před říjnovými volbami uvedl, že o přímém odkupu nejedná ani s magistrátem, ten mu prý nabídl stejně jako předtím MČ Praha 10 směnu za jiný pozemek. „Nám jako vlastníkovi nebrání nic v tom, abychom přistoupili například k demolici stadionu,“ pohrozil Eichinger. To ale dosluhující místostarostka MČ Praha 10 Radmila Kleslová, dnes lídryně vítězné strany (ANO) na „desítce“, označila za vydírání.

Při tvoření koalice mohou nastat právě kvůli Ďolíčku


ANO tu vyhrálo volby jen těsně, o jediný mandát, před koalicí Vlasta a třetí TOP 09. Coby vítěz voleb proto jako první oslovuje další strany, které se dostaly do zastupitelstva a snaží se vytvořit koalici. Má ovšem v Praze 10 těžkou pozici. Do čtyřicetičlenného zastupitelstva se dostalo celkem osm stran a hnutí, včetně komunistů. Vítězové nevylučují spolupráci s nikým.

„Oni mi řeknou, jaké mají představy, tak budeme pokračovat dále,“ řekla Radmila Kleslová z Hnutí ANO. „Možná že může být problém ohledně Ďolíčku, výstavby nové radnice, tam se budeme muset hodně domlouvat,” varovala před rozdílnými názory mnoha strana lídryně vítězného hnutí.

Hnutí ANO v Praze 10 samozřejmě stojí o sestavení koalice, ale ne za každou cenu. „My budeme prioritně prosazovat naše body programu, a kdyby se nám nepodařilo náš program úspěšně aplikovat do nějaké koaliční smlouvy nebo sestavit koalici tak, aby ten program byl aplikován, tak se může stát, že můžeme jít do opozice” vysvětluje Radmila Kleslová.

Hnutí ANO získalo ve volbách do zastupitelstva Prahy 10 devět mandátů ze 40. Aby vytvořilo většinovou koalici, která bude mít dvacet jedna hlasů a víc, potřebuje získat minimálně dvě strany.

Koalici Vlasta, která získala osm mandátů, tvoří KDU-ČSL, Liberálně ekologická strana, piráti a zástupci občanských iniciativ. Dále v zastupitelstvu zasedne TOP 09 (osm mandátů). S Vlastou ji pojí čtyři roky v opozici a práce na petici proti výstavbě předražené radnice, takže oba subjekty už veřejně ohlásily, že chtějí o nové politické reprezentaci jednat spolu. Jejich 16 mandátů ale samozřejmě na většinu mezi 40 zastupiteli rovněž nestačí.

Představitelé Vlasty a TOP 09 by tak budou museli zalovit i v dosud koaličních stranách, jejichž činnost čtyři roky kritizovali: ČSSD (5 mandátů), ODS (3 mandáty), Strana zelených (3 mandáty) a jak napsal Pražský deník, asi největší „jáma lvová“: Nezávislí pro Prahu 10 – Hnutí za lepší Desítku (2 mandáty), které vede dosavadní starosta Bohumil Zoufalík (dříve ODS). Tradičně mimo hru zatím zůstávají komunisté (2 mandáty).

Předvyplněné lístky pro starostu Zoufalíka?


Desítce pro domácí (v čele s tiskovým mluvčím Slavie a televizním komentátorem Jiřím Vrbou, která měla v letech 2010 až 2014 v zastupitelstvu tři členy, chybělo nyní v koalici s Passerovým hnutím Pro Prahu k překročení pětiprocentní hranice pouhých čtyři sta hlasů, tedy asi deset voličů (4,96 procenta!).

Hnutí, které podporovalo Družstvo fanoušků Bohemians i Odbor přátel a Fanklub Slavie,už ale podalo žalobu proti zmanipulování voleb. Deník Aktuálně.cz totiž přinesl informaci o tom, že v Centru sociální a ošetřovatelské pomoci v Sámově ulici, které minulé vedení radnice nechalo zřídit, byly k dispozici předvyplněné lístky: s podporou právě pro dosluhujícího starostu Zoufalíka…

Mít Desítka pro domácí o deset voličů víc, získala by jako Zoufalíkovo hnutí, které jí ukradlo název i volební téma, rovněž dva mandáty.

„Dnes jsme podali k Městskému soudu v Praze žalobu zpochybňující výsledky voleb v MČ Praha 10, včetně zdůvodnění. Soud má následně dvacet dnů na rozhodnutí, tak nám držte palce,“ uvedla Desítka pro domácí v pátek 24. října na svém webu a facebookovém profilu.

Do konce listopadu docela šibeniční termín. Pěkný povolební guláš.

Vznikla petice „Zachraňme Ďolíček“


Proto byla v neděli 26. Října zveřejněna Petice fanoušků Bohemians Praha 1905: Píše se v ní:

„My, níže podepsaní občané České republiky prostřednictvím této petice žádáme Magistrát hlavního města Prahy a MČ Praha 10, aby zabránily likvidaci fotbalového stadionu ve vršovickém Ďolíčku a vyvinuly maximální úsilí a vzájemnou součinnost vedoucí k získání tohoto historického objektu, kde působí fotbalový klub Bohemians 1905, do majetku města Prahy.

Ďolíček je jedním z nejstarších fotbalových stadionů v České republice a k pražským Vršovicím neodmyslitelně patří. Zbouráním stadionu by došlo k úplné likvidaci tradičního fotbalového klubu Bohemians, který za dobu působení vychoval nejednu fotbalovou legendu.

Stadion ve Vršovicích neposkytuje zázemí pouze pro prvoligové zápasy, ale slouží také k tréninkům jak A – týmu, tak přípravkám, tedy těm nejmenším dětem. V útrobách stadionu má klub zázemí v podobě posiloven, regeneračních místností a kanceláří vedení. Mimo jiné je zde originální muzeum, které bylo dlouho jediné na Praze 10. Stadion je také místem pro společenské vyžití, protože se zde kromě sportovních podniků, konají také kulturní a zábavní akce.

Vyzýváme tímto všechny odpovědné osoby, aby nedovolili konec slavného pražského klubu, který svůj název získal za vzornou reprezentaci naší republiky v zámoří.

Za petiční výbor:
Luděk Provazník, Jesenice u Prahy
Martin Kurka, Praha 10
Pavel Hrdina, Praha 1“


Tolik petice. Petiční archy jsou k dispozici ve fanshopu na stadionu v Ďolíčku, dále na zápasech Bohemky u pověřených osob Družstva fanoušků Bohemians 1905 (DFB), a to jak při domácích, tak venkovních utkáních.

Petiční archy si mohou fanoušci stáhnout na www.bofor.cz, vytisknout a sbírat podpisy mezi svými přáteli a známými. Podepsané petiční archy mají následně předat zástupcům Družstva fanoušků Bohemians.


Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK