Ticketing ne, ochozy k stání ano! Vyzývají fandové. „Kozel“ Platil zahradníkem

Ticketing ne, ochozy k stání ano! Vyzývají fandové. „Kozel“ Platil zahradníkem

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] V pondělí večer jsem spolu s předsedou Fotbalové asociace České republiky (FAČR) Miroslavem Peltou absolvoval večerní živou diskusi o fotbalových fanoušcích v rámci pořadu Českého rozhlasu – Radiožurnálu. Nezávisle na nové výzvě fanouškovských sdružení napříč celým spektrem předních tuzemských klubů, jež je slušným, ale důrazným apelem na vedení FAČR, aby zastavilo připravovaný adresný ticketing a naopak po německém vzoru znovu zavedlo ochozy k stání, jsem tvrdil, že tzv. Platilova opatření, jimiž se předseda Pelta v rozhlasové diskusi zaštiťoval, povedou jen k dalšímu vyhnání slušných fanoušků z českých hledišť (viz Baník Ostrava) a k ještě většímu snížení už tak malých návštěv. Vedení svazu udělalo kozla zahradníkem, když pověřilo zavedením nesmyslně nákladných bezpečnostních opatření bývalého policistu Miroslava Platila, jenž kvůli svému nevyjasněnému sporu s exmajitelem Sparty Petrem Machem od sboru raději odešel. Byl to totiž právě Platil, který ještě v roli neoblíbeného generálního ředitele pražské Slavie, v květnu 2011 svým neobratným a netaktickým řečnickým vystoupením vyhrotil situaci natolik, že se nakonec pohárové utkání červenobílých s Olomoucí nedohrálo.

Hrozí Ďolíčku demolice? Stav je nepřehledný - volby prý byly cinklé!

Předseda FAČR v pondělní rozhlasové diskusi argumentoval tím, že za řádění hooligans vždycky může špatný, nemoderní stadionu (viz minulý týden bratislavské Pasienky, v minulé sezoně ostravské Bazaly). Mýlí se, není to tak zcela. Jediný soutěžní zápas, který se na české půdě v poslední době kvůli výtržnostem diváků nedohrál, byl zmíněný duel Slavie s Olomoucí na nejmodernějším českém stadionu v Edenu, kde se mj. loni uskutečnil i Superpohár mezi Bayernem Mnichov a Chelsea.

Jak „bezpečnostní“ manažer vyhrotil bezpečnost v Edenu


Důvody? 1. Bývalé nekompetentní vedení slávistického klubu, jehož generálním ředitelem byl právě současný bezpečnostní manažer FAČR Miroslav Platil, 2. Zcela amatérský, necitlivý řečnický Platilův výstup směrem k fanouškům, který situaci vyhrotil a ještě více eskaloval napětí, 3. Naprosto diletantský zákrok policie, která zasahovala trestuhodně pozdě, když už původci masakru byli dávno pryč, a pak seřezala a terorizovala naprosto nevinné diváky včetně přihlížejících důchodců, dívek a dětí.

Tuto neprofesionalitu českých, ale i slovenských, policejních složek, které opakovaně neumějí situaci na fotbalových stadionech řešit (viz zmíněné Bazaly i Pasienky) jsem v pondělí veřejně znovu kritizoval v Českém rozhlase, přičemž předseda Pelta si – nejspíš kvůli „dobrým“ vztahům - nedovolil práci Policie ČR jakkoli kritizovat.

Ovšem ještě horší než „práce“ policistů bývá na ligovém fotbale „konání“ pořadatelské ochranky, tzv. security. V ní se totiž shromažďují i živly s kriminální minulostí, které nevzali ani u policie (velmi dobře o tom pojednává např. Hřebejkův film „Horem pádem“ s Jiřím Macháčkem v jedné z hlavních rolí). Tyhle „ochranky“ pak místo udržování pořádku na stadionech s oblibou provokují fanoušky hostí a tím zavdávají prapříčinu pozdějších konfliktů. I o tom jsem se pokusil v Radiožurnálu mluvit.

Je smutné, že progresivní bezpečnostní manažer FAČR Martin Synecký, který mimochodem stejně jako fanoušci v aktuální výzvě žádal na Ligovém shromáždění znovuzavedení ochozů k stání (protože fanouškovské kotle stejně v hledišti stojí, sedačky jim jen překážejí a působí proto vážné bezpečnostní riziko), je na Strahově postupně tlačen do pozadí kvůli Platilovi. Ten přitom na FAČR původně nastoupil nikoli jako bezpečnostní manažer, ale jakýsi finanční poradce či kontrolor…

Nejde náhodou o to mít svého člověka u přidělování lukrativních zakázek na mnohamilionové investice do dalších nových kamerových systémů, které mají snímat fanoušky?

Nejdřív výzva, potom celostátní bojkot ligy?


Jelikož tzv. adresný ticketing vyžene poslední fandy z ochozů, což vedení svazu ještě asi vůbec netuší, bude kamerový systém zabírající prázdné ochoty zcela zbytečný. Zachránit situaci může ještě následující výzva (pak už podle některých radikálnějších fandů pomůže jen divácký celostátní generální bojkot Synot ligy):

„Vážené vedení FAČR.

Vyzýváme Vás jménem našich fanouškovských sdružení, abyste se ještě jednou zamysleli a zvážili dopady chystaného zavedení adresného ticketingu na českých stadionech.

Jsme velice nespokojeni malými počty diváků, které navštěvují fotbalové zápasy v Česku - a to nejen v nejvyšší soutěži. Jsme přesvědčení o tom, že zavedení adresného ticketingu je jen další překážka kladená divákům v návštěvě stadionu. Pro někoho možná zanedbatelná, pro někoho celkem vážná. To, jak se projevuje zavedení tohoto systému, můžete sledovat na vlastní oči v Ostravě, kde návštěvnost znatelně poklesla a to i přesto, že byl ukončen fanouškovský bojkot.

Jsme přesvědčeni, že podobný negativní vliv jako v Ostravě bude mít zavedení adresného ticketingu i na dalších stadionech a už tak bídná návštěvnost se ještě sníží. Některé kluby adresnou distribuci vstupenek zavedly, aby je poté samy opět zrušily. Zřejmě věděly proč…

Zvažte prosím důkladně, zda je opravdu bezpečnostní situace na našich stadionech tak vážná, aby bylo nutné investovat nemalé peníze do systému, v jehož důsledku ubude diváků a atraktivita celého produktu fotbal ještě více klesne. My jsme přesvědčeni o tom, že tomu tak není!!!

Druhou věcí, ve které se na Vás obracíme, je znovuzavedení míst na stání v některých sektorech. Chápeme a sdílíme Vaši snahu o zvýšení komfortu na stadionech. Nicméně pro mnoho diváků není větším komfortem to, že si mohou sednout. Jsou fanoušci, kteří na fotbalu vždy stáli, stojí a stát budou - pokud tedy vůbec přijdou. Pro tyto diváky jsou sedačky naopak pouze nepříjemnou překážkou. Místa na stání byla zavedena na některých stadionech v Německu, diváky už dnes nechávají běžně stát v Anglii (což bylo ještě nedávno nemyslitelné) a o sektorech na stání už uvažují dokonce i v kanadskoamerické NHL! Mimochodem stále opakované a zdůrazňované výtržnosti na Bazalech se udály na sektorech k sezení, sedačky v jejich páchání nezabránily, naopak sloužily jako - v podstatě jediná - zbraň!!!

Věříme, že máme všichni společný zájem, aby na české stadiony chodilo co nejvíce diváků, kteří by si užívali fotbalu v kulturním a fotbalovém prostředí. Nečiňte kroky, které mají opačný efekt, i když jsou líbivé a na první pohled nutné.

Děkujeme s pozdravem:

O.s. Baník Baníku (FC Baník Ostrava), Chachaři (FC Baník Ostrava), O.s. Zbrojováci (FC Zbrojovka Brno), O.s. 12.hráčem jsme My! (AC Sparta Praha), O.s. Fanklub SFC Opava (SFC Opava), Blue&White 1902 o.s. (FK Mladá Boleslav), FCVP 1911 o.s. (FC Viktoria Plzeň), Oficiální Fanklub FK Teplice, o.s. (FK Teplice), Fanklub FC Vysočina Jihlava, Fanoušci Jablonce, Spolek Sigmaunited (SK Sigma Olomouc), Votroci 2000, o.s. (SK Hradec Králové), Uran Ultras (1.FK Příbram), Fanoušci FC Fastav Zlín, Budweis Fans (SK České Budějovice), Družstvo fanoušků Bohemians (Bohemians 1905), Fanprojekt Slovan Liberec o.s., Fanaticos Slovácko (FC Slovácko).“


Tolik výzva. K té bych chtěl ještě dodat, že funkcionáři ze svých VIP prostor, stejně jako žurnalisté ze svých novinářských míst, těžko mohou fanouškovské problémy poznat. Kvůli tomu je třeba jít dolů ze salonních výšin do ochozů. Až pak teprve lze situaci fundovaně posoudit, rozhodovat o ni a psát o ni. A nejen odříkávat předem naučené věty jako třeba Miroslav Pelta v pondělní rozhlasové diskusi.

Český fotbal pro fanoušky!
 
Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

[CODE]

[/CODE]