Přesvědčování, že Plzeň – Sparta je víc než derby, má efekt jako totalitní podpora Dukly

[hot]POLEMIKA[/hot] „České El Clásico“. Tohle nesmyslně nepřesné označení pro zápas Sparta Praha – Viktoria Plzeň jsme si mohli přečíst v některých médiích už minulou sezonu. V nedělním pořadu České televize Dohráno jej použila i moderátorka Monika Čuhelová. Klasický příklad nesprávného používání cizích slov. Klasické dílo znamená v češtině „dílo trvalé hodnoty, dílo nepodléhající času“. Což je ve sportovním významu ve fotbalu derby Sparta – Slavia. Těžko to mohou být zápasy o první místo mezi Spartou a Plzní, k nimž dochází až v posledních třech letech, zhruba od roku 2011, kdy se Viktoria stala poprvé v historii ligovým mistrem.

Přesvědčování, že Plzeň – Sparta je víc než derby, má efekt jako totalitní podpora Dukly
Hrdina Limberský? Měl by se omluvit a neprovokovat fandy Sparty svými gesty

Dříve se klub ze západočeské metropole pohyboval mezi druhou a první ligou, v níž ji např. v roce 2006 zachránili velmi prapodivným, neklasickým způsobem na Letné (1:3) někteří zkušení sparťanští hráči. Klub, výsledek - nebo třeba privatizace vody na radnici - se dají v Česku získat za peníze poměrně snadno, ovšem historie se koupit holt nedá. Dočista to nejde.

Derby tradičních „S“ je v Česku pouze jedno a i když se některá média snaží vnutit pražským fanouškům, že duel Plzeň – Sparta je dneska něco víc, nemůže se jim to podařit. Soudruzi za minulého režimu lidem také vnucovali vojensky komunistickou Duklu a nebylo jim to nic platné. Podobně nedávno (ne)uspěl již neexistující umělý hokejový klub Lev Praha.

„ El Clásico, katalánsky El Clàssic, známé též jako El derbiespañol, je výraz pro nejprestižnější fotbalové utkání ve Španělsku. Jde o utkání utkání Realu Madrid s FC Barcelona. Koná se alespoň dvakrát ročně ve španělské lize, navíc se oba týmy mohou střetnout i v pohárech jako Copa del Rey nebo v Lize mistrů. Po finále Ligy mistrů je tento duel nejsledovanějším fotbalovým zápasem na světě, mohou ho sledovat až stovky milionů lidí. Prestiž duelu vychází z rivality obou týmů – Madrid a Barcelona jsou dvě největší španělská města a oba kluby se řadí mezi nejlepší a nejbohatší na světě. Rivalita mívá i politický podtext – Real Madrid se řadí ke španělskému nacionalismu a FC Barcelona představuje nacionalismus katalánský.“


Tolik vysvětlení názvu jednoho z nejklasičtějších fotbalových zápasů na světě v internetové encyklopedii Wikipedie.cz.

I Jarda Kužel má za největšího soupeře stále Slavii


Duely Sparty s Plzní jsou naopak velmi mladé, médii umělé živené. Ostatně přesně tak to vidí i jedna z největších sparťanských celebrit – David Novotný, herec Dejvického divadla a Jarda Kužel z kultovního televizního seriálu Okresní přebor. Zopakoval už několikrát, že pro něj největším rivalem a „nepřítelem“ zůstává pražská Slavia, zatímco souboje s Plzní jsou jen momentální, epizodickou, mediálně nafouknutou, záležitostí. Cítí to podobně i většina pražských fanoušků, kteří se nenechají jen tak něco vnutit. Slavia hrála druhou ligou v šedesátých letech, Sparta v letech sedmdesátých. Dodnes pamětníci tvrdí, že bez jednoho „S“ je tenkrát liga tolik nebavila. A to se hrála kvalitnější, československá soutěž s vítězem PVP Slovanem Bratislava či semifinalistou PMEZ Spartakem Trnava.

Mimochodem v roce 2000 jsem trávil jistý čas zrovna ve Španělsku, když se tam stal mistrem loni druholigový Deportivo La Coruňa. No a co? Prvních dvacet až třicet stránek španělských sportovních novin jménem Marca bylo i tak tehdy věnováno Realu Madrid a prvních dvacet až třicet stran katalánského Sportu zabral FC Barcelona. La Coruňa? Nezájem. Když to šlo dobře, ocitlo se Deportivo na 35. stránce.

Náš zákazník, náš čtenář, náš fanoušek – náš pán. Možná nespravedlivé, ale reálné.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK