Jedenáct nejpikantnějších mezinárodních derby na světě

V souvislosti s prestižním soubojem Skotsko - Anglie v Glasgow na domácím stadionu Celticu si vás dovolujeme pozvat na textovou projížďku nejdivočejšími a nejvěhlasnějšího mezinárodními kláními světa. Jaká derby se nikdy nemusí bát o bujarou atmosféru v hledišti, v tisku a mnohdy i na hřišti? Které zápasy jednoduše nikdy nemohou být úplně "přátelské" a vždy z nich bude cítit rivalita na sto honů daleko? Britský list The Guardian nabízí následující konfrontace...

Jedenáct nejpikantnějších mezinárodních derby na světě
TOP 10 nejagresivnějších hráčů světového fotbalu

11 nejpikantnějších mezinárodních derby na světě:


11) Česko vs. Slovensko

Vzhledem ke společné minulosti je důvod rivality jasný. K poslední konfrontaci došlo v rámci přípravy dva roky zpět v Olomouci. Češi se tehdy po dvou gólových příspěvcích Lafaty a jedné branky Dočkala radovali z jasné výhry 3:0.

10) Dánsko vs. Norsko

Nejde o první dvojici zemí, která vás napadne při myšlenkách o velké mezinárodní rivalitě, ale věřtte nám, také na severu Evropy mezi dvěma skandinávskými národy může bobtnat rivalita, jež může přejít až v osobní a dětinské urážky. Když se země utkaly v roce 2003 v rámci kvalifikace o Euro 2004, dánský tisk informoval o svých soupeřích jako o "horských opicích" a odkazoval na vytáhlého útočníka Johna Carewa.

9) Srbsko vs. Albánie

Není to tak dávno, co jsme byli svědky toho, k čemu všemu může dojít, když na sebe tito soupeři narazí. Historie mezi srbskem a Albánií je dlouhá a složitá. Vztah mezi nimi není takový jako v případě Španělska a Gibraltaru. Chaos po vlajce "Velké Albánie" na stadionu Partizanu Bělehrad byl skutečně nemalý. Dobře si ho pamatuje i slávistický útočník Bekim Balaj, jenž to od jednoho z domácích fanoušků schytal přímo na hřišti židličkou.

[img id="40243"]
[break]
Čtyři důvody, proč je třeba s Čechy v Evropě začít počítat

8) USA vs. Mexiko

Dotyčná rivalita je okořeněna jak geograficky, tak v případě velké mexické migrace do USA. V letech 1937 a 1990 ztratilo Mexiko se Spojenými státy pouze jeden zápas, od té doby se však Američané zlepšili. Pikantním se stala sitauce v roce 2004 před olympijskou kvalifikací. landon Donovan se údajně vymočil v Guadalajaře na tréninkovém hřišti a mexická média to pojala skoro jako mezinárodní incident.

7) Srbsko vs. Chorvatsko

Historii Jugoslávie asi také netřeba připomínat. Nepamatujete na březen loňského roku, kdy Chorvaté porazili svého rivala uprostřed velmi bouřlivé atmosféry na záhřebském stadionu Maksimir v rámci kvalifikace na MS 2014? v klidu neproběhla o půl roku později ani odveta v Bělehradu, která skončila 1:1 a Srbsko přišlo o naději na účast na velkém turnaji.

[img id="28304"]
[break]
3 provokativní oslavy gólů na ostrovech, na něž se nezapomíná

6) Německo vs. Anglie

Památná rivalita. Hrdý Albion je sicce považován za kolebáku fotbalu, ale po dekády žije pouze v německém stínu. V průběhu let totiž zažil několik fotbalových ponížení a aby toho nebylo málo, Němci byli posledním týmem, který Anglii porazil na starém Wembley a byli prvním mužstvem, který ostrovní celek skolil i v nově zrekonstruovaném Wembley. Bývalý prvotřídní útočník Gary Lineker také ve své době zaujal prohlášením "Fotbal je hra, kterou hraje dvaadvacet lidí a kterou vždycky vyhrají Němci." Nadřazenost a nerovnováha platí i pro ženský fotbal - z 19 setkání se Němky radovaly z triumfu nad Angličankami hned v sedmnácti případech.

5) Japonsko vs. Jižní Korea

Mírumilovné by zřejmě nebyly ani japonské duely proti Severní Korei, nicméně je to právě jih země, který se na zemi vycházejícího slunce dokáže vyhecovat ještě více. Nejen milovníci dějepisu si určitě pamatují pětatřicetiletou japonskou okupaci Koreje. Vzájemné zápasy probíhají od roku 1954 v nepříliš přátelské atmosféře. I Honda, Kagawa a spol. by vám o tom jistě ledacos povyprávěli...

[img id="28481"]
[break]
Co by za to Češi dali! Která reprezentace se pyšní nejlepšími mladíky?

4) Anglie vs. Skotsko

Jedná se o nejstarší přátelské derby světa, které se poprvé hrálo již v roce 1872. V minulosti šlo o souboje v rámci British Home Championship nebo Rous Cup. Nedávno zažil glasgowský Celtic Park již 112. vzájemný zápas v pořadí. "Minulý rok jsme měli fantastickou příležitost Anglii porazit, ale nepodařilo se nám to. Teď však cítíme šanci. V sázce je mnohem víc, než jen přípravný duel," vzkázal útočník Glasgow Rangers Kenny Miller. Nakonec se jim to však nepovedlo.

3) Egypt vs. Alžírsko

Rivalita mezi Egyptem a Alžírem již dávno přerostla meze slušného chování a dokonce už se vymyká i chování akceptovatelnému. Když se spolu zástupci těchto znepřátelených krajin utkali na poslední velké akci v roce 1989, zápas provázely násilné nepokoje. A rušno bylo i před jejich vzájemným soubojem v rámci kvalifikace o MS 2010 v Jihoafrické republice. Ještě než se výprava Alžířska stačila ubytovat na hotelu ve městě Cairo, zaútočilo na ni na 200 mladých Egypťanů kameny. Co dodat?

[img id="30315"]
[break]
Sedm českých hráčů, kteří působili dlouhou dobu v Itálii

2) Německo vs. Nizozemsko

Ač se to nezdá, i v případě našich západních sousedů a zástupců Beneluxu panuje obří rivalita. Když na Euru 2012 nezvládl výběr Tulípánů vstupní duel proti Dánsku, Německý tik se týmu kolem Robina van Persiemu škodolibě posmíval. Oba týmy pak na sebe narazily v dalším průběhu turnaje a po výhře 2:1 byli úspěšnější Němci, kteří svou skupinu ovládli suverénně. Pro tým, který skončil na posledních dvou mistrovstvích světa druhý a třetí, šlo o blamáž, protože prohrál všechny tři zápasy.

1) Brazílie vs. Argentina

Tady není o čem debutovat. K jejich souboji došlo nedávno. Kanárci se po dvou trefách Diegoa Tardelliho radovali z pokoření úřadujících vicemistrů světa a staronový trenér Carlos Dunga potvrdil, že vstoupil do nové profesní anabáze u pětinásobných světových šampionů pravou nohou. Z historického hlediska na sebe obě země narazily již šestadevadesátkrát, s tím, že bilance je zcela vyrovnaná. 36 výher patří rodišti Lionela Messiho či Diega Maradony, 36 triumfů si na své konto připsala země Pelého a Neymara a čtyřiadvacetkrát se soupeři rozešli smírně.

[img id="31166"]