Příběhy FA Cupu pod pokličkou

Začátkem roku vždy poutá pozornost FA Cup. Do nejstarší soutěže světa totiž první lednový víkend přiskakují týmy z Premier League a vydávají se na pouť, která pro dva vyvolené končí v londýnském Wembley. Tam se v květnu utkají o to, kdo vystoupá po schodech do královské lóže a převezme stříbrný pohár s pokličkou. Pojďme pod tu pokličku společně nahlédnout a podívat se, jaké příběhy skrývá. HATTRICK pro vás vybral deset nejzajímavějších a seřadil je chronologicky. Za více než 140 let existence Anglického poháru se jich ovšem urodilo mnohonásobně víc - tolik, že se to snad ani nedá spočítat.

Příběhy FA Cupu pod pokličkou
Palermo prý má někoho, kdo bude lepší než Ibrahimovič či Messi

Začneme právě trofejí. Výroba 61,5 centimetru vysokého a 6,3 kilogramu vážícího fotbalového Svatého grálu trvala zlatníkům 250 pracovních hodin. Ten, který se 30. května 2015 bude udělovat po finále, samozřejmě není původní. Jedná se už o pátou verzi poháru, jehož originál byl v roce 1895 ukraden z výlohy birminghamského obchodu se sportovním zbožím, kam jej vystavil držitel Aston Villa. Trochu to připomíná krádež zlatého přívěsku pro nástupce trůnu, jak o něm referuje Cimrmanova hra Vražda v salonním kupé. Už chyběla jen sehraná dvojice policistů Ječný – Cígler a jejich pokyny: „Rozejděte se!“ a „Neshlukujte se!“

Jenže v Anglii neměli vyšetřovatele s tak neotřelými metodami, jakým byl svého času Cimrman, takže se vše vysvětlilo až o 60 let později. Jeden z lupičů se drze přiznal, že pohár roztavili na mince. Potrestána tak vlastně byla jenom Aston Villa. Ta dostala pokutu 25 liber, jež byly použity na výrobu kopie.

A kdo byste řekli, že tu trofej přebíral nejčastěji a je tedy nejúspěšnějším hráčem v historii soutěže? Jestli tipujete jména jako Ryan Giggs či David Seaman, jste vedle jak ta jedle. Nejvíc zlatých medailí za prvenství v FA Cupu má doma Ashley Cole.

Třiatřicetiletý obránce, jenž začínal v Arsenalu, vyhrál nejstarší soutěž na této planetě během 15 let kariéry v anglickém fotbale celkem sedmkrát. Třikrát s Kanonýry (2002, 2003 a 2005) a pak ještě čtyřikrát v dresu Chelsea, kam se přestěhoval (2007, 2009, 2010, 2012). Další už zřejmě nepřidá, alespoň ne v nejbližší době. Od nové sezony totiž obléká barvy AS Řím. „S Chelsea jsem naplnil skoro všechny své ambice,“ říká veterán, který už ukončil i své působení v reprezentačním mužstvu.

CELÝ ČLÁNEK O NEJZAJÍMAVĚJŠÍCH PŘÍBĚZÍCH FA CUPU SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYCHÁZÍ VE ČTVRTEK 11. PROSINCE 2014!