Slavia na prodej i s Edenem za 1,4 miliardy! To nabízí bohatý Kazach

[hot]NOVINKA[/hot] O zájmu kazašského ropného magnáta Talgata Bajtazijeva o pražskou Slavii jsme už psali. I o tom, že chce nejstarší český fotbalový klub i se stadionem a že o tom jednají jeho zástupci v Londýně. Nyní vycházejí na povrch konkrétní údaje i částky. Podle Bajtazijevova zástupce Michala Holeščáka, který poskytl rozhovor HN, má šéf ropné společnosti Batumi Industrial Holdings na koupi Slavie připravených 50 milionů eur, tedy v přepočtu téměř půldruhé miliardy korun (1,4 miliardy Kč). Jednání o prodeji probíhají podle Holeščáka právě v těchto dnech.

Slavia na prodej i s Edenem za 1,4 miliardy! To nabízí bohatý Kazach
Prodá Řebíček Slavii Kazachům, nebo ji získá majitel Unimex Group Šimáně?

„S představiteli Slavie jsme se potkali několikrát v Praze. Dostali jsme podrobný finanční audit společnosti a vedli rozhovory směrem k odkupu majetkového podílu stávajících hlavních akcionářů v klubu. Slavia byla vytipována jako jeden z klubů, který má známou značku, historii a šanci pravidelně se dostávat do evropských pohárů. To je to, co pana Bajtazijeva jako investora nejvíce zajímá. K příjmům, které by klub ale mohl generovat, je potřeba jeho přímé napojení na stadion. Ukázalo se, že pokud má mít náš projekt budoucnost, potřebujeme k tomu i stadion. Vedeme tedy paralelně jednání i s majiteli Synot Tip Arény,“ potvrdil HN Michal Holeščák.

Podle něj byl původní termín, zda k obchodu dojde, do konce roku 2014. „Ovšem po té, co se ukázalo, že Slavia nemá v tuto chvíli pod kontrolou příjmy ze vstupného a je tedy nutné investovat i do získání stadionu, je vše obtížnější. Přičemž z naší strany by mělo smysl stadion i spoluvlastnit. Na tom všem se teď pracuje. Sumu na odkup klubu, investici do stadionu a počáteční investice do personálních postů v klubu včetně hráčského kádru se za naši stranu pohybuje mezi 40 až 50 miliony eur,“ upřesnil pro HN Holeščák, jinak slovenský hráčský agent, majitel agentury HMP, který se s Bajtazijevem seznámil při jednom obchodě v Moldavsku.

Baltazijev jedná i v Dánsku, Anglii a Polsku


Michal Holeščák se domnívá, že majitelé Slavie a stadionu v Edenu jsou připraveni se svých aktiv zbavit v plné výši.
„Nevíme o nikom dalším, kdo by teď konkrétně jednal. Ale jistě nejsme jediným subjektem, který by měl o tento klub zájem,“ prohlásil Holeščák.

Slavia však podle jeho tvrzení není jediným z evropských klubů v hledáčku Talgata Bajzatijeva. Jeho spolupracovníci dostali za úkol vytipovat několik klubů v Evropě jako zajímavých k investici. Jednání v určitých fázích probíhají v Dánsku, u klubu druhé anglické ligy a u jednoho tradičního fotbalového klubu v Polsku.

V minulém týdnu jsme v této souvislosti psali o tom, že majitel Unimex Group a sponzor Slavie Jiří Šimáně měl slávistickému bossi Aleši Řebíčkovi poskytnout půjčku. Pokud by Řebíček do února dluh nesplatil, spadla by prý Slavia administrativně do klína Šimáněmu.

Zájem o slávistický stadion projevila ještě před říjnovými komunálními volbami i MČ Praha 10, za jejíž dluhopisy se nový stánek v Edenu mj. také stavěl.

Získá Slavii Kazach, nebo spadne do klína Šimáněmu?


Slávističtí fanoušci by prodej Slavie a útok na přední ligové příčky po šesti letech bídy nejspíš uvítali i s bohatým Kazachem coby majitelem českého fotbalového rodinného stříbra. „Lepší Kazach nežli Rus,“ tvrdí někteří známi nejmenování příznivci červenobílých s odkazem na dlouhá, ovšem nakonec neúspěšná, Řebíčkova jednání o prodeji Slavie do rukou ruského Lukoilu.

„Host jako host, třebas Turek,“ říkal ostatně ve Švejkovi hostinský Palivec. „Zaplať si pivo a seď v hospodě a žvaň si, co chceš.“ Což by se dalo na současné poměry Slavie upravit větami: „Majitel jako majitel, třebas Kazach, zaplať si klub a delěj si, co chceš.“

Ostatně Slavia od roku 1997 do roku 2005 už patřila zahraničním majitelům - britské investiční společnosti ENIC. S ní přišla veliká očekávání, ovšem skutek utekl. Po té, co Britové zjistili, že jejich projekt vlastnictví několika klubů nelze vzhledem k pravidlům UEFA realizovat, postupně z Evropy vycouvávali a ponechali si jen londýnský Tottenham Hotspur.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

[img id="45944"]