Pět změn, které by vylepšily fotbal

Pět změn, které by vylepšily fotbal

[hot]PSALI JINDE[/hot] Kolega Pavel Skramlík tu před pár dny psal zajímavě o tom, jak je NFL, tedy liga amerického fotbalu, transparentně řízena oproti třeba Synot lize. Faktem je, že přestavitelé amerických sportů dělají vše proto, aby byly divácky přitažlivé, aby na jejich zápasy chodilo co nejvíce lidí a aby diváci viděli fér podívanou. Aby produkt, který lidem šéfové amerických profisoutěží nabízejí, byl důvěryhodný. O „evropském“ fotbale to prohlásit nelze. Přestože všichni konzervativci s oblibou říkají, jak je fotbal krásný, protože má léta téměř neměnná pravidla, tvrdím opak.

KDYBY FOTBAL VEDLI NEZKORUMPOVANÍ PROGRESÍVNÍ LIDÉ S VIZÍ, TAKOVÍ, KTEŘÍ HO V 19. STOLETÍ „VYMYSLELI“ , BYL BY TO JEŠTĚ ATRAKTIVNĚJŠÍ A FÉROVĚJŠÍ SPORT. Navzdory tomu, že jsem si vědom, kolik konzervativních odpůrců se ozve, vybírám PĚT ZMĚN PRAVIDEL, o nichž jsem přesvědčen, že by atraktivitu fotbalu OKAMŽITĚ pozvedly. Ostatně právě tak to dělají představitelé progresívních americko-kanadských sportů, jako je třeba americký fotbal, basketbal či lední hokej. Jakmile někdo začne využívat či zneužívat pravidel daného sportu k tomu, aby k úspěchu došel na úkor diváka a krásy svého odvětví, dochází velice rychle ke změně těchto pravidel. Fotbal, bohužel, spí, a proto často i nudí.

1. VIDEO I PRO OFSAJDOVÉ A PENALTOVÉ SITUACE

Tady není o čem mluvit, k tomu dříve či později stejně dojde. Jak tvrdí největší český propagátor videa do fotbalu Robert Henn, nejčastější argument odpůrců, že se zápasy budou neúměrně prodlužovat, je nesmyslný. Hádky s rozhodčími a dohady, jak to bylo, jsou naopak delší než rychlý verdikt videorozhodčího. Ostatně ofsajdové situace by se dohrávaly, pouze v případě dosažení gólu by se zkoumalo video. Video při penaltových situacích by si mohl vyžádat sám rozhodčí, nebo trenéři, jak to navrhoval i předseda FIFA Sepp Blatter, jednou či dvakrát za poločas. Divácky je to navíc velmi atraktivní věc. V ledním hokeji třeba dochází ke zdvojení fanouškovských emocí – při gólu a pak při jeho (ne)uznání. Jinak video se používá už nejen v ledním hokeji, ale i v ragby a v tenise (tzv. jestřábí oko).

Zbytek blogu Pavla Procházky najdete na Hattrick.cz.