V Itálii se po řádění fanoušků nebude o víkendu hrát

V Itálii se po řádění fanoušků nebude o víkendu hrát

Italský fotbalový svaz zrušil víkendový program první a druhé ligy. Důvodem byly násilnosti fanoušků během pátečního zápasu mezi Catanií a Palermem a další incident po utkání, který vedl k úmrtí policisty.

Hrát se nebude ani středeční přípravný zápas reprezentace proti Rumunsku a úterní utkání jednadvacítky s Belgií.

Dočasný prezident svazu Luca Pancalli tak splnil svou hrozbu, kterou varoval fanoušky v úterý. K radikálnímu kroku ho přiměly výtržnosti, které o minulém víkendu provázely zápasy od první ligy až po amatérské soutěže a vyžádaly si jeden lidský život.

K další tragické události došlo v pátečním sicilském derby Catania - Palermo, které bylo na půl hodiny přerušeno kvůli tomu, že hřiště zahltil slzný plyn hozený ze sektoru hostujících fanoušků. Po zápase italské agentury informovaly, že osmatřicetiletý policista podlehl zranění poté, co mu někdo ze skupiny fanoušků Catanie hodil do obličeje ručně vyrobenou bombu.

"To, co se stalo, je neakceptovatelné. Tohle už nemá nic společného se sportem, na něco takového nestačí slova. Fotbal v Itálii se teď musí zastavit. Už je toho dost," uvedl šéf svazu Pancalli.

Svaz ve svém oficiálním prohlášení uvedl, že zraněný je ještě jeden policista, jenž se nachází v kritickém stavu. Podle odhadů bylo během zápasu a po něm zraněno zhruba sto lidí. "Jsou to zločinci," řekl o fanoušcích prezident klubu z Palerma Maurizio Zamparini. "Dnes jsme prohráli všichni," dodal šéf týmu, jenž v utkání zvítězil 2:1.

[ 2.2.2007 - ČTK l Foto: Reuters ]