Kdo koupí Slavii? a bude hrát Evropskou ligu?

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] „Chtěl bych po skončení jara vidět Slavii na lepším místě, než je teď (po šestnácti podzimních kolech jsou červenobílí na osmém místě Synot ligy– pozn. red.). Tři týmy – Plzeň – Sparta, Jablonec - odskočily, pak je tam Mladá Boleslav a potom je to vyrovnané - takže tam někde,“ prohlásil trenér pražské Slavie Miroslav Beránek začátkem ledna před startem zimní přípravy. Z toho logicky vychází páté místo.

Kdo koupí Slavii? a bude hrát Evropskou ligu?
Mičola: V životě jsem netrénoval tak tvrdě, jako poslední půlrok

„Chceme skončit čtvrtí, rádi bychom si zahráli v Evropě,“ byl ještě optimističtější už v prosinci útočník a kanonýr sešívaných Milan Škoda, který v zimě v Edenu prodloužil smlouvu. Přizvukoval mi tehdy i obránce Milan Dobrotka, jenž pak ovšem odmítl další působení ve Slavii a na rozdíl od Škody se vrátil po skončení pražského kontraktu do Slovanu Bratislava…

Zkušený zadák Jiří Bílek zůstal realistou: „Kdybychom dosáhli na ten čtvrtý flek, bylo by to úplně famózní. Ale střízlivým pohledem bude naším hlavním jarním úkolem se co nejrychleji zachránit a pak teprve pomýšlet na vyšší pozice.“

Půjde do Evropské ligy i pátý klub ligové tabulky?


Skutečnost je taková, že Slavia (20 bodů) na osmé příčce ztrácí na čtvrté pohárové místo Mladé Boleslavi (26) šest bodů, zatímco na patnáctou, sestupovou příčku Liberce (15) má náskok pěti bodů. Takže Bílkovo prohlášení je v této souvislosti velmi přesné.

S účastí v Evropské lize, přesněji řečeno v její letní kvalifikaci, je to letos následovně: jdou do ní hned čtyři týmy. Vítěz Poháru FAČR a celky na druhém, třetím a čtvrtém místě ligové tabulky. Jenže… Pokud se do finále dostane dvojice, která zároveň skončí v lize na prvním až čtvrtém místě, získá právo účasti v EL i pátý celek Synot ligy. A na momentálně pátý Baník Ostrava (22) ztrácejí slávisté jen dva bodíky.

Navíc po podzimu první Plzeň, druhá Sparta, třetí Jablonec i čtvrtá Mladá Boleslav do čtvrtfinále Poháru FAČR postoupily. Situaci ovšem trochu komplikuje skutečnost, že čtvrtfinálový los určil dvojici Sparta – Jablonec, takže minimálně jeden tým z TOP 4 půjde z kola ven. Plzeň se pak ve čtvrtfinále (1. a 15. 4.) utká s Teplicemi, Mladá Boleslav se Slováckem.

Červenobílí jako na tobogánu


Slávisté už v domácím poháru nejsou, již začátkem září vyřadil její mužstvo, oslabené o spoustu hráčů, druholigový Žižkov, mj. gólem hostujcího Bazala, jenž se nyní vrátil na přípravu do „rodného“ Edenu… Hostující útočník Vošahlík, jehož slávisté stále platí, naopak v závěru duelu v Českých Budějovicích (1:1) svým vyrovnávacím gólem obral červenobílé o dva body, jež jim chybějí ke zmíněné páté příčce…

Slavia se na podzim pohybovala jako na tobogánu. Po slavné výhře (1:0) nad Plzní v sobotu 23. srpna vedla ligu a slávističtí fanoušci si prozpěvovali. „Tak jsme první na a co?“ Potom ovšem přišla série porážek a pád do druhé poloviny tabulky. Vzniklo tedy ultimátum. Z posledních šesti ligových utkání uděláte devět bodů, tedy polovinu možného zisku. Ačkoliv slávisté ani jednou neprohráli, úkol nesplnili. Vyhráli totiž jen jednou (3:2 nad Příbramí), jinak pětkrát remizovali (doma s Jabloncem i s Hradcem Králové, venku v Českých Budějovicích, na Dukle a v Ostravě). K devíti bodům jim tak chyběl bodík.

Trenér Beránek, jehož se ultimátum (údajně ve výší 50 procent z platu) rovněž týkalo, pokuty nezrušil. Jen byly odloženy z prosincového předvánočního období na leden. Přitom stačilo, aby Slavia porazila oba nováčky – Hradec Králové a České Budějovice – a měla o čtyři body víc! Jenže s orba jen remizovala – shodně 1:1.

Kdo Slavii koupí, či získá?


O tom, jak bude Slavia na jaře a zejména v dalším období vypadat, rozhodne ovšem hlavně skutečnost, kdo ji bude vlastnit. Miroslav Beránek by si přál, aby v klubu působil František Chvalovský, bývalý (Václavem Klausem amnestovaný) předseda fotbalového svazu a majitel blšanského klubu, v němž slávistický kouč působil. Buď jako spolumajitel či ředitel.

Situace je pod našich zdrojů taková, že sponzor červenobílých, majitel Unimex Group (např. Travel Service) Jiří Šimáně údajně půjčil majiteli klubu Aleši Řebíčkovi jistý obnos peněz. Pokud jej bývalý ministr dopravy v určeném čase nevrátí, spadne Šimáněmu Slavia do klína a bude se o ni muset administrativně starat.

Existuje ovšem možnost, že Řebíček do té doby Slavii prodá. Před vánočními svátky se opakovaně objevila informace o tom, že o slávistický klub má (i se stadionem v Edenu) reálný zájem kazašský ropný magnát Talgat Bajtazijev. Jeho zástupci proto v Londýně jednali i s vlastníky stadionu (společnost Vinet). Za klub i stánek v Edenu údajně Bajtazijev nabízí 50 milionů eur. Tedy skoro půldruhé miliardy korun. Lepší nabídku Řebíček i majitelé arény v Edenu asi těžko dostanou.

Buď jak buď, trenér Beránek musí na soustředění na Slovensku, které právě začalo, pracovat se současným kádrem. Se šikovným Gruzíncem Keniou a uzdraveným brankářem Berkovcem by i současná Slavia bez dalších posil na páté místo v ligové tabulce mohla mít. Jestli to bude stačit na evropské poháry, ukáže pak vývoj v Synot lize a v Poháru FAČR.

I kdyby ale červenobílí do kvalifikace o EL nakonec přece jen postoupili, vyvstane otázka – mohou v ní uspět a postoupit alespoň do základní části Evropské ligy? A jsme opět u problému silného majitele, který klub vrátí tam, kde byl v mistrovských letech 2008 a 2009.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu Hattrick