Nakoupí už Sparta bombu? A nebude to zase u Vietnamců?

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Možná právě ve chvílích, kdy se rodí tento komentář, jednal prezident příbramského klubu Jaroslav Starka s odloženým sparťanským útočníkem Romanem Bednářem. Ten – i když to někteří jeho spoluhráči a fanoušci nevidí rádi – Spartu jistojistě v zimní přestávce opouští. Trenér Vítězslav Lavička znovu zopakoval, že prioritou klubu je získat nového kvalitního útočníka. Příznivci letenských barev věří, že ho Sparta nebude hledat ve „vietnamské tržnici“, do níž nedávno zařadil některé poslední letenské „posily“ ve svém kritickém blogu bývalý československý internacionál Milan Luhový.

Nakoupí už Sparta bombu? A nebude to zase u Vietnamců?
Lavička: Stále platí, že naším cílem je přivést do týmu útočníka

Nebývá zvykem, aby se téma odchodu ligového náhradníka, dostalo na titulní stranu sportovního deníku. Romanu Bednářovi se to ve čtvrtek 22. ledna 2015 ve Sportu povedlo, i když tím asi v tomhle případě nadšen není.

Po hrošících ukradly „čubky“ Bednářovi i SpartuJeště loni v březnu byl totiž Bednář nedotknutelným sparťanským „žolíkem“. Nejvíc populárním se stal, když si v březnu 2014 zahrál v seriálu České televize „Čtvrtá hvězda“ opilého fanouška Sparty, který se právě vrátil z vězení

„Čubka mi ukradla i hrošíky, vole. Jsem je sbíral v kindrvejcích, vole. Si to představ, po dvou letech z kriminálu. Ženská pryč, hrošíci pryč. Chci zpátky do kriminálu. Tam čubky nejsou, ty vole,“ stěžoval si Bednář na svoji ženu herci Davidu Novotnému – rovněž velkému sparťanovi (v seriálu i v reálném životě), který v komediálním díle Dejvického divadla hrál jednu z hlavních rolí.


Bednářův hospodský parťák mu opáčil: „Potřebujeme tě tady, ty vole. Máňo, potřebujeme tě na stadionu. Sparta tě potřebuje.“ Svou hereckou etudu pak Bednář zakončil tvrdou ranou pěstí, kterou uštědřil přítomnému policistovi.

Jenže mimo televizní seriál už Sparta, alespoň její vedení, Bednáře nepotřebuje. Útočník by možná i teď rád trestal „viníky“ pěstí.

„O tom, že Roman dostane povolení k odchodu, jsme rozhodli těsně před naším odjezdem na soustředění,“ vysvětlil médiím letenský kouč Vítězslav Lavička s tím, že nebyl příliš spokojený s útočníkovou kondicí. „Fyzické testy z jeho pohledu vydařené nebyly,“ potvrdil trenér. „Přestože to nebyl rozhodující moment, zapadlo to do celkové mozaiky při zvažování všech pro a proti jeho setrvání,“ dodal Lavička.

„Roman pro Spartu odváděl dobré služby, kdy byl jeho herní i gólový přínos, patrný. Ať už hrál v základní sestavě nebo naskakoval v průběhu zápasu. Poté ale vinnou zranění a toho, že se nedostával do zápasů, tak ztrácel i platnost pro tým. Po zvážení všeho jsme se rozhodli, že mu umožníme, aby si našel jiné angažmá,“ zní pak Lavičkovo oficiální prohlášení klubový web sparta.cz.

Ne všichni sparťané ovšem – dle očekávání – Bednářův odchod schválili. Protesty fanoušků se čekaly, zastání ale našel i u některých spoluhráčů.

„Roman je můj velký kamarád. A nejen to, je to velký sparťan! Samozřejmě jde o věc, kterou řeší on a vedení. Já to nechci rozmazávat. Ale mrzí mě, že tady s námi není,“ prohlásil třeba reprezentační záložník Lukáš Vácha po středečním přípravném utkání se Žilinou (1:1).

Jak už jsme informovali, podle našich zdrojů mělo Bednářovi údajně uškodit i to, že měl prý až příliš úzké kontakty na radikální fanouškovské skupiny, jež naopak nemají v lásce sparťanského majitele Daniela Křetínského a sportovního ředitele Jaroslava Hřebíka. A když jeho útočníkovy podzimní výkony už nebyly tak „žolíkovské“ jako předtím, přišel rázný čin. „Křetínského třeba naštvalo, že Lavička nasadil Bednáře do klíčového utkání podzimu v Plzni. Romanovi se na hřišti moc nevedlo a to byl začátek jeho sparťanského konce.“

Sparta prý Bednáře nabízela nejen v Příbrami. Už předtím jej ovšem – údajně kvůli hráčově pověsti z minulosti (hlavně kupování kokainu v průběhu britského angažmá) – některé kluby odmítly.

V každém případě Roman Bednář, osminásobný reprezentant s jedním gólem v národním týmu, mohl a asi i měl dosáhnout ve své fotbalové kariéře víc. Na začátku své sparťanské éry leckoho velmi příjemné překvapil.

Nyní ale už Sparta usilovně hledá jiného útočníka.

„Přestupní termín je stále otevřený. Víme, na kterém postu chceme zvýšit kvalitu a konkurenci. Uvidíme, co přinese čas, ale stále platí, že naším cílem je přivést do týmu útočníka,“ potvrdil ve středu večer na klubovém webu sparta.cz Vítězslav Lavička.

Luhový: Ujfalušiho a spol. by ani ten Vietnamec nekoupil


Jenže, kdo a kde bude forvarda pro Spartu nakupovat? Už těsně před Vánocemi jsme na efotbal.cz zveřejnili (ze serveru mluhovy.com) ostrý komentář bývalého internacionála Milan Luhového. Ten se po vyřazení z Evropské ligy trenéra Lavičky, byť ho předtím opakovaně kritizoval, zastal. A pustil se do personální politiky Sparty včetně jeho majitele.

„Nikdo neví a nikdo se k dané záležitosti nevyjadřuje, kdo je odpovědný za nákup zboží hodné prodávat na vietnamských tržnicích, které Sparta Praha kupuje. Ujfaluši, Kováč, Breznaník, Nešpor, to je pouze v rychlosti seznam položek, které by nekoupil ani ten Vietnamec z tržnice. Sparta je ale koupila. Kdo je ten přesvědčovatel o správnosti takového nákupu? Sparto, hledej příčinu uvnitř a najdeš jí. Vyžaduj odpovědnost za takový nákup,“ napsal Milan Luhový.

„Pánové ve Spartě, postavte se před zrcadlo a zeptejte se před ním: Okradl jsem svými činy majitele, který mě tak dobře platí? Nebo se můžete zeptat: Říkal jsem mu pravdu o kvalitě kupujících hráčů? Jsem skutečně loajální vůči Danovi (Danielu Křetínskému – pozn. aut.), tak, jak to hraju navenek?“ dodal na české poměry nevídaně otevřený Luhový.

Co je pravou příčinou sparťanských kolapsů?


Jenže, jak rovněž kritizoval v prosinci Milan Luhový:

„Kolem Daniela Křetínského létají různé mediální pověsti a jedna z největších, která škodí jemu samotnému a zároveň má devastující dopad na klima v samotném klubu je, že Spartu má jako hračku, společenskou prestiž. Ztráta peněz ho netíží, protože vydělává miliardy jinde. Daniel Křetínský na tyto mediální hlouposti nereaguje, ale to je podle mne ta největší chyba. Nevím, jestli je rozumné, ponechávat své zaměstnance v představách, že mi je jedno, jestli vydělám 100 milionů, nebo o 200 milionů každý rok přijdu. V tomto případě by měl majitel dát těmto lidem jasný signál, že mu to není jedno a vyžaduje za své utracené peníze adekvátní služby. Do dnešního dne jsem to nezaznamenal a to je první příčina sparťanských kolapsů.“

Autor těchto řádků tento týden pro fotbal.hattrick.cz v této souvislosti napsal: „Sparta v adventním čase celý týden řešila, zda po bernském průšvihu odvolat, či neodvolat trenéra Lavičku. Nakonec se rozhodla ponechat ho ve funkci, že prý u nás lepší volný trenér není – Pavel Vrba už úspěšně vede národní tým. A nizozemského kouče juniorského týmu Bayernu Mnichov Erika ten Haga se nakonec Letenští báli oslovit. Tomu se říká xenofobie, strach z neznáma. Třeba by někdo musel více a jinak pracovat. Že by si někdo uvědomil, že by třeba musel změnit pracovní návyky? Možná by i Spartě prospělo, kdyby - podobně jako Plzeň Pavla Kuku - někoho z klubu uvolnila. A nemusel by to být Lavička.“

Zatím to nikdo z funkcionářů – na rozdíl od útočníka Romana Bednáře – neodskákal.

Nechme se překvapit, třeba Sparta do svého útoku tentokrát už konečně přivede skutečnou „bombu“. Kde ji ale – navíc do českých poměrů - vzít?

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK