Picault a spol. nepozvednou úroveň české ligy, varuje Paska

Pokud jde o cizince, Synot ligy se nedá srovnávat s Bundesligou, kde je jich zhruba pětačtyřicet procent, nebo s Premier League, v níž zahraniční hráči představují až pětašedesát procent z celkového hráčského materiálu, nicméně i tak je znát oproti minulosti nárůst.

Picault a spol. nepozvednou úroveň české ligy, varuje Paska
Lafata mohl přijít i o Evropskou ligu. Trapné utajování hvězdy

Prezident české Asociace fotbalových agentů Pavel Paska se na to moc netváří: "Nevidím to dobře, protože tihle hráči nepozvednou úroveň české soutěže. Takový cizinec by měl být lepší než český fotbalista. Tak je to v Bayernu, Realu Madrid, Chelsea a dalších evropských velkoklubech, kde jsou cizinci nejlepší nebo alespoň patří k nejlepším. U nás naopak tihle cizinci nedosahují úrovně, kterou mají čeští reprezentanti v Synot lize. Proto průměrní cizí hráči nad 22 nebo 24 let zabírají místo fotbalistům, které si ty kluby samy vychovají. Z juniorky nebo A-dorostu se tam kluci dostávají jen těžko, protože vedle cizinců má v kádru dalších dvanáct zkušených českých hráčů a pak už místo nezbývá," ozřejmil v rozhovoru pro aktualne.cz hráčský agent, který momentálně úzce spolupracuje s Jiřím Rosickým či Patrikem Bergerem.

Roli v tom podle jeho názoru opět hraje finanční stránka věci: "V první řadě je to ekonomická záležitost klubů, přicházejí sem zahraniční hráči třetí až čtvrté výkonnostní kategorie s tím, že jsou téměř nebo úplně zadarmo, někdy tam je malý transfer, ale jsou i platově ve spodní škále každého týmu. První nebo druhé kategorie hráčů odchází do těch nejlepších evropských lig. V první řadě hlavně Anglie, Německo, Španělsko a v druhé jdou do Holandska, Belgie či severských států," pokračoval na stránkách aktualne.cz manažer hráčů jako Patrick Schick, Jan Šimůnek, Tomáš Rosický, Michal Švec, Stanislav Tecl, Martin Pospíšil, Jan Polák, Michal Hubník, Jan Vošahlík, Adam Hloušek či Jaromír Blažek.

Nákup zahraničních akvizic je jednou ze standardních variant, ostřílený Paska ji však za nejlepší rozhodně nepovažuje: "Vždyť se podívejme na poslední ligový půlrok. Když nebudeme počítat Slováky, kteří jsou tady s námi v lize už historicky jako bývalý federální soused, Plzeň neměla na soupisce jediného cizince a je nyní první v tabulce. Sparta měla dva a je druhá, Jablonec tři a je třetí. Když to srovnáme s Teplicemi nebo s Mladou Boleslaví, které mají cizinců i deset a víc, tak jsou v tabulce níž. Jasně rozhoduje u těch ekonomicky silných klubů, že si mohou koupit hráče z české ligy, jako je Masopust, Baránek, Greguš, atd.," zakončil serverem aktualne.cz citovaný Paska, podle něhož dojde na příklad typu Bonyho jednou za patnáct let.

Zápas od zápasu se cítím lépe, tvrdí Baroš. Jak hodnotí posily?