Italská vláda vyhlašuje boj výtržníkům, hrát se už bude

Italská vláda vyhlašuje boj výtržníkům, hrát se už bude

Italská vláda v boji s výtržníky schválila zpřísněná bezpečnostní pravidla pro fotbalové stadiony a fotbalový svaz následně oznámil, že se ligový kolotoč o víkendu znovu rozběhne. Jednou z nových regulí je ta, že pokud některý stadion nesplní bezpečnostní požadavky, budou se na něm zápasy hrát bez diváků.

Už ve čtvrtek ministerstvo vnitra zveřejní "černou listinu" stadionů, která nesplňují bezpečnostní kritéria. Podle agentury SID dostanou zelenou jen stadiony v Římě, Turíně, Miláně, Sieně a Palermu.

"Tato nová pravidla jsou přísná a bezprecedentní. Naším cílem ale není hrát zápasy za zavřenými dveřmi. Naopak, chtěli bychom vidět fotbal na bezpečných stadionech s dveřmi otevřenými," uvedl Marco Minniti, pracovník ministerstva vnitra.

Mezi novými opatřeními je podle agentury Reuters také zákaz organizovaných zájezdů fanoušků na soupeřova hřiště a zpřísněný systém zákazu vstupu na stadion pro ty, kteří se při fotbale dopustí výtržností. Návrh počítá s tím, že fotbaloví chuligáni mohou být z účasti na zápasech vyloučeni až na pět let a v době utkání budou muset vykonávat obecně prospěšné práce. Tato opatření se mají nově vztahovat i na výtržníky mladší 18 let.

Policie má mít větší pravomoce především v tom, že by výtržníka mohla zadržet ne na 12 ale až na 48 hodin bez vydání zatykače. Na stadionech má být mnohem důkladnější monitorovací systém, který bude sledovat dokonce i chování představitelů klubů a novinářů. Vláda chce také zakázat jakékoli propojení mezi klubem a organizacemi jeho fanoušků a prosadit, aby stadiony byly ve vlastnictví klubů nikoli měst, jak je tomu v mnoha případech.

Právě vlastnictví stadionů je podle autorů vládního návrhu problémem při prosazování takzvaného Pisanuova zákona z roku 2005, který stanovil různá bezpečnostní opatření, ale kluby je nikdy nerealizovaly s odůvodněním, že stadiony nejsou jejich a že by nákladná opatření měly uhradit radnice.

Teď chce vláda dodržování tohoto zákona nekompromisně vyžadovat a rozšířit jeho platnost i na stadiony do 10.000 míst, jichž se zatím netýkal. Zkušenosti totiž ukazují, že výtržnosti fotbalových chuligánů nejsou jen záležitostí špičkových klubů.

Diskuse o nutnosti zpřísnit bezpečnostní opatření se na Apeninském poloostrově rozhořela poté, co byl minulý pátek při řádění fanoušků na Sicílii usmrcen policista a na 70 lidí bylo zraněno.

[ 7. 2. 2007 - ČTK | Foto: milanonerazzurra.it ]