MS v Rusku a v Kataru: Skandál historie? Byl v něm zapleten i Platini?

Každý má prý svou cenu, záleží jen na výšce nabídky. Zdá se, že i události mají svou penězi vyjádřitelnou hodnotu. Když máte dost milionů dolarů nebo zásob plynu, můžete si koupit třeba pořádání mistrovství světa ve fotbale. Podezření, že si Rusko a Katar „zaplatily“ turnaj v letech 2018 a 2022, zatím nikdo oficiálně nepotvrdil. Pokud by se celá aféra kolem přidělování mistrovství provalila, propukne světový sportovní skandál. Jaká je pravděpodobnost, že se tak stane?

MS v Rusku a v Kataru: Skandál historie? Byl v něm zapleten i Platini?
Nejen Sloni udělali velký skok, Čechy čeká stý nejlepší výběr

Nové číslo magazínu HATTRICK, které je právě na trhu, přináší zásadní nové údaje a fakta, zveřejněné na základě článku z německého týdeníku CICERO, jehož autorem je JENS WEINREICH. To je berlínský autor, který se věnuje sportovní politice a problematice FIFA.

Kdyby existovala kronika světových sportovních skandálů, kapitola s datem 2. prosince 2010 by v ní zaujímala mimořádné místo. V jednom dni se v Curychu zadala hned dvě pořadatelství mistrovství světa ve fotbale. Výkonný výbor FIFA, zdecimovaný tehdy na 22 členů, protože dva funkcionáři byli suspendováni kvůli úplatkům, rozhodoval o přidělení mistrovství mezi jedenácti zeměmi. Většina členů výboru se shodla na tom, že turnaj bude v roce 2018 pořádat Rusko a v roce 2022 Katar.
To nečekali ani zasvěcenci. Pro stovky milionů fotbalových fanoušků to byla senzace. Šílenost. Volba Ruska byla ještě částečně pochopitelná, ale maličký Katar? Turnaj v poušti?

Šéfové FIFA však při vznesení jakýchkoli pochybností semkli své řady. Pro ostatní soutěžící o pořádání to byl šok; Australané a Angličané se neostýchali přijít s podezřením, že šlo o korupci a začali pro svá tvrzení sbírat důkazy. To světový fotbal ještě nezažil.

Beckenbauer po volbě Ruska velvyslancem GazpromuV prosinci 2010 získalo Rusko v prvním kole hlasování třináct hlasů. Za ním skončil dvojblok Španělsko plus Portugalsko. Katar vyhrál ve čtvrtém kole se čtrnácti ku osmi hlasům v boji s USA.

Během následujících let bylo devět funkcionářů FIFA usvědčeno z korupce nebo z toho, že věděli o páchaných zločinech. Proti třinácti funkcionářům jsou shromážděny indicie, které poukazují na různá provinění od kmotrovství po milionové úniky.

Jen dva členové vedení by mohli být označeni jako zcela nevinní: Geoff Thompson z Anglie a Junji Ogura z Japonska. Oba výkonný výbor mezi tím opustili, stejně jako německá fotbalová ikona Franz Beckenbauer.

V květnu 2012 se Beckenbauer stal za neznámou sumu peněz velvyslancem Gazpromem vedeného Svazu ruských producentů plynu. O navázání tohoto partnerství se šeptalo už v roce 2010, právě v konkurzní fázi boje o pořadatelství.

Od roku 2010 odstoupilo osm zkorumpovaných členů vedení FIFA. Ještě na podzim 2014 byla více než polovina z 25 členů výkonného výboru zatížena různými podezřeními. Mezi nimi viceprezident a šéf Evropské fotbalové unie (UEFA) Michel Platini z Francie nebo Michel d’Hooghe z Belgie, jejichž synové bezprostředně po udělení turnaje získali lukrativní pracovní posty v katarských firmách.

CELÝ ČLÁNEK S MNOHÝMI DALŠÍMI SKANDÁLNÍMI ÚDAJI A ODHALENÍMI SI PŘEČTETE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 12. ÚNORA 2015!