Češi jdou do odvety s Nory s pokorou

Češi jdou do odvety s Nory s pokorou

Český fotbal dělí už jen jediný zápas od historického postupu na MS. V Oslu si národní tým sobotní výhrou nad Norskem pootevřel dveře, ale zda je dokáže otevřít dokořán, se rozhodne až ve středu večer v barážové odvetě na pražské Letné. Stále není jasné, zda v ní nastoupí s Tomášem Rosickým, který má zdravotní problémy.

Češi zvolili před zápasem jinou strategii než soupeř. Zatímco Norové od příletu do Prahy tvrdí, že si přijeli pro postup, domácí tým přes jednobrankový náskok z prvního duelu přistupuje k zápasu se vší opatrností. "Souhlasím s tím, že poslední krok je nejtěžší. Jestliže vždy přistupuji k zápasu a soupeři s pokorou, tentokrát je dvojnásobná," uvedl den před klíčovým zápasem trenér KAREL BRÜCKNER.

Možná, že více než sobotní výkon protivníka ho k pokoře vede norská bilance na hřištích soupeřů. Norové neprohráli venku jedenáct zápasů za sebou. Podle Brücknera však budou důležitější jiné věci, třeba i lepší hřiště, než bylo v Oslu. "Stav zdejšího trávníku pomůže oběma stranám, kvalita hry oboustranně stoupne," míní český trenér.

Hareide si stěžoval na úmyslně vypuštěné míče pro přípravu

Na tiskové konferenci působil méně sebevědomě než předtím jeho norský kolega, ale optimismu prý má také dost. "Jenže v utkání samotném budou rozhodovat jiné atributy. Ty se budeme snažit hlídat," prohlásil Brückner. Odmítl reagovat na stížnost norského kouče Aageho Hareideho, který na tréninku svého mužstva přišel s obviněním o úmyslně vypuštěných míčích pro přípravu.

"To je snad sabotáž," prohlásil údajně nakvašeně HAREIDE před norskými novináři a míče, s nimiž se zápas bude hrát, nechal vyměnit za vlastní jiné značky. "Nebudu se k tomu vyjadřovat, tomu se jen usmívám," uvedl Brückner.

Kouč už má jasno, kdo nahradí absentujícího kapitána Galáska, ale jméno náhradníka neřekl. Je však zřejmé, že myslí Poláka, který tuto roli zastával už v době, kdy byl Galásek zraněn. Větší potíže by měl se složením záložní řady v případě, že by chyběl Rosický, který se chystal k prvnímu tréninku. Kdo by ho nahradil? "O tom raději nechci přemýšlet, takovým myšlenkám se stále bráním," prohlásil Brückner, neboť tým by se s absencí tvořivého středopolaře jen těžko vyrovnával. Více možností se složením sestavy má podle něho i soupeř. "V žádných dvou zápasech po sobě nehráli ve stejné sestavě, mají také více alternativ," mínil kouč.

Nedvěd: Řada z nás si zahraje na Letné možná naposledy, tak si to chceme užít

V mužstvu vládne den před utkáním napjatá tmosféra, hráči rozhodně nepůsobí, že by podlehli dojmu jistého postupu. "Tímto způsobem rozhodně neuvažujeme, na to se nikdo nemůžeme spoléhat. Možná, že řada z nás si zahraje na Letné úplně naposledy, a tak si ten zápas chceme užít," prohlásil PAVEL NEDVĚD, který ve druhém utkání po svém návratu povede tým v roli kapitána.

Zápas se bude hrát před vyprodanou Toyota Arenou, výkop je plánován na 20:15, přímý přenos vysílá Nova. Hlavním rozhodčím utkání je Graham Poll. Každý jiný výsledek než výhra Norů posouvá na MS české fotbalisty. Česká republika po rozdělení federace na šampionátu ještě nikdy nestartovala, naposledy v roce 1990 v Itálii hrálo Československo. Vyřazení v baráži by znamenalo i značné ekonomické ztráty, postup na turnaj totiž s sebou přinese odhadem i čtvrt miliardy do svazové pokladny.

Předpokládaná sestava:
Čech – Grygera, Rozehnal, Ujfaluši, Jankulovski – Poborský, Rosický, Polák, Nedvěd, Šmicer – Baroš.

[ 15.11.2005 - ČTK / eFotbal ]