Pastyřík byl definitivně potrestán podmínkou

Pastyřík byl definitivně potrestán podmínkou

V korupční aféře v první lize padl první pravomocný rozsudek. Rozhodčí VLADIMÍR PASTYŘÍK byl definitivně potrestán podmíněným trestem a pokutou za to, že si nechal slíbit 30.000 korun jako úplatek za ovlivnění předloňského utkání mezi Žižkovem a Brnem ve prospěch pražského klubu.

Pražský městský soud zamítl Pastyříkovo odvolání a potvrdil rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 3, který mu v září uložil osmiměsíční podmíněný trest s odkladem na dva roky, pokutu 30.000 korun a také tříletý zákaz výkonu funkce rozhodčího. Pokud pokutu nezaplatí, půjde na dva měsíce do vězení. Pastyřík je policista a kvůli vyšetřování je postaven mimo službu. Od počátku tvrdí, že je nevinen, a chce podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Hlavním důkazem proti Pastyříkovi je podle soudu odposlech telefonního hovoru mezi ním a tehdejším sportovním manažerem Žižkova Ivanem Horníkem. Ten mu dva dny před utkáním nabídl "třicetník" - úplatek ve výši 30.000 korun. Pastyřík se hájí tím, že když s Horníkem telefonoval, byl ve sklepě a kvůli špatnému signálu mu vůbec nerozuměl. "Tu část hovoru o úplatku jsem neslyšel," řekl. Soud mu ale neuvěřil. "V rozhovoru přitakával, nepřerušil hovor, neřekl, že neslyší," uvedla předsedkyně odvolacího senátu.

V kauze Viktorie Žižkov je stíháno dalších dvanáct lidí v čele s bývalým sportovním manažerem klubu Ivanem Horníkem. Pastyříkův případ byl projednáván samostatně, protože Pastyřík jako policista podléhal zvláštnímu režimu vyšetřování.

Obvodní soud pro Prahu 3 již vydal trestní příkazy, kterými všechny kromě Horníka potrestal podmínkami za to, že si nechali slíbit úplatek. Horník je v obžalobě viněn z přísnějších deliktů, soud proto musel nařídit hlavní líčení. Rozhodčí a delegáti Českomoravského fotbalového svazu si proti podmínkám podali odpor a 16. ledna tak stanou před soudem po Horníkově boku.

[ 4.1.2006 - ČTK / eFotbal ]