Portugalce stihl ve finále trest za předchozí podivný duel se Švédy v Hradišti

Portugalce stihl ve finále trest za předchozí podivný duel se Švédy v Hradišti

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Spravedlnost se občas probudí. Moc se o tom nepsalo, ale jsem téměř přesvědčen o tom, že první duel Portugalců se Švédy na závěr skupiny B v Uherském Hradišti (1:1) na ME hráčů do 21 let byl hodně podivný. A vůbec bych se nedivil, kdyby byl „cinklý“. Nebo dohodnutý. Přinejmenším jej mladí Portugalci v závěru vypustili.

Sázková kancelář winmasters nabízí nejvyšší kurzy na favority!

Věděli, že Itálie vede v souběžně hraném utkání v Olomouci nad Angličany o tři góly, a nechali ležérně v předposlední minutě Švédsko vyrovnat na 1:1, čímž poslali zlepšující se Italy předčasně domů. Portugalci šli do semifinále i tak z první příčky, na druhé postupové místo díky vzájemnému utkání s Itálií (2:1) poskočili mladí Švédové. A ve finále se potkali se sebevědomými Portugalci podruhé. Favorizovaní Jihoevropané ovšem dostali v Praze – Edenu v penaltovém rozstřelu od Seveřanů za uši. Místo zlata měli stříbro, přepočítali se, přetaktizovali to. „Kdybychom věděli, jak to dopadne, tak bychom vás ve skupině porazili,“ říkali si možná po finálové porážce v duchu smutní Portugalci.

Vzpomněl jsem si na to, že Italové zažili něco podobného při velkém EURO 2004 v Portugalsku, i když tentokrát to bylo ještě o něco složitější. Takřka přesně před jedenácti lety (22. června 2004) sice Itálie na závěr základní skupiny vyhrála nad Bulharskem (2:1), ale jelikož Švédové sehráli se svými severskými „bratránky“ Dány očekávaný výsledek 2:2, který už předem znamenal jistý postup obou skandinávských zemí, nebylo to squadře azzuře nic platné.

Dokonce tehdy už předem v rádiu hráli novou písničku „Two, two – ciao, Italia!“ A v hledišti v Portu visely transparenty s posměšným nápisem: „Špagety – go home!“

Teď to bylo složitější o to, že Anglie s Itálií musela prohrát. Ovšem, když se Portugalci se Švédy v Uherském Hradišti dozvěděli, že Italové vedou nad zoufalými Angličany v Olomouci vysoko 3:0 (nakonec to skončilo 3:1), mohli klidně dokonat své remízové dílo, jako před jedenáct lety Švédsko s Dánskem v Portugalsku.

Naivkové psali o dramatu, sázkaři si mnuli ruce


Možná příliš chtivý portugalský náhradník Paciencia sice poslal osm minut před koncem Portugalce do vedení a Italové v Olomouci skákali radostí. Za sedm minut na to už měli hlavy v dlaních. Postupový vyrovnávací gól minutu před koncem vstřelil pro změnu švédský náhradník Tibbling. Pak už se soupeři vzájemně raději nezlobili útoky a svorně na trávníku dospěli k postupu. Naivkové psali o dramatu, zatímco zkušení sázkaři si šli pro výhru.

Za šest dní se ale kamarádi z Uherského Hradiště potkali znovu ve finále v Praze – Edenu a rázem z nich byli soupeři na život a na smrt. Přiznám se, že jsem fotbalovějším Portugalcům finálovou prohru přál. Neměli si zahrávat s ohněm.

Líto Italů mi ovšem nebylo, vzpomněl jsem si na jejich podzimní baráž se Slováky a na nehoráznou pomoc rozhodčích, kteří Slovensko svými verdikty doslova „zavraždili“.

V 73. minutě odvety (3:1) skotský sudí Steven McLean za stavu 2:1 nejprve nařídil pro Slováky penaltu, ale pak ji odvolal, což se nelíbilo kouči Ivanu Galádovi a sudí ho vykázali na tribunu. O pět minut později byl vyloučen také Zrelák a Italové proti devíti hostujícím hráčům zpečetili svůj postup třetím gólem.

„Nikdy bych si nepomyslel, že na takovéhle úrovni by se takovým způsobem mohl poškodit náš tým a naše země. Víc to nekomentuji,“ citoval server sport.sk Galáda. „To, co předvedl rozhodčí, by se ve fotbale nemělo dělat,“ doplnil vyloučený Zrelák.

Spravedlnost dostihla i Italy, i když to stalo až na Moravě.

Hokejisty Slavie podobně v roce 2006 vytrestala Sparta

To, co udělali v závěru skupiny B v Uherském Hradišti Portugalci v duelu se Švédy, se skutečně nevyplácí. Od sezony 2005/2006 to moc dobře vědí i hokejisté pražské Slavie. Ti si tehdy v základní části coby velcí adepti na mistrovský titul suverénně zajistili postup do play off, když mimo jiné třikrát porazili pražskou Spartu. Ta se naopak v sezoně trápila a ještě před posledním kole nebylo jisté, zda se do play off vůbec dostane. Musela totiž v posledním kole v derby porazit právě favorizovanou Slavii. Červenobílí ovšem přistoupili k duelu se svými pražskými kamarády nanejvýš laxně, prohráli 1:6 a velkoryse tak pustili Spartu do play off.

A ve finále jim to pak sparťané, polití v závěru sezony živou vodou, spočítali. V brance se skvělým Petrem Břízou „poděkovali“ Slavii za svůj postup finálovou výhrou 4:2 na zápasy!

I slávisté před devíti lety doplatili na pravidlo „Když můžeš někoho vyřadit dnes, neodkládej to na zítřek.“

Stejně jako nyní v Česku Portugalci. Ti se asi v závěrečných bojích chtěli zbavit Itálie, s níž ve skupině horko těžko remizovali 0:0. Jenže se pak nechali zaskočit Švédy, které podcenili.

Příznačné je, že v pěti zápasech na celém ME „21“ inkasovalo Portugalsko jeden jediný gól. Ten „podivný“, v předposlední minutě zápasu se Švédskem v Uherském Hradišti…

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK