Jak by vypadala nejlepší fotbalová XI za posledních 25 let?

Jak by vypadala nejlepší fotbalová XI za posledních 25 let?

Čtvrt století je dosti dlouhá doba na to, abychom mohli zhodnotit, kdo fotbalu dal, a kdo naopak nikoliv. Bylo pár hráčů, kteří se nesmazatelně zapsali do fotbalové historie. Kdyby se z nich poskládala fotbalová jedenáctka, vypadala by asi nějak takto.

Zaregistrujte se v sázkové kanceláři winmasters a získejte vstupní bonus 500 Kč!

Brankář:

Oliver Kahn

Legenda německé fotbalové školy. Blonďatý brankář Bayernu Mnichov byl synonymem pro pojem nejlepší brankář na světě.

Rodák z Karlsruhe přišel do Bayernu Mnichov v roce 1994 a chytal až do roku 2008. Dokonce nechyběl ani na Mistrovství světa v Německu v roce 2006, kde sice dělal jedničku Jens Lehmann, ale jako rozloučení se s Oliverem mu dovolil odchytat celý zápas o bronz, který Německo získalo.

V dresu bavorského celku odchytal 780 zápasů. V národní reprezentaci se objevil 86krát.

[break]
Pravý bek:

Cafu

Brazilec Cafu ukončil kariéru ve stejný rok, jako Oliver Kahn, tedy v roce 2008. Do té doby vládl obraně AC Milán, kde strávil dlouhých pět let.

Z koláče slávy si ale ukrojil už v dresu AS Řím, kde byl dokonce o rok déle, než v AC. Itálie tehdy měla ve svých útrobách nejlepší obránce na světě.

Cafu se ale proslavil hlavně v brazilské reprezentaci, kde odehrál 142 zápasů a stal se historicky nejnasazovanější hráčem Brazílie v historii. O rovných 17 zápasů za ním zaostal druhý nejnasazovanější Brazilec Roberto Carlos

[break]
Stoper:

Paolo Maldini

Stopery není třeba hledat někde jinde než v Itálii. Za poslední čtvrt století vyprodukovala země ve tvaru boty rozhodně nejvíc nejlepších obránců. Důkazem je ikona AC Milán Paolo Maldini.

Hráč, který nikdy v životě neopustil milovaný klub, započal kariéru v roce 1985 a úspěšně v ní působil do roku 2009.

Paolo, pocházejíc z fotbalového rodinného klanu, tak odehrál neskutečných 902 zápasů v jednom dresu, které obohatil 33 góly.

Na reprezentační úrovni rozhodně nebyl neviditelný, vždyť Itálii zastupoval 126krát.

[break]
Stoper:

Alessandro Nesta

U AC Milán zůstaneme, i když Nesta není zrovna jeho odchovancem, strávil v městě módy dlouhých deset let.

Na 326 zápasech v dresu AC se zastavil až v roce 2012, kdy na dvě sezóny odešel vydělávat peníze na satřecký důchod do Ameriky. Nastupoval za Montreal Impact. To ale nebylo jeho poslední angažmá, s fotbalovým světem se rozloučil v indickém Chennaiyin.

[break]
Levý bek:

Roberto Carlos

Na levého beka jako byl Roberto Carlos bude svět pravděpodobně hodně dlouho čekat. Hráč s takovou pumelicí, po které praskaly břevna, se hledá opravdu těžce.

Dvaačtyřicetiletý Roberto ale stále hraje. Nedávno posílil Delhi Dynamos, indický celek, který zároveň vede jako manažer.

Když se řekne Carlos, každý si vybaví jeho působení v Realu Madrid, kde odehrál přes pět set zápasů. Navíc, Carlos byl opravdu gólový, celkem nasázel 67 branek.

[break]
Střední záložník:

Xavi Hernandéz

I s mládeží trvalo spojení Barcelony s Xavim 24 let. Říká se, že ho nebýt, tak Barcelona rozhodně není tak úspěšná. Trocha pravdy na tom asi bude.

Jeho působnost v Barceloně se zastavila na čísle 767, protože se rozhodl posílit Al Sadd. Ve svých pětatřiceti letech tak dohrává bohatou kariéru v Kataru.

[break]

Střední záložník:

Clarence Seedorf

Kde tento Nizozemec přišel, tam těšil. Zažil delší působení v Realu Madrid, nejlepší byl ale v AC Milán, kam přestoupil z týmu největšího městského rivala Interu.

V AC se ale usídlil na nejdelší dobu a na San Siru strávil v červené barvě dresu 10 let. Přesně po 300 ligových zápasech však dal AC valle a odešel do brazilského Botafoga, kde roku 2013 ukončil kariéru.


[break]Vysunutý záložník:

Zinedine Zidane

Dostáváme se do útočné fáze, kde asi každý tuší, kdo bude místa v žebříčku obsazovat. Začněme tedy Zinedinem Zidanem. O jeho parádní kariéře v dresu Cannes, Bordeaux, Juventusu a neposlední řadě Realu Madrid, netřeba hovořit.

Francouz s kořeny z Alžírska se nyní živí jako fotbalový kouč Realu Madrid. Zatím vede její rezervu, ale kdo ví, pokud Benitéz neuspěje, je dost možné, že příležitost dostane Zidane, který kopačky na hřebík pověsil po MS v Německu v roce 2006.

[break]
Útočník:

Cristiano Ronaldo

Asi nikoho nepřekvapí, že třicetiletý Portugalec, který je na vrcholu svých sil, je obsažen v této fotbalové jedenáctce. Jeho gólová manufaktura je opravdu úchvatná a když se spočítají všechny góly, které nasázel, tak jich nasbíral více než 500. To je opravdu úchvatné číslo.

[break]
Útočník:

Lionel Messi

Podobným číslem se nemůže pochlubit ani Lionel Messi, který nasbíral "jen" něco málo přes 450 branek. Na jeho genialitě to ale vůbec nic neubírá. V žebříčku má jasně dané místo a nemůže chybět.

[break]
Útočník:

Ronaldo

Ten, komu by se podařilo sestavit útočné tri Ronaldo-Messi-Ronaldo, tak by byl pravděpodobně nejlepším mužstvem historie. Na famóznost brazilského Ronalda byl svět zvyklý od devadesátých let, nejvíce slávy samozřejmě pobral na jihokorejském MS v roce 2002, kde se stal nejlepším střelcem turnaje.

Zároveň do roku 2014 držel prvenství v celkovém počtu nastřílených branek na světových šampionátech, kde nasbíral celkem patnáct branek. V Brazílii jej ale šestnáctou brankou překonal Miroslav Klose.

Arsenal vstřelil Lyonu šest branek, Dortmund porazil Juventus