Užívejte CZECHIA, vzkazuje prezident Zeman i šéfové obou komor parlamentu!

[hot]PSALI JINDE[/hot] V sobotu 25. července 2015 se v Petrohradě losovala kvalifikace fotbalového MS 2018 v Rusku. A přestože se Česko řekne anglicky CZECHIA (a rusky Čechija), na tabuli byl opět poněkud nesmyslně místo tohoto geografického názvu uveden politický název našeho státu CZECH REPUBLIC. Přitom ve stejné skupině byly (viz snímek) názvy českých soupeřů označeny jednoslovnými zeměpisnými jmény, tedy např. GERMANY (nikoliv Spolková republika Německa/FEDERAL REPUBLIC OF GERMANY) či NORWAY (nikoli Norské království/KINGDOM OF NORWAY).

Užívejte CZECHIA, vzkazuje prezident Zeman i šéfové obou komor parlamentu!
Do Poháru FAČR nalijí peníze Maďaři. Aneb Česko plné MOLU

Proč Češi neustále používají této zvláštnosti, proč mají na rozdíl od jiných sebevědomých států potřebu uvádět dlouhý politický název své země? Angličané, Rusové a koneckonců i představitelé Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) by název CZECHIA přivítali, kdyby jim ovšem samotní zástupci českých sportovních svazů a ČOV 22 let po vzniku samostatného Česka stále nevnucovali to „své“ Czech Republic.

I proto magazín HATTRICK v souladu s iniciativou ČESKO/CZECHIA ve svém minulém čísle vyzval přední české politiky a představitele českého sportu a sportovních svazů, aby právě v čele se sportovní reprezentací země prosadili v zahraničí užívání geografického názvu CZECHIA, tak jako to s výjimkou útvarů typu KLDR činí prakticky všechny státy na světě. Výsledek? Ze strany politiků až nečekaně pozitivní. Prezident Miloš Zeman, stejně jako předsedové obou komor (Senátu a Poslanecké sněmovny) Parlamentu ČR Milan Štěch a Jan Hamáček užívání geografického názvu CZECHIA ve světě vítají (nebo to považují za logické), ovšem dodávají, že je především na sportovcích, aby tento název začali užívat (v dokumentech svých mezinárodních organizací a na svých reprezentačních dresech).

Zeman: CZECHIA zní krásněji než Czech Republic


„Pan prezident používá během svých vystoupení v zahraničí i při jednání se zahraničními návštěvami na Pražském hradě název Czechia, protože zní krásněji a je kratší než chladné Czech Republic. V roce 2013 velmi ocenil, že název Czechia použil tehdejší izraelský prezident Šimon Peres. Pan prezident by proto samozřejmě takovou aktivitu v oblasti sportu podpořil, ale rozhodně by nemělo jít o administrativní nařízení, ale muselo by jít o iniciativu samotných zástupců sportu,“ odpověděl na výzvu magazínu HATTRICK Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta republiky Miloše Zemana.

Jak už jsme uvedli, prezident Miloš Zeman už před časem skutečně kritizoval skutečnost, že Česko nemá jako jedna z mála zemí svůj jednoslovný název v angličtině. „Používám výraz CZECHIA, protože zní krásněji a je kratší než chladný název Česká republika,“ prohlásil Zeman například při setkání se svým protějškem Šimonem Peresem v jeho rezidenci v Jeruzalémě v říjnu roku 2013. Právě Peres označení CZECHIA použil, za což ho český prezident pochválil...

...A co další podsekce úterního blogu Pavla Procházky? "Štěch: Sportovní reprezentace je ideální oblast pro užívání CZECHIA", "Změny ústavy netřeba – Československo v ní také nebylo", "Tři nejvyšší ústavní činitelé sportovce podpoří" či "Sokolové návrh HATTRICKU podporují". Více se dočtete na serveru fotbal.hattrick.cz.