Nové české pravidlo: Penalty proti Plzni se nařizovat nesmějí?!

Nové české pravidlo: Penalty proti Plzni se nařizovat nesmějí?!

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Konečně se tím média začala zabývat. Přitom HATTRICK a efotbal.cz proti tomuto nešvaru bojují už od sezony 2010/2011, kdy se Viktoria Plzeň stala poprvé v historii mistrem české ligy. Doposud se rozebíralo jen to, že Západočeši kopou hodně penalt – za posledních pět sezon a začátek ročníku 2015/2016 jich bylo celkem 45 (z toho 33 proměněných). Vysvětlovalo se tím, že viktoriáni mají nejlepší útok a tudíž jsou často faulováni. Budiž. Ale je tu otázka jiná...

Místo registru kamery. Kdo ohlídá agresivní policisty a ochranku?

Proč se proti Plzni penalty téměř vůbec nepískají? Deník Blesk včera psal o tom, že uplynulo 150 zápasů od doby, kdy byla proti Viktorii naposledy nařízena penalta. Mělo to být v sobotu 24. července 2010 v utkání Liberec – Plzeň (2:3). Kolegové z Blesku zřejmě vycházeli z oficiálních ligových statistik www.synotliga.cz, ovšem, jak zjistili redaktoři v deníku Sportu, v neděli 17. března 2013 v utkání Plzeň – Dukla (4:0) si sudí Drábek (po průšvihu v duelu České Budějovice – Příbram 0:1 později na jaře 2013 vyřazený z ligové listiny) za stavu 1:0 dovolil za evidentní Teclovu ruku (za stavu 1:0 pro Viktorii) pokutový kop proti Západočechům nařídit. Zbyněk Pospěch jej ale tehdy neproměnil.

I tak je to od té doby dlouhých 72 utkání – v sezoně 2013/2014, stejně jako v mistrovském ročníku 2014/2015 už žádný arbitr proti Plzni penaltu neodpískal. Nejspíš se to nesmí! Asi to je nějakým tajným pravidlem komise rozhodčích pod vedením Dagmar Damkové, jen čirou náhodou z Plzně, zakázáno.

Stejně jako se dlouhý čas – od 3. května 2012 (duel Slavia – Hradec Králové 5:0), do 24. října 2014 (utkání České Budějovice – Slavia 1:1) nesměly nařizovat penalty pro červenobílé. Nakonec se těch utkání nashromáždilo 73! Sešívaní v té době vůbec nemuseli střelbu pokutových kopů trénovat, bylo to naprosto zbytečné. Stejně jako je nyní v Synot lize zbytečné, aby se před ligovým utkáním plzeňský brankář Kozáčik připravoval na to, že bude čelit penaltě. Nebude!

Ostatně to v sobotním televizním duelu Dukla – Plzeň (1:0) potvrdil rozhodčí Lerch. Že v prvním poločase nenařídil pokutový kop za nastřelenou Ďurišovu ruku, bych mu nevyčítal. Penalty za takovéhle „ruce/neruce“ nemám rád. Ovšem zápasnický Procházkův zákrok na útočníka Dukly Beauguela jednoznačně penaltový byl. Reprezentant Václav Procházka nejspíš o tom tajném pravidle musel vědět, jinak by takhle školácky přece soupeřova hráče v pokutovém území nemohl faulovat.

[img id="48213"]

Na Julisce to nebyl první případ


A těch penalt proti Plzni – na které si letmo vzpomenu - mohlo být v poslední době více. Třeba letos v březnové dohrávce Plzeň – Slavia (1:0) za stavu 0:0 Pilař evidentně srazil ve vápně Keniju a nic nedělo. Sudí Kocourkovi to bylo jedno. Ten ostatně navíc přehlédl i brutální Petrželovo šlápnutí na Keniju v přerušené hře.

Než plzeňští příznivci začnou spílat autorovi tohoto článku či redaktorům Blesku a Sportu (těm i proto, že pracují ve vydavatelství majitele Sparty Daniela Křetínského), mohli by se alespoň na chvilku zamyslet nad tím, proč ta statistika takhle vypadá.

Jsou to přece jen čísla, která nelžou. Je to kvůli tomu, že má Plzeň ve hře v lize převahu, takže si proti ní soupeři nevytvářejí penaltové šance? Budiž, ale proč, když už si je protivníci náhodou vytvoří a ty příležitosti jsou zmařeny plzeňským faulem, pokutový kop se zpravidla nepíská (viz sobotní duel na Julisce)?

V zájmu vyváženosti dodejme, že proti Spartě se penalta nekopala v 54 ligových utkáních a proti Slavii ve 23 duelech za sebou. To ovšem nic nemění na tom, že plzeňská bilance je vskutku (ne)úctyhodná.

Jak by se zeptal klasik, je to všechno jenom náhoda?


Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu Hattrick

[img id="48221"]