Jednadvacítka se na šampionát nepodívá

Reprezentace do 21 let si příští rok na mistrovství Evropy nezahraje. Čeští mladíci neuspěli v barážovém dvojutkání s Německem - po páteční prohře v Uherském Hradišti 0:2 podlehli také v odvetě v Leverkusenu 0:1.

Výhru Německa zařídil útočník Herthy Berlín Nando, který se trefil i v úvodním vzájemném duelu. Definitivně tak rozhodl o tom, že český tým, který v roce 2002 ME vyhrál, bude podruhé za sebou mezi elitní osmičkou chybět.

Také zápas v Leverkusenu se změnil ve festival trestuhodně zahozených gólových šancí v českém podání. Hostující tým, který oproti pátečnímu utkání nastoupil se třemi změnami v sestavě, v BayAreně nejprve po kiksu nového stopera Kleina zachránil brankář Grigar po střele Hankeho, a pak už začalo trápení "lvíčat" ve finální fázi.

Po osmi minutách ospale působící německý tým poprvé vyhlásil stav ohrožení: po spolupráci krajánků působících v Německu Trojan skvěle vysunul Svěrkoše, ale český kapitán stejně jako v prvním duelu při sólovém úniku selhal, když tentokrát namířil oblouček vedle branky. Za tři minuty se Trojanův roh dostal až ke Kleinovi, který z malého vápna přestřelil.

Záložník Trojan musel čtyři minuty po přestávce kvůli zranění odstoupit

Domácí pochopili, že se jim pasivita může vymstít, ovšem až na dva nebezpečné pokusy Trochowskiho se k vážnějšímu ohrožení Grigarovy branky nedostali. Pak pokračovali v marném dobývání soupeřovy branky Češi. Limberský po Kadlecově dlouhém pasu v pádu neuspěl, ve 35. minutě vymyslel další skvělý pas Trojan pro Svěrkoše, ovšem útočník Mönchengladbachu si při dalším samostatném úniku míč příliš předkopl a brankář Rensing jeho průnik zastavil. Ve druhé minutě nastavení rozčílil hosty anglický sudí Halsey, který necitlivým ukončením první půle zastavil Trojanův nadějný brejk.

Bochumský záložník čtyři minuty po přestávce musel kvůli zranění odstoupit a na ofenzivní síle českého týmu to bylo znát. Naopak německé mužstvo začalo díky rychlým kombinacím čím dál víc zatápět českým bekům.

V 57. minutě vypálil Kiessling a brankář Grigar udržel díky skvělému zákroku při životě zbytky českých nadějí. Pak stopera Hubníka zmátl Hanke, jehož rána letěla nad. Vzápětí Kiessling z levé strany střílel těsně vedle. Čeští trenéři vsadili na riziko, ze hry stáhli stopera Kleina a nahradili ho třetím útočníkem Rilkem, který v 66. minutě mohl vrátit "lvíčata" do hry, jenže po Knakalově centru špatně trefil na malém vápně míč.

Češi opouštěli hřiště se slzami v očích a sklopenými hlavami

Vzápětí přišla trest. Po rohovém kopu se do míče opřel Lehmann, Grigar jej ve skrumáži vyrazil jen před sebe a Nando, autor vedoucího gólu z prvního duelu, ze dvou kroků míč bezpečně uklidil do brány. I přesto, že česká lavička vehementně reklamovala ofsajd.

Hosté vsadili na zoufalou hru vabank, při které se odkrývaly prostory v defenzivní linii. Češi dál marně bušili do německého obranného valu, naopak soupeř dál hrozil z brejků: sedm minut před koncem trefil Hanke v pádu břevno. Sparťanský gólman se ještě ve druhé minutě vymrštil proti ráně střídajícího Odonkora. Češi pak hřiště opouštěli se slzami v očích a sklopenými hlavami.

Výsledek:

Německo "21" - Česká republika "21" 1:0 (0:0)
Branka: 67. Nando. Rozhodčí: Halsey - Bryan, Lewis (všichni Angl.). ŽK: M. Knakal (ČR). Diváci: 15.300. První zápas 2:0, postupuje Německo.

Německo "21": Rensing - Volz (90. Ochs), Matip, Schulz, Fatih - Riether (90. Niemeyer), Lehmann - Kiessling, Trochowski, Nando - Hanke (88. Odonkor). Trenér: Eilts.
ČR "21": Grigar - M. Knakal, Klein (57. Rilke), R. Hubník, Kadlec - Limberský, Hušek, Jirsák, Trojan (49. Pudil) - Fořt (77. Mikolanda), Svěrkoš. Trenér: Škorpil.