Vybuchla bomba! Sudí Kovařík obvinil Berbra z estébáckého řízení fotbalu

Vybuchla bomba! Sudí Kovařík obvinil Berbra z estébáckého řízení fotbalu

[hot]PSALI JINDE[/hot] Po pěti letních kolech Synot ligy, tedy po její šestině a třetině její první části, by se slušelo důkladně analyzovat dosavadní průběh. Omezme se ovšem před třítýdennní pohárovou a reprezentační přestávkou jen na konstatování, že po úvodním zaváhání v Jihlavě (0:0) jde vedoucí Sparta od výhry k vítězství, že si vytvořila tříbodový náskok a před mistrovskou Plzní, kde to odnesl trenér Koubek, vede dokonce o pět bodů, že překvapením úvodu soutěže byl zlínský nováček, jenž soutěž chvíli i vedl, že Slavia se po špatném startu dvěma výhrami posunula do první poloviny tabulky, a že na jejím dně jsou zatím, vcelku dle očekávaní, Baník Ostrava s Jihlavou a olomouckým nováčkem. V pondělí totiž vybuchla na Strahově, resp. v deníku Sport bomba, která může výrazně změnit pozice v českém fotbalu.

Trio přestupů, které českým týmům vydělalo pořádný balík

Druhý nejlepší český rozhodčí Libor Kovařík, který se nedávno vzdal své činnosti (HATTRICK a efotbal.cz o tom informovaly jako první!) poskytl deníku Sport rozsáhlý rozhovor, v němž obvinil vlivného místopředsedu Fotbalové asociace ČR (FAČR) Romana Berbra, jinak životního partnera předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damkové, z estébáckého řízení českého fotbalu a tuzemských ligových sudí. To, co se dosud vyprávělo jako veřejně tajemství, „vypálil“ přední arbitr naplno a nahlas. Situace je zralá na svolání mimořádného zasedání výkonného výboru FAČR a k rázným krokům. V přerušené ligové soutěži je na to při reprezentační pauze dostat času.

Řekněme si na rovinu, že deník Sport (mimochodem mediální partner FAČR) patří sparťanskému majiteli Danielu Křetínskému, který výrazně podporuje projekt samostatné ligy a Ligové fotbalové asociace, v jejímž čele stojí místopředseda Sparty a třetí místopředseda FAČR (za ligu) Dušan Svoboda. O tom se Roman Berbr opakovaně neuctivě vyjadřuje. Navíc je na stole boj o konečnou podobu smlouvy mezi FAČR (zastupovanou v této věci hlavně Berbrem) a LFA.

Ale to nic nemění na závažnosti Kovaříkových prohlášeních. Libor Kovařík se rozhodl pověsit píšťalku na hřebík po té, co jako čtvrtý (!) rozhodčí (!) utkání 3. ligového kola Sparta – Zlín (3:0) dostal exemplární trest kvůli tomu, že se na Letné v úvodu zápasu hrálo bez praporků (HATTRICK a efotbal.cz o tom rovněž informovaly jako první s několikadenním předstihem před dalšími médii). Podle Kovaříka byl tento trest poslední kapkou, jež vedla k jeho ráznému řešení situace.

Co tedy vše Libor Kovařík v prvním díle svého interview (druhý má vyjít v úterý) pro deník Sport všechno řekl?

Komisi rozhodčích neřídí Damková, ale Berbr!

Hlavně: podle něj fakticky neřídí komisi rozhodčích Dagmar Damková, ale místopředseda svazu Roman Berbr. Ten je jejím manželem. „Je potřeba si říct, že od začátku její kariéry ji vedl za ruku Berbr. Pro mě je tento stav, kdy je i ve funkci šéfky komise pod absolutním vlivem svého stvořitele, už dál nepřijatelný,“ řekl Kovařík a vylíčil i metody, které Berbr pro ovládání rozhodčích používá - veřejné zesměšňování na seminářích, vyhrožování, nucení k podpisům různých petic.

„Asi před rokem a půl jsem absolutně ztratil motivaci a chuť do pískání. Uvědomil jsem si, že o mně rozhoduje jediný člověk. Navíc člověk, který má estébáckou minulost,“ prohlásil Kovařík. Ten Damkové vyčítá, že za čtyři roky, co rozhodčí vede, měla pouze jedinou přednášku. „Na dvou slidech nám ukázala, kdo jsou členové komise rozhodčích UEFA,“ dodal s tím, že na seminářích UEFA i všech evropských zemích je standardem, aby šéf komise měl přednášky a svým rozhodčím sděloval, co by měli a neměli pískat.

Podle Kovaříka vedl přednášky Miroslav Liba, který oficiálně není členem komise rozhodčích. „Odborně byly ale na výši a Damková by podle mě jen těžko dosahovala jeho úrovně,“ uvedl rozhodčí. Kovařík drží se 197 odpískanými zápasy rekord české ligy. V posledních letech byl českou dvojkou na mezinárodní listině za Pavlem Královcem....

...a co dalšího nabízí tradiční Procházka ligovým děním? "Proč Kovařík nemohl pískat duely Plzně?", "Berbr - důležitý hráč v boji o titul a o záchranu?", "Bouchne předseda Pelta do stolu?" či "Kdo pustil Damkovou s Berbrem „k lizu“?". Více se dočtete na serveru fotbal.hattrick.cz.